1. Ana Sayfa
  2. BAŞARI HİKAYELERİ
  3. Başarı Hikayeleri: Çocuk Uçak Yolcuları için Güvenlik Sistemi

Başarı Hikayeleri: Çocuk Uçak Yolcuları için Güvenlik Sistemi

Başarı Hikayeleri: Çocuk Uçak Yolcuları için Güvenlik Sistemi

Çocuk Uçak Yolcuları için Güvenlik Sistemi

 

Bu fikir için 6 sene mücadele eden Louise, şimdi emeklerinin karşılığını fazlasıyla alabiliyor. İlk olarak kızın çocukları için uçaktan inerken verdiği mücadele ile başlamıştır. Fikrinin ona getirmiş olduğu şirket sayesinde, çocuklara uçaklarda güvenliğini araba koltukları ile değil de ne ile yapsak düşüncesidir. Ailelerin bir sürü eşya taşımadan çocuklarını uçak koltuklarına güvenli bir şekilde bağlamanın yollarını araştırdı. Yolculuk sonrasında uçaklarda kullanılmak için hafif emniyet kemeri tokası yapmaya karar verdi. Buna Çocuk Uçak Yolcuları Güvenlik Sistemi ismini vermeyi düşündü. Ancak bu mucidin fikrini nasıl hayata geçirmesi gerektiğini fazla bilmiyordu.

Patent Avukatı ile Toplantı

Stoll icadının patentini alabilmek için bir avukatla görüştü. Daha sonra dosyasını Birleşik Devletler Patent Ofisine gönderdi. Ancak önünde çok uzun bir yol bulunuyordu. 2,5 sene kadar patentin onaylanması sürdü. Stoll bu geçen zamanda çalıştığı işine devam etti. Patenti almasıyla birlikte çalışmayı bıraktı ve kendi icadı için imalatçı bulmaya başladı.

Araştırma Şirketleri

İlk olarak çocuk güvenliği firmalarıyla çalışmayı sürdürdü. Otoyol ve hava yolları güvenlik ihtiyaçlarının diğer devlet alanları ile olduğunu, çocuk güvenlik firmalarının bilgi ve deneyime sahip olmadıklarını anladı. Yaptığı araştırmalar sonucunda, AmSafe Havacılık firmasıyla iletişim kurdu. Bu firma uçaktaki emniyet kemerlerini üretiyordu. Stoll’un bu fikrini beğendiler ve anlaşma imzaladılar.

 

Güvenlik Testlerinden Geçiş

Yapılan tüm güvenlik testlerinden CARES başarılı bir şekilde geçti. Ancak hala Federal Havacılık İdaresi tarafından kabul edilmesi bekliyordu. Buradan sertifikaların alınması 4 seneyi buldu. Emniyet kemerlerinin uçak koltuklarında uygulanışı ve yolcular için uygun olması araştırılıyordu. Daha sonra CARES sertifikasını almayı başardı ve ilk emniyet kemerlerinin uçaklarda kullanılmasına izin verilmiş oldu. Bunun için internet sitesi kurulmaya başlandı. Üretilen emniyet kemeri, koltuğun etrafını sarıyor ve çocuğun etrafını bağlamaktadır.

 

Perakende Satış Noktalarına Girmek

İlk olarak 1,5 yıl emniyet kemerleri internet üzerinden satılıyordu. Şimdi çoğu ülkede perakende satış mağazalarında satılmaktadır. İngiltere, Kanada, Yeni Zelanda, Singapur ve Avrupa ile Asya’da çoğu hava yollarının bu sertifikası bulunuyor. Stoll bu icadından yaklaşık olarak 3,5 milyon dolar para kazandı.

 


Yorum Yap

Yorum Yap