ATM’de Kartım Kaldı Ne Yapmalıyım?

ATM’de Kartım Kaldı Ne Yapmalıyım?

ATM’ler kullanımı son derece basit ve pratik cihazlardır. Genel olarak para çekmeye ve yatırmaya yarayan bu cihazlar artık şans oyunları demesinden, kredi başvurusunu kadar pek çok işlemi de gerçekleştiriyor. Hem kartlı, hem de kartsız olarak kullanılabilen bu cihazlar sayesinde şubelerde sıra bekleme derdine büyük ölçüde son verildi. Ancak bu cihazlar tamamen elektronik oldukları için zaman zaman arızalanabiliyor ya da dolandırıcılık saldırılarına uğrayabiliyor. Örneğin para alma ya da verme haznelerine koyulan mekanizmalar ile pek çok kişi dolandırılabiliyor. Aynı şekilde son zamanlarda da kredi ve banka kartlarına yapılan saldırılar gündemi meşgul etmeye başladı. Bu nedenle tüketicilerin bu cihazlarda işlem yaparken son derece dikkatli davranması gerekiyor. En çok soru da bu cihazlarda kalan kartlara ilişkin geliyor. İşte yanıt…

kart kopyalama cihazları

Kart Görünüyor mu?

ATM cihazlarında kartın sıkışması durumu sık sık başa gelen bir aksiliktir. Bu tarz durumlarda eğer kart dışarıdan görünüyor ise hafifçe çekilebilir. Ancak kart haznesinde gözünüze çarpan yabancı bir cismin ya da ışığın olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer kart kolaylıkla geliyor ise banka aranarak kart iptal ettirilmelidir. Çünkü kart kopyalama cihazları kart alma haznelerine sıkça takılır ve sonrasında yine kartın alınmasına olanak tanır. Kart görünmüyor ise yine müşteri hizmetleri aranmalı ve yeni bir kart istenmelidir. Durum aktarıldıktan sonra cihazda kalan kart yetkililer tarafından kapatılır.

kart kopyalama cihazları

Kart ATM’de Unutulursa?

Kart farkında olmaksızın ATM’de unutulabilir. Bu tarz durumlarda kartı aramak yerine hemen kapattırılması önerilir. Eğer kartınızdan yapılan ve bilginiz olmayan işlemler söz konusu ise en yakın şubeye giderek harcama itiraz formu doldurabilir, işlemin size ait olmadığını beyan edebilirsiniz. bu durumda bankanız kartınıza yapılan saldırıyı araştıracak ve yasal süreç başlatacaktır. Ancak kartınız cihazda kalmış olmasına rağmen bu kartı kapattırmazsanız sorumluluk tamamen sizlere ait olacaktır. Bu nedenle hemen telefon bankacılığı aranarak kartın kapattırılması talep edilmelidir. Bankanız sizlere farklı kart numaralarında yeni bir kart gönderecektir. Kart limiti ve borcu yeni gelen bu karta devredilecektir.

1 yorum
  1. free diyor

    Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i
    was just curious if you get a lot of spam responses?

    If so how do you stop it, any plugin or anything you can advise?
    I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very much appreciated.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.