1. Ana Sayfa
  2. BAŞARI HİKAYELERİ
  3. Aşk ile Beslenen Başarılar

Aşk ile Beslenen Başarılar

Aşk ile Beslenen Başarılar

Aşk ile Beslenen Başarılar

Mesleklerine ve birbirlerine tutku ile bağlanmış olan çiftler, yaratıcılıklarıyla beraber önemli eserler ortaya çıkarıyorlar. Çalışan, üreten çiftlerin ayrılık, aşk, güzün gibi duygular ile ortaya çıkan hikayeleri oldukça enteresandır. Yaratıcı Aşklar Kitabı’nı kaleme alan İskoçyalı yazar Lesley McDowell, 20. Yüzyılın 9 ünlü kadın yazarının, yazar sevgilileri ile aşk ilişkilerini sanatlarına olan etkilerini anlatıyor. İşte aşkları ile yola çıkan ve yaratıcılıklarını ortaya çıkaran isimleri şunlardır;

 

 

Ortak Davada Bir Araya Geldiler

Meşhur yazar, romancı ve siyasal eylemci Louis Aragon, Sovyet Devrimi’nin zamanında yetişmiş kadın Elsa Triolet’le tanışmamış olsaydı, ünlü aşk şiirlerinden olan Mutlu Aşk Yoktur ve Elsa’nın Gözleri ’ne hayat veremeyecekti. Aragon, onunla tanışmasının ardından komünizme doğru yönelmeye başladı. Fransız Komünist Partisi’ne ve direniş hareketine katılarak, akımın sempatizanı oldu. Ayrıca Elsa’nın edebi kariyeri de Louis Aragon ile tanıştıktan sonra yükselişe geçti. Her ikisinin de yazarlığı, birbirlerine karşı hissettikleri aşk ile beslenmiş oldu.

 

 

Resmin Birleştirdiği Aşk

İlişkileri ve yapıtları ile 20. Yüzyılın efsane çiftlerinden olan Frida Kahlo ve Diego Rivera, iş ve aşk hayatlarındaki birliktelikleri ile önemli eserler oluşturdular. Sanat çevrelerinin aranılan isimlerinden Diego sayesinde, Frida daha hızlı tanınma fırsatı yakaladı. Ayrıca Diego, Frida’nın becerilrini asla hafife almadı ve onu Meksika’nın en büyük ressamlarından biri olarak adlandırdı. Yaptığı tüm resimlerde Diego, kesinlikle Frida’ya yer verirdi. Frida’da ona duyduğu aşkı, yaşadığı rahatsızlıkları tuvale yansıtırdı.

 

 

Bitmeyen Şarkı

Söz yazarı Çiğdem Talu ile 1970’li senelerde tanışan besteci Melih Kibar, 8 senelik birliktelikleri süresince 270 şarkıyı ortak yaptılar. Şarkılarında aşklarını anlatan Talu ve Kibar, yaşadıkları aşkı, enerjiyi müzikal yaratıcılıkları ile anlatmayı seçtiler.

 

 

İlhamı Onu Bırakmadı

Yaratıcı aşkların bir diğer örneklerinden biri de Sezen Aksu ve Onno Tunç’tur. Sanatında en fazla ilgi çektiği dönem Sezen Aksu ile çalıştığı zamanlardı. Birlikte olmaya başladıkları anda, Geçer, Beni Bırakma, Bir Çocuk Sevdim gibi efsane parçalara birlikte imza attılar. Sezen Aksu’ya müthiş sözler yazdıran Onno Tunç, ilişkilerinde birbirlerine olan aşklarını anlatıyor. Tunç öldükten sonra da ünlü sanatçı Sezen Aksu’ya, esin kaynağı olmaya devam etti. Sanatçının ona ithaf ettiği Düş Bahçeleri albümü ile üzüntü ve özlemini sözleriyle ifade etti.

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap