1. Ana Sayfa
  2. BAŞARI HİKAYELERİ
  3. Başarı Hikayeleri: Disk Silici

Başarı Hikayeleri: Disk Silici

Başarı Hikayeleri: Disk Silici

Disk Silici: Verileri Disklerden Silen Devrim Niteliğinde Bir Araç

 

İcadın sahibi Wade Sun, CD ve DVD’lerden diski yok etmeden verileri silmenin basit ve hızlı çözümünü bulmuştur. Kimlik hırsızlığını yok etmek için optik bant teknolojisi kullanılmaktadır. Disk sağlam kalması nedeniyle geri dönüşüm yapılır.

Daha önceden test mühendisi olan Wade Sun, bilgisayar aşığıdır. Seneler içinde binlerce CD ve DVD yazdırmıştır. Bu kadar fazla veriyi silmek istediğiniz an neler yapabilirsiniz? Yeni mucidin aklına gelen diskleri parçalara ayırmaktı. İyi bir sonuç olsa bile tehlikeli parçalar etrafa sıçramaktadır. Bunun için disk öğütücü icat etmiştir. Ancak bu kadar çok diski bulunmayanlar ne yapmalıydı? Daha sonra diskten verileri silme teknolojisinde yolculuk yapmaya karar verdi.

Veri Güvenliği Korkuları

İnternet yaygınlaştıkça veri güvenliği daha da önem kazanmıştı. Sun’ da bu konuda yoğunlaşmış, fiziksel olarak parçalamadan diskleri kolay ve güvenli şekilde yok edeceğini hesaplıyordu. Optimal Disk Teknolojisi diye adlandırmış olduğu metot buldu. Daha sonra bunu Disk Silici üründe kullanmaya başladı. Ürün dikleri çizip okunamaz hale getirmekteydi. Bu şekilde kimlik hırsızlığını yok etmek etkilidir. Disk silicisinin içerisine diski yerleştirip, daha sonra kolu çekmek yeterlidir. Bu sırada disk okunamaz hal alır.

Disk yok edicisini yenilikçi kılan, işlemi birkaç saniye içinde yapıyor olmasıdır. Küçüktür ve kesip, kırmaktansa bu şekilde güvenlik açısından daha iyidir. Atık da oluşturmaz, disk sağlam kalır ve geri dönüşümde kullanılabilir.

 

Yüzeyi Kazıma

Bu cihazı geliştirmeye başladığında Sun, disklerin üstünde çizgi ve kesikler açılıyordu. Böylece bazı diskler okunamıyordu çünkü, folyo kısmı yerinde durmaktaydı. Yaşanan bu olay değişik üretim süreçlerinden kaynaklanıyordu. Folyo katmanını diskin üzerine bırakarak, diskleri yok etmenin çarelerini bulmaya koyuldu.

Sun sonunda 4 tane jilet bıçağını birleştirdi. Çeşitli disklerde denedi ve sonuca vardı. Derin olan diskin çiziklerini cihaz okuyamıyordu. Sistemin çalıştığından emin olmak için bir sürü diski veri kurtarma firmasına götürdü. Şirket de diklerdeki veriyi çıkartmayı başaramadılar. Yaptığı araştırmalar sonunda Sun, disk silmenin sorun olduğunu anladı. Bu sayede pazarda olan açığı da fark etti. Bunun için cep boylarında ürün yapabilirse, başaracaktı. Bu başarılarının sonunda 100.000 dolardan fazla para kazandı.

 


Yorum Yap

Yorum Yap