1. Ana Sayfa
  2. BAŞARI HİKAYELERİ
  3. Başarı Hikayeleri: Drainwave Su Dalgası

Başarı Hikayeleri: Drainwave Su Dalgası

Başarı Hikayeleri: Drainwave Su Dalgası

Drainwave Su Dalgası

 

Ev kullanımlarından dolayı meydana gelen, atık suları toplayan ve bu suları tuvalet suyuna ekleyip, kanalizasyon borularına gönderen bir cihazdır. Suyu geçici süreyle depoluyor ve belirlenmiş olan kapasiteye varınca suyu kanalizasyon borularına aktarıyor. Avustralya’nın atık su oranlarını düşürmesi çevre için sevindirici bir haberdir. Fakat içinin temizlenmesi için büyük hacimde suya ihtiyacı olan kanalizasyon sistemleri adına kötü haber olmaktadır. Tuvaletlerin düşük su akıntısı nedeniyle yüksek su akıntısına göre yapılmış kanalizasyon borularına zarar vermektedir.

Akıntı Hacmini Arttırma

Eve yakın bir yerin altına kuruluyor ve hareket eden tek parçası olduğundan az veya hiç kontrol gerektirmeyen sistem. Üniversitede tanışan David Fisher ile Quintin Davenport’un fikirleridir. Her ikisi de yeni şeyler icat etmek istiyordu. Bunun için 1 sayfa yeni fikirler belirlediler. Yeni mucitler tuvaletlerin neden bu kadar fazla su kullandıklarını araştırmaya başladılar. Amaçları boruların tıkanmasına engel olmaktı. Önce suyu nasıl toplayıp, kanalizasyona vereceklerini düşündüler. Yaptıkları çalışmalar sonunda bu işin çok masraflı olduğuna inandılar.

 

Prototipin Oluşturulması

Bu fikirlerini hayata geçirebilmek için Fisher’ın garajında prototiplerini oluşturmaya başladılar. Fakat bu tasarımın kötü olduğu ortaya çıktı. Çünkü kanalizasyonlara suyu doğru oranda veremiyordu. Tekrar düzenlemeler yaptılar. Ödünç aldıkları tabelalardan, PVC kaplamalara kadar ilerlediler. Bazı firmalardan tasarım için fiyat aldılar. Ama bunu karşılayabilecek maddi imkanları yoktu. Fisher, tasarım yazılımı programı alarak, yavaş yavaş öğrenmeye başladı. Daha sonra 3 boyutlu tasarımlar hazırladılar.

 

Patent Başvurusu

Drainwave patentini prototip üretimine başlamadan önce aldılar. Pahalı olmayan geçici bir patentti ama 40 ülkede patentleri vardı. Bu süre zarfı dahilinde muhasebeci, avukat, yatırımcı, markalama ve pazarlama uzmanının da olduğu yatırımcılar onlara katıldı. Tazmanya Devlet Hükümeti, yeni fikirlere verdiği destek ile bu mucitlere 20,000 Avustralya Doları verdi. Daha sonra 130,000 Avustralya Doları daha destek verdi. Şirket aynı zamanda mevsim değişikliği ile ilgili olarak da 500,000 Avustralya Doları hibe almıştır. Çağımızda su tasarrufu yapmak çok önemlidir. Tuvalette sifonu çekmek görev değil zorunluluktur. Tuvaletlerin kanalizasyona bıraktıkları suyun hacmi azaldıkça, tıkanmaları önlemek için Drainwave ihtiyaç her geçen gün artıyor.

 


Yorum Yap

Yorum Yap