Altın Dolandırıcılığı Arttı! Altınınız Sahte Olabilir!

Altın Dolandırıcılığı Arttı! Altınınız Sahte Olabilir!

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte düğün sezonu da açılmış oldu. Binlerce hatta yüz binlerce çift, hızla düğün hazırlıklarına devam ediyor. Evlenecek olan kişileri en çok zor duruma sokan konu ise yükselen altın fiyatlarıAltının rekor üstüne rekor kırıyor olması yuva kuracaklara neredeyse engel olmak üzere… Tabi bazı sosyal medya mecralarında ya da internet sitesi üzerinde altın satışı yaptığını iddia eden dolandırıcılar, evlenecek çiftleri daha zor bir duruma sokuyor. Milyar dolarlık dolandırıcılık işlemi ile gündeme gelen bu yapılanmalar, ucuz rakamlara sattıklarını iddia ettikleri altınlar yerine, sahte altın ya da metal para gönderiyorlar. Üstelik bu yapılanmalara ilişkin kanuni yollara başvuru yapılsa dahi ödenen tutar geri alınamayabiliyor.

Altın Dolandırıcılığı Arttı! Altınınız Sahte Olabilir!

Yetkililer Uyarıyor

Altın alışverişi için bir miktar beklemek ve piyasa koşullarının nabzını tutmak en garantici yaklaşım… Çünkü çok büyük bir düşüş beklenmiyor olsa da yüklü alışverişlerde fark yaratacak az miktarlardaki yüzdelik düşüşler ile karşılaşmak mümkün… Son zamana bırakmamak adına da yetkililerden açıklama üstüne açıklama geliyor. Ancak en kritik açıklama altın dolandırıcılığı yapan yapılanmalara yönelik geldi. İnternetten altın alışverişinin kesinlikle sağlıklı olmadığını ileten yetkililer, bilinen markaların dahi internet sitelerinden alışveriş yapılmaması gerektiğini beyan etti. Son zamanlarda çok ciddi bir yapılanma haline gelen bu dolandırıcılar için yasal süreçler de başlatılmış durumda…

Altın Dolandırıcılığı Arttı! Altınınız Sahte Olabilir!

Uygun Fiyata Nasıl Altın Alınır?

Herkes uygun rakamlara altın alışverişinin nasıl yapılacağını merak ediyor. Aslında altının sürekli ve kararlı yükselişi gözleri korkutsa da, piyasa koşullarına göre daha uygun altın alışverişi yapmanın tek bir adresi bulunuyor. Kapalı çarşıdaki kuyumcular özellikle toplu altın alışverişlerinde kendi belirledikleri iskonto miktarlarını uygulayabiliyor. Özellikle düğün için altın alışverişi yapacak olan herkes, burada bulunan kuyumculardan bütçelerine göre altın alışverişinde bulunabilirler. Ancak fiziki olarak altın dolandırıcılığı yapan kişilerin bu noktalarda da olabileceği unutulmamalı ve alınan altın, muhakkak kontrol edilmelidir. Özellikle kabartma kalıp şeklinde olan ve kağıt gibi ince görünen sahte altınlardan uzak durulmalıdır. Mümkünse gerçek bir çeyrek altın ile bu altınların karşılaştırılması yapılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.