1. Ana Sayfa
  2. KREDİ SORGULAMA
  3. Banka Kredisinde İstenen Belgeler

Banka Kredisinde İstenen Belgeler

Banka Kredisinde İstenen Belgeler

Banka Kredisinde İstenen Belgeler

Günümüzde kredi vermek için bankalar çeşitli belgeler istemektedir. Bankaların bu belgeleri istemesindeki amaç ise, kredi başvurusunda bulunan kişinin ödeme zorluğu yaşayıp yaşamayacağını tam olarak ölçmektir. Banka üzerinden düşük miktarlar üzerinden kredi talebinde bulursanız, kredi notunuz önemli bir yerde bulunur. Kredi notuyla birlikte, daha önceki zamanlarda kredi ödemelerinde ödeme planına uyup uyulmadığı ortaya çıkabilir. Bu sebeple kredi notu kavramı, kredi kartı veya kredi alırken dikkat edilmesi gereken en önemli kavramlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Banka Kredisinde İstenen Belgeler

Banka kredisi alırken istenen belgeler nelerdir?

Bankanın kredi vermek için ilk olarak soracağı şey maaş bordrosu olacaktır. Eğer şu anda bir işiniz yoksa son 6 aylık sigorta girişini gösteren bir belge sunmanız yeterli olacaktır. Diğer yandan kredi başvurusunda bulunan kişinin aylık geliri kredi tutarına etki edebilir. Banka hem kredi çeken kişiyi mağdur etmemek, hem de vermiş olduğu krediyi tam olarak geri alabilmek için maaşın çok üzerinde kredi alınmasına izin vermez. Bu durum yasalarla koruma altına alınmış olup bankanın bunun tam zıttı yönde hareket etmesi mümkün değildir. Kredi sadece çalışanlar tarafından değil aynı zamanda emekli olan kişiler tarafından da çekilebilir. Emeklilerin kredi alabilmesi için emekliliği gösteren bir belgeyi yanında bulundurması lazımdır.

Banka Kredisinde İstenen Belgeler

Ne kadar kredi çekilebilir?

Kişinin emekli aylığına, kredi notuna, aylık olarak eline geçen gelire bağlı olarak kredi miktarı değişebilir. Bu durum özellikle tüketiciyi koruma kanununa göre planlanmış bir yöntemdir. Kredi çekerken sizden istenen şartları tam olarak sağlarsanız, yanınızda nüfus cüzdanı örneği tapu kayıtları gibi diğer belgeler de istenebilir. Eksiksiz bir şekilde kredi başvurusu için harekete geçmeniz gerekmektedir. Özellikle günümüzde teknoloji çok fazla geliştiğinden dolayı bu durum bankacılık sektöründe de hızlı bir şekilde hissedilmeye devam ediyor. Teknolojiye ayak uydurarak bankaya bile gitmeye gerek kalmadan kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey cep telefonu şubesi veya internet şubesi üzerinden kredi başvurusunda bulunmaktır. Öte yandan banka tarafından sağlanan imkanları ve kampanyaları inceleyerek sizin için en doğru fırsatları ortaya çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda kredi çekmek için gerekli olan belgeleri yine bu uygulama üzerinden kolay bir şekilde görebilmemiz mümkün olacaktır.

 


Yorum Yap

Yorum Yap