Banka Dışında Kredi Veren Yerler

Banka Dışında Kredi Veren Yerler

Kredi almak isteyenlerin başvuracağı ilk resmi kuruluşlar bankalardır. İşlemleri devlet tarafından denetlenen, düzenli olarak kanunda öngörüldüğü şekilde vergisini veren bankalar, vatandaşların para ihtiyacı duydukları zaman müracaat ettikleri yerler olarak bu ihtiyacı karşılarlar.

Fakat bankaların kredilerini kullanmadaki şartlarının ağır olması veya vatandaşların bu kredileri kullanmak için bankaların öngördüğü yeterliliğe sahip olmamaları, vatandaşları banka dışı kredi veren kurumlara doğru itmektedir.

Banka Dışında Kredi Veren Yerler

Banka Dışı Kredi Veren Yerler

Vatandaşların bankalardan kredi kullanamamaları neticesinde, alternatif kredi kuruluşları arasında ‘faktoring’ şirketleri gelmektedir. Faktöring şirketlerinin faizleri bankalara göre oldukça yüksektir. Fakat bu şirketler, kredi puanı elverişsiz veya banka kredisini ödeyemeyecek vatandaşlara yüksek faizlerle kredi vermektedirler. Bu şirketlerin birçoğu devlet tarafından denetlenmediği gibi yasal olmayan faaliyetler de göstermektedirler. Haliyle bankadan umudu kalmayan kişilerin faktoring tercihleri onları mağdur durumuna düşürmektedir.  Ancak yine de ülkemizde vatandaşlarımızın birçoğu faktoring şirketlerine başvuru yapmaktadır.

Bu sözünü ettiğimiz banka dışında kredi veren şirketlerin çoğu devlete verdi ödemeyen, resmi olmayan ve ne yazık ki kendisinden kredi çeken vatandaşları dolandıran bir hale bürünmektedir.  Bunlara ilave olarak bu şirketlerin bir hayli fazlası tefecilik yapmaktadır. Ülkemiz Türk Ceza Kanunu’na göre suç olan bu eylem, banka dışında bir nevi mecburiyetten bu şirketleri tercih vatandaşları ciddi sıkıntılara uğratabilmektedir.

Banka Dışında Kredi Veren Yerler

Bankalardan Başka Kuruluşlara Müracaat Etmeyin

Eğer kredi ihtiyacınız var ve bu para ihtiyacını banka dışında size kredi sağlayacak yerler arayarak gidermek istiyorsanız, size yine bu ihtiyacı gidermenin yolunun bankalar olduğunu söylemeliyiz. Aksi takdirde, birçoğu günümüz tefeciliğini yapan faktöring şirketlerinden kullanacağınız krediler sizi hiç ummadığınız şekilde mağdur edebilir ve sıkıntıya sokabilir. Haliyle bundan çok zarar görebilirsiniz.

Acil nakit ihtiyaçlarınızda bankalara kredi başvurusunda bulunun. Eğer bu başvurularınız olumlu değil de olumsuz cevaplanıyorsa, o halde kredi puanınızı yükselten bir işlem olarak ödemelerinizi düzenli şekilde yapmaya gayret edin. Aynı zamanda zamanında yapılan ödemeler kredi puanınızı yükseltecektir. Eğer banka dışında kredi veren, yukarıda adı geçen faktöring şirketleri gibi alternatif şirketlere yönelirseniz ne yazık ki bundan hem maddi hem de manevi ciddi zararlar görebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.