1. Ana Sayfa
  2. GİRİŞİMCİLİK
  3. Girişimcilikte duygusal zekanın başarısı

Girişimcilikte duygusal zekanın başarısı

Girişimcilikte duygusal zekanın başarısı

GİRİŞİMCİLİKTE DUYGUSAL ZEKANIN ÖNEMİ
Duygusal zekanın önemi kariyerinizin başarısında önemli bir etkendir. Bu makalemizde duygusal zekanın girişimcilikteki önemlerini yazacağız .
Duygusal zeka nedir ?
Duygusal zekayı en basit tanımlamayla  açıklamak gerekirse öz farkındalık ve sosyal farkındalığımızla   insanlar ile birlikte olma yeteneğimizdir. Duygusal zekayı duygusal bilgiyi tanımak onu yönetmeyi bilmeliyiz. Uzmanlara göre duygusal zekaya sahip olan kişiler iş hayatında daha başarılı olurlar. İnsanlar ile ilişkileri daha uyumludurlar.

Çalışanlarına uyumlu bir çalışma ortamı hazırlarlar ticaret yaptığı insanlarla koordineli bir şekilde çalışırlar.Duygusal zeka ile birlikte girişimcilik becerileri de hızlı bir şekilde gelişir.

Duygusal zekamızı kullanmayı öğrenirsek girişimcilik görevlerine daha iyi odaklanabiliriz.Olumsuz duygularımızdan kurtulma yeteneğimiz gelişir.

DUYGUSAL ZEKASI GELİŞMİŞ İNSANLARIN ÖZELLİKLERİ
Duygusal zekalı insanlar yaşamın gerekliliğini kabullenirler hayata diğer kişilere göre daha iyi konsantre olurlar.
Duygusal zekalı insanların bir önemli özelliği ise hangi pozisyonda daha iyi olduklarını bilirler. Zayıf yönleri onları etkilemez çalışma ortamlarında özgüvenli girişimcilik kararlarında daha tutkulu olurlar.
Empati yapabilme özellikleri gelişmiştir başka birisinin düşünceleri duyguları onlar için çok önemlidir iş arkadaşlarının ve müşterilerinin duygu ve düşüncelerini empati yaparak daha iyi çözebilirler.Kendilerini karşı tarafın yerine koyabilme özellikleri vardır.
Hatalarından ders çıkartırlar.Sorunlara akılcı bir şekilde yaklaşırlar olaylara karşı son derece motive olurlar.


Yorum Yap

Yorum Yap