1. Ana Sayfa
  2. BANKALAR
  3. Bankada Kayıtlı Telefon Numarasını Değiştirme

Bankada Kayıtlı Telefon Numarasını Değiştirme

Bankada Kayıtlı Telefon Numarasını Değiştirme

Bankada Kayıtlı Telefon Numarasını Değiştirme

Artık bankacılık işlemlerinin çoğu telefon ya da internet şubelerinden gerçekleştiriliyor. Böylesi hem daha hızlı hem de daha verimli banka hizmeti almayı sağlıyor. Üstelik bankalar açısından da yoğunluk azaldığı için daha fazla müşteri ile ilgilenme şansı doğuyor. Tabi bu iki hizmet noktasını kullanabilmek için sistemde bir cep telefon numarasının kayıtlı olması şart. Çünkü bankalar uzaktan hizmet verdikleri müşterilerinin güvenliğini sağlayabilmek adına şifre gönderirler. Müşteriler bu şifreleri tuşlayarak işlem yapabilirler. Dolayısıyla sistemde kayıtlı bir cep telefonu olmadığı takdirde şifre de gönderilemez ve müşteriler bu iki önemli hizmet noktasını kullanamazlar. Artık günümüzde herkesin cep telefonu bulunuyor. Ancak numara değişikliği esnasında tüm bankacılık işlemleri felç olabiliyor. İşte numara değişikliğinden kaynaklı mağdur olmamak için alınması gereken önlemler.

Bankalardaki Numara Değiştirmek

Numara Değişikliği Yapılmadan Aksiyon Almak

Eğer numara değişikliği planlanarak yapılacak ise, numara değiştirmeden önce bankanın müşteri hizmetleri aranmalıdır. Sistemdeki numarayı değiştirmek istediğinizi söylediğinizde yine sistemde bulunan telefona mesaj ya da şifre gönderilir ve sistemdeki numara yeni numaranız ile değiştirilir. Yani bu durumda yeni kullanacağınız numaranızın da belli olması gerekmektedir. Genellikle keyfi ya da rahatsızlıktan kaynaklı numara değişikliği işlemlerinde bu şekilde aksiyon alınmalıdır. Her iki telefon hattının da yanınızda olması kaydıyla telefon bankacılığı aracılığı ile numara değişikliği birkaç dakika içinde yapılacaktır.

Bankalardaki Numara Değiştirmek

Numara Değişikliği Yapıldıktan Sonra Aksiyon Almak

Genellikle telefonun çalınması, hattın kaybedilmesi, riskli bir durumun söz konusu olması gibi durumlarda insanlar biranda numara değişikliği yapabilirler. Bu tarz durumlarda bankalara haber vermeye vakit kalmadığı için ya da numara değişikliği plansız yapıldığı için sistemde eski numara kalacaktır. Bu durumda internet bankacılığına girmeniz imkânsız olacak ve telefon bankacılığından da numaranızı değiştirmeniz mümkün olmayacaktır. Bankalar güvenlik gereği bu müşterilerine şubelerden destek verirler. Şubeye giden müşterileri dilekçe yazarak ya da telefon değişikliğini beyan eden bir form doldurarak yeni numaralarını banka sistemlerine kaydederler. Bu işlem aynı gün yapılabilse de birkaç gün bekletilen müşteriler de söz konusudur. Ayrıca numara değişikliği için kendi şubenize gitmenize gerek bulunmaz. En yakın şubeden destek alabilirsiniz.


Yorum Yap

Yorum Yap