1. Ana Sayfa
  2. BAŞARI HİKAYELERİ
  3. 9 Yaşında Hayallerinin Peşinden Koştu

9 Yaşında Hayallerinin Peşinden Koştu

9 Yaşında Hayallerinin Peşinden Koştu

Oyun Tutkusu Başarıyı Getirdi

Herkes daha 13 yaşındayken muhtemelen hangi mesleği yapmak istediğinizi planladığınız zamanlardır. Daha önünüzde çok senelerin olduğunu düşünüp, hayallerinizi erteliyorsunuz. 13 yaşında iken Jordan Casey, hayal kurmak yerine 9 yaşında hayallerinin peşinde koşmaya başladı. Şimdilerde dünyanın en genç programcısı ve App Store uygulama geliştiricisidir.

Jordan Casey hayal kurmakla yetinmeyerek gerçekleştirmek için çok çaba gösterdi. Bunun için 10 yaşında oyun yazmak için bütün programları öğrendi.

Ayrıca bunları yaparken bir yandan da okul hayatına devam ediyordu. Jordan Casey, 12 yaşına geldiği zaman AppStore oyunu Alien Ball vs Humans’ı satışa çıkardı. Daha sonra şirketi Casey Games’i kurmaya başladı. PayPal gibi sitelerin CEO’larının da aralarında yer aldığı konferanslara katıldı. Burada bir CEO olarak yaşadığı bütün zorlukları anlattı. Geçtiğimiz aylarda İngiltere, Almanya, Amerika gibi ülkelerde konferanslarda bulundu. Casey’in kahramanı Apple’ın kurucuları, Steve Jobs, Steve Wozniak ve Minecraft oyununun yaratıcılarından olan Markus Persson’dur. Kendisinin en iyi fikirleri almasında anneannesinin bahçesinde top oynarken bulduğunu da ekliyor. Daha sonraki hedefleri arasında şirketi ile XBOX ve PlayStation için eşitli oyunlar geliştirmek olduğunu belirtiyor.

Bu küçük çocuğun yaptığı başarılardan herkesin çıkarması gereken birçok ders bulunuyor. Bazen bunları uygulamak için çok geç kalabiliyoruz. Ancak genç nesiller için böyle bir durum söz konusu değil. Yetişkin bireyler, video oyunları ve teknolojiyi, çocuklarda zararlı bir unsur olarak görmemelidirler. Çocuğunuz bunlara fazla ilgi duyuyorsa, teknolojiyi yalnızca tüketmek için değil, üreten birisi olabilmesi için onu teşvik edin. Programcılık ile oyun sektörü, sahip olunan fazla olanaklara rağmen okul diploması yerine beceri ve yeteneğe bakılan sektörlerdendir.  Eğer çocuğunuz teknoloji ile sıkı sıkı olmak istiyor ise, bunu tehlike olarak görmekten vazgeçin. Çocuğunuz bunu bir fırsata ve kariyere çevirebilir. Yalnızca ona bu konuda destek sağlamanız yeterlidir. Herkesin inandıktan sonra yaşı kaç olursa olsun başaramayacağı hiçbir zorluk yoktur. En büyük örnek de Jordan Casey’dir. Yaşadığımız internet çağı nedeni ile bu alanda iş fırsatı ve yenilikler daima yer alıyor ve hızla gelişiyor.

 

 

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap