1. Ana Sayfa
  2. BAŞARI HİKAYELERİ
  3. İş Fikirleri: İnovasyon, Duş Kabini ve İş Fikirleri

İş Fikirleri: İnovasyon, Duş Kabini ve İş Fikirleri

İş Fikirleri: İnovasyon, Duş Kabini ve İş Fikirleri

İnovasyon, Duş Kabini ve İş Fikirleri

Yeni girişimciler için farklı iş fikirleri bulmak aslında sanıldığı kadar zor değildir.

 

Buluş: duş kabininin üstüne oturan ve duşta oluşan yoğunlaşmanın yok olmasını sağlayan kubbe biçiminde plastik parçadır.

Mucit: Yeni Zelanda Finansal Ödülü, 4 milyon dolardan fazla olan Ken Evans’tır.

Konusu: Ken Evans için kaynayan çaydanlık ve bir bardak çay, yoğunlaşmayı önleyen duş kubesi olan Showerdome’un esinlenmesine sebep olmuştur. Kubbe saydam plastikten oluşuyor ve duş kabininin şekillerine uygun kesilip kurularak duşlarda meydana gelen yoğunlaşmayı engellemiş oluyor. Çaydanlıktan buhar çıkmasına karşın su borusunda hiç buhar olmamıştı. Aklına hemen birkaç bulduğu malzemeyi duş kabininin üzerine koydu. Sonra sıcak suyu açarak 30 dk. bekledi. Sonuç olarak buhar yalnızca içerideki nemli sıcak hava dışarıdaki soğuk hava ile birleşince oluyordu. Buhar yok oldu.

Buharı Yok Etme Mücadelesi

Buharı önlemek için uzun süre ısıtmalı ayna, fan ve ısıtıcı gibi ürünler kullanıyordu. Çözüm bulduktan sonra bu ürünlere ihtiyacı yoktu. Yoğunlaşma, suyun buhar halinden sıvı hale dönüşmesi ile gerçekleşiyor. Bu dönüşüm duştaki nemli ve sıcak havanın, soğuk hava ile birleşmesi sonucunda gerçekleşmektedir. Showerdome sıcak nemli havayı, banyo içinde dolaşan soğuk havayla birleşmesini engellemek için duş kabininin içinde tutulmasını sağlıyor.

Ürünün Geliştirilmesi

Bu süre içinde Evan icadını geliştirdi ve duş kabinlerinin üstüne oturan birçok alternatif üretmiştir. Sınırsız malzeme ile testler yaptı ve en sonunda kalitesi iyi olan akrilikte sonuca vardı. Özellikleri bu kriterleri gerçekleştiriyordu. İşte bu özellikler;

  • Neme dayanıklıdır
  • Çok farklı duş kabini şekillerine ve boyutlarına uyabilmesi için esnektir
  • UV ışınlarına karşı dayanıklıdır.
  • Duş kabininin hepsini kapatacak kadar dirençlidir.

Ürününü piyasaya sürmek için Evans, bir şirket kurdu. Showerdome.Ltd adlı bu şirketin kopyalanmasını engellemek için tescil ve patentlerini almak için uğraştı. Banyo ticaret piyasası ilk başlarda bu ürüne fazla sıcak bakmadı.

Pazar Potansiyeli

Evans, icadını satmak yerine Yeni Zelanda’da ev fuarları için gelen müşterilere ulaşmayı düşündü. Az bir zaman sonra ürünü herkes tarafından duyuldu. Reklam yapabilmek için yeterli sayıda satış gerçekleştirmişti.  4 sene sonra TV reklamlarına yetecek kadar kazanmaya başladı. Daha sonra Mitre ve Plumning World mağazalarına ürünlerini yerleştirdi.

 


Yorum Yap

Yorum Yap