1. Ana Sayfa
  2. BAŞARI HİKAYELERİ
  3. Başarı Hikayeleri: Erken Deprem Alarmı Cihazı

Başarı Hikayeleri: Erken Deprem Alarmı Cihazı

Başarı Hikayeleri: Erken Deprem Alarmı Cihazı

Erken Deprem Alarmı Cihazı

Meir Gitlis, depremi önceden haber veren sistemin mucididir. Küçük yaşlarda yatak odasına konserve kutularından alarm yapmıştır. Gitlis, sabah 6 ile 8 arasında insanların aklına güzel fikirlerin geldiğini bu 2 saatte yapacağını bütün gün ancak yapabileceğini belirtiyor. Bu cihaz yalnızca ayakkabı kutusu boyunda ve küresel deprem görüntüleme sistemlerinin sismolojik ilkelerine dayanmaktadır. Deprem Alarm Cihazı titreşimlere tepki verebilen hassas sarkaçların düzenlemesiyle meydana gelmiştir. Veriler elektronik devre aracılığı ile yongaya aktarılır. Yonga da titreşimlerin nedenini tespit etmeye yarar. Mesela deprem, ses patlaması ya da bomba gibi.

Titreşim Detektörü

Öncül dalgaları veya P dalgalarını hissetmektedir. Bu titreşimler yer kabuğunda hızlı hareket ederler. Yıkıcı ve ikincil dalgalardan 10 saniye önce ulaşmaktadırlar. Uzun süreli uyarı değildir. Mucit Meir Gitlis herhangi bir uyarının hiçbir uyarı olmamasından daha iyi olduğunu belirtiyor. Bu 10 saniyelik süre ölüm ile hayat arasında ince çizginin olabileceğini öne çıkarıyor. Cihaz depremin merkez üssünden ne kadar uzak olursa alarm sistemi de bir o kadar erken çalışır. Yaklaşık olarak bu süre 45 saniyeye kadar varabiliyor. Yalnızca kırmızı ışık yıkıcı olmayan depremin geldiğini söylüyor. Yanıp sönen kırmızı ışık ile yüksek sesli alarm da yıkıcı bir depremin geldiğini belirtiyor.

Genç Mucit

Meir Gitlis, aslında 10 yaşından bu yana bir mucittir ve yüzden fazla buluş yaptı. Kendisinin kurmuş olduğu Avtipus Patent ve Yaratıcılık şirketi ile yaptı. Her zaman yeni buluşlara merakı vardı.

Güvenilir Teknoloji

Buffalo’daki New York Devlet Üniversitesi bilim adamları tarafından deprem Alarm Cihazı test edildi. Sonuca göre bu cihaz, ses patlamaları ya da sahte alarmlara tepki vermediği kanıtlandı. Erken uyarı araçları yineleyen yer hareketleri veya deprem olsun, olmasın sahte yer hareketlerine doğru tepki vermiştir. Ayrıca hiçbir sahte alarm cihazı çalıştıramamıştır. Hassas detektör Avtipus tarafından gelişmesi tamamlanmıştır. EQ Technologies tarafından da piyasaya çıkarılmıştır. Bu ürün ayrıca deprem yaklaştığı zaman gaz ve elektriği kesmek üzere düzenlenmesi yapılabilir. Zemin sallanmaya başlamadan evvel depremin geldiğini haber veren ev ve iş yerleri için mükemmel bir cihaz.

 

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Hayat kurtarır bu icat bu dönemlerde çok deprem oluyor işe yarar