1. Ana Sayfa
  2. BANKALAR
  3. Bankaların Açılış Saatleri

Bankaların Açılış Saatleri

Bankaların Açılış Saatleri

Bankaların Açılış Saatleri

Bankalar resmi daire mantığında alışan ve sistemsel olarak saat 09.00’da görev yapmaya başlayan kurumlardır. Çünkü bankalarda yapılan her işlem BDDK ve Merkez Bankacı aracılığı ile denetlendiğinden bundan daha erken finansal işlem yapmak mümkün değildir. Yani saat 09.00’dan önce açılış yapsalar dahi bu durum müşterilerin sıra numarası almasına yardımcı olur. Bunun dışında sistem açılışı olmayacağından finansala aksiyon alınamaz. Ancak para transferi dışında yapılacak bazı işlemler bu saatler dışında da gerçekleşeceği için AVM ve hava alanlarında gece ve öğle saatlerinde çalışan bankalar da bulunmaktadır. Örneğin bu şubeler aracılığı ile insanlar sistemde bulunan cep telefon numaralarını güncelleyebilirler, para çekebilirler ve kendi hesaplarına para yatırabilirler ya da havale işlemi yapabilirler. İşte en sık çalışılan bankaların çalışma saatleri

Bankaların Açılış Saatleri

Erken Kapanan Bankalar

Vakıfbank da her banka gibi sabah saat 09.00’da hizmet vermeye başlar. Bu banka öğle arası olarak saat 12.30 ile 13.30 arasını kullanır. Ayrıca Vakıfbank erken kapanan bankalar arasındadır. Saat akşam 17.30’da işlemlerini bitirir. Dolayısıyla gişeden işlem yapmak için saat 17.00’a kadar sıranın gelmesi gerekmektedir. Akbank da Vakıfbank ile aynı saatleri kullanan ve sık çalışılan bir bankadır. Ancak en erken kapanan banka Garanti Bankası’dır. Ancak Garanti Bankası’nın öğle arası bulunmamaktadır. Pilot şubeler haricinde Garanti Bankası öğle tatili vermez ve vardiyalı olarak yemeğe çıkarlar.

Bankaların Açılış Saatleri

Geç Kapanan Bankalar

Akşam 18.00’da kapanan bankalardan olan Türk Ekonomi Bankası da sabah 09.00’da hizmet vermeye başlıyor. Ayrıca bu bankanın öğle arası da saat 12.30 ile 13.30 arasında bulunuyor. Türk Ekonomi Bankası havaalanlarında ve bazı AVM’lerde pilot şubeler bulunduruyor. Ayrıca askeriye gibi noktalara da pilot ve gezici şube aşan en yaygın bankalardan bir tanesi.

Olağanüstü Hal Durumlarında…

Deprem, sel, yangın ve terör girişimi gibi olağanüstü hal durumlarında insanlar şubelere gidemeyebilir. Bu tarz durumlarda bankalar araçlar ile gezici şube kurarlar ve insanların nakit ihtiyaçlarını onların ayağına giderek karşılarlar. Örneğin Van depreminde görev yapan onlarca mobil banka şubesi, binlerce insanın nakit ihtiyacını karşılaşmıştır.


Yorum Yap

Yorum Yap