1. Ana Sayfa
  2. BAŞARI HİKAYELERİ
  3. Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma’nın Başarı Öyküsü

Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma’nın Başarı Öyküsü

Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma’nın Başarı Öyküsü

Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma’nın Başarı Öyküsü

 

İngilizceyi çok öğrenmek isteyen için Ma Youn, 9 yaşından sonra her sabah saat 5’te uyanıp, bisikleti ile birlikte şehir merkezinde turistlerin kalabalık olduğu otele gidiyordu. Turistleri hiç para almadan gezdiriyor ve İngilizce pratik yapmaya çalışıyordu. Tam 9 sene boyunca bu hiç para almadan bu işi yapmaya devam etti. Turistlerin ismini söylemeye zorlanması nedeni ile ona kısaca ‘’Jack’’ ismini verdiler.

 

Daha sonra okul hayatına başlamaya karar verdi fakat üniversiteye kadar olan sınav hayatında ilk seferde pek başarı gösteremedi. Hatta Harvard Üniversitesi’ne 10 defa başvuru yaptı ve 10 defa geri çevrildi. İlkokul, ortaokul sınavlarına defalarca başarısız olan Jack, üniversiteyi 3. Denemesinde kazandı. Ancak kazandığı üniversitenin o bölgenin en kötü okulu olduğunu dile getiriyor.

Jack Ma’nın İş Hayatı da Parlak Geçmedi

 

Okul yaşantısı kötü deneyimler ile sürdüren Jack Ma, ilk başlarda iş hayatında da fazla tecrübe kazanamadı. Yaptığı iş başvurularının 30’undan reddedildi. Yaptığı bir açıklamada durumu şu şekilde anlatıyor;

 

‘’Polis olabilmek için başvuru yaptım, başvuru yapan 5 kişiden 4’ü işe alındı bir tek ben alınmadım. Ayrıca KFC Çin pazarına ilk girdiği zamanlarda iş için 25 kişi başvuru yaptı ve 24’ü kabul edildi, yine alınmayan tek kişi bendim.’’

Lisede tanıştığı kız arkadaşı ile evlendi ve hayatına öğretmenlik yaparak devam etti. Tercümanlık yapabilmek için 1995 yılında Amerika’ya giderek orada ilk defa internet ile buluştu. İnternetle tanışmasında arkadaşı sayesinde oldu ve ilk zamanlarda ne olduğunu tam kavrayamadı. İnternette arama motoruna bira yazdı ve çok fazla sonuç aldı fakat, Çin birası ile ilgili hiçbir sonuç bulamadığının farkına vardı. İlk başlarda İngilizce çeviri olarak internet sitesi açtı ve pek başarı sağlayamadı. Fakat bu konuda ilerlemeyi sürdürdü.

 

Daha sonra Çin’e geri dönerek 1999 yılında 17 arkadaşı ile birlikte Alibaba.com’u yarattı. Herkesin çok iyi bildiği üzere bu isim Alibaba ve Kırk Haramiler’den esinlenerek buldu. Amerikalı yatırımcılar ‘’ bu adam manyak, bu iş asla başarılı olamaz’’ gibi sözler söyledi ama kurduğu şirket daha sonra birçok büyük firmadan yatırım almaya başladı. İlk başlarda Alibaba’da ödeme sistemi bulunmuyordu. Sadece var olan ürünlerin listesini görüntülenebiliyordu. Bundan sonra Jack Ma, ‘’Ali Pay’’ adında elektronik bir ödeme sistemi belirledi. En başında bu ödeme sistemi çok saçma bulundu ama şimdilerde 800 milyona yakın kullanıcısı var.

 

Jack Ma, hiçbir zaman durmak nedir bilmiyor daima çalışıyordu. Çocukluğundan bu yana yaşadığı bütün olumsuz şeylerin adeta acısını çıkarıyor gibiydi. 2003 yılında eBay’e rakip olarak TaoBao adında bir alışveriş sitesi kurdu ve şirketin hızla yükselişe geçmesi eBay’in de ilgisini çekmeyi başardı. Ardından eBay, Jack Ma’ya satın almak için teklif yaptı fakat Jack Ma bunu kabul etmek istemedi. Dünya genelinde Jack Ma Alibabayı, 24 bin çalışan ve 10 binden fazla ortak şirketi olan e-ticaret devleri arasına girmesini sağladı. CEO’luk görevinden Jack Ma 2013 yılında ayrılarak artık yerini gençlere bırakmak istediğini dile getirdi.

 

Daha sonra Jack Ma, yönetim kurulu başkanı olarak çalışmaya devam etti. Çevreye olan düşkünlüğü ile de bilinen Ma, çevre kirliliğine karşı çalışmalar yaptı. Bununla mücadele eden ve Çin’de bulunan ‘’Nature Consevancy’’ teşkilatının yönetim kurulu başkanlığına geçti. Asla mücadele etmeyi bırakmayan, etrafındaki herkese iyi bir örnek teşkil eden Jack Ma, yeni girişimcilere de iyi bir model olarak gösteriliyor. Hayatımız boyunca hepimizin başına bir takım olumsuz olaylar gelebilir ve hedeflediğimiz çizgilerden vazgeçmek zorunda olabiliriz. Fakat daima yeni yollar çizebileceğimizi ve asla pes etmememiz gerektiğini unutmayalım. Bu aşamada yeni hedeflerinizi belirlerken sizi üzen ve negatif düşünmenize sebep olan konular kafanızı kurcalayabilir. Bu gibi durumlarda umutsuzluğa kapılmadan senelik cirosu 300 milyar dolardan fazla olan Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’yı düşünün. Onun bu aşamalara gelene kadar çektiği sıkıntıları, hayat hikayesini daima kendinize ilham alın.

 

Böylece sizi hiçbir şeyin yıldıramayacağını anlamış olursunuz. Denemekten asla vazgeçmeyin, 1-5 ve gerekirse 10 defa deneyin. En sonunda başarı azminizle birlikte sizin olmaması asla mümkün değildir.

 

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap