1. Ana Sayfa
  2. KREDİ HESAPLAMA
  3. 2.500 TL Maaş İle Ne Kadar Kredi Çekilebilir ?

2.500 TL Maaş İle Ne Kadar Kredi Çekilebilir ?

2.500 TL Maaş İle Ne Kadar Kredi Çekilebilir ?

2.500 TL Maaş İle Ne Kadar Kredi Çekilebilir ?

Günümüzde asgari ücret yaklaşık 1.750 TL olarak uygulanmaktadır. Bu tutarda maaş alan kişiler genellikle bankalarda istedikleri krediyi çekerlerken zorlanabilirler. Bu rakamın biraz üstünde maaş alanlar ise bankalardan daha fazla kredi kullanırlar. Aslında bankalar kredi kullandırımı sırasında BDDK’nın getirdiği yükümlülüklere bağlı kalmalıdır. Buradaki en büyük yükümlülük de çekilecek olan kredinin taksitlerinin maaşın yüzde 70’ini geçmemesidir. Bu azami rakamdır. Yani bu azami rakamı kullanmak isteyen kişinin sorunsuz ve yüksek bir kredi notunun olması şarttır. Dolayısıyla bizler 2.500 TL geliri olan bir kişiye çıkacak kredi miktarını hesaplarken kredi notunun yüksek olduğunu düşünerek bir hesaplama yapacağız.

2.500 TL Maaş İle Ne Kadar Kredi Çekilebilir

Ek Gelirler de Dahil mi?

İnsanlar kredi çekerlerken bankalara gelir belgelerini sunarlar. Ayrıca çalıştıkları iş dışında farklı bir gelirleri var ise bunları da sunabilirler. Örneğin ek iş ya da kira gelirleri bunlardan bazılarıdır. Ancak bu işlerden ya da kiradan elde edilen gelirin resmi evraklar ile ibraz edilmesi şarttır. Banka bu doğrultuda kişinin toplam gelirini hesaplar ve bu gelirin yüzde 70’ine denk gelecek taksit tutarları kadar kredi kullandırır. Dolayısıyla 2.500 TL ile çekilebilecek kredi tutarı üzerine ek gelirler de eklenebilmektedir. Ancak bu limitler, konut ve araç kredilerinde değişebilmektedir. Yani bu kredilerde banka zaten taşınmazı ipotek edeceği için çok daha yüksek krediler tanımlayabilir.

2.500 TL Maaş İle Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

2.500 TL maaş alan bir kişi ne kadar kredi çeker sorusuna küçük bir hesaplama yaparak yanıt verilebilir. Öncelikle ihtiyaç kredilerindeki maksimum vade sayısı, 48 ayı baz alalım. Ayrıca 2.500 TL’nin yüzde 70’i de 1.750 TL yapmaktadır. 1.750 x 48 ay dediğimizde ortaya 84 bin TL gibi bir rakam çıkacaktır. Yani bu tutarda geliri olan bir kişi yaklaşık 80 bin TL kredi kullanabilir. Ancak bu kredi notu çok yüksek olan kişiler için geçerlidir. Eğer kredi notu düşük bir kişiden söz edilecek ise bu oran yüzde 40’lara kadar düşmektedir. Ek gelir sahibi olan kişilerde de oran aynı şekilde artacaktır.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

Uzun zamandır birçok haber sitesinde gündem ve ekonomiye dair haberler yapıyorum. Siyasal bilimler mezunuyum.

Yorum Yap