1. Ana Sayfa
  2. BAŞARI HİKAYELERİ
  3. Başarı Hikayeleri: Fonksiyonel Baston

Başarı Hikayeleri: Fonksiyonel Baston

Başarı Hikayeleri: Fonksiyonel Baston

Fonksiyonel Baston

 

Baston teknolojisinde yapılmış olan büyük bir yeniliktir. Girişimcinin geçirmiş olduğu kaza sonrası sakatlanıp, senelerce bastan muhtaç olması ile başladı. Yaşadığı zorluları en aza indirebilmek için güç sağlayan bu bastonu tasarlamaya başlamıştır.

 

Denise Anstey geçirdiği araba kazası sonucunda hareket zorlukları çekmekteydi. Eski bastonların tasarım ve fonksiyonlarından memnun değildi. Slick-Stick adında yeni tasarım geliştirdi. Bu çubukta katlanabilme özelliği, LED fener, milin altında parlayan kırmızı ışıklar bulunuyordu. Ayrıca bastonda, kullanan kişiler için başkalarına ihtiyaç duyması anında çalan bir alarm sistemi bulunuyordu.

Bütün bu özellikler el ile çalışmaktaydı. Hareket mekanizması birkaç dakikalık enerji üretebiliyor. Kullanıcı bu hareket mekanizmasını kullanmaz ise, baston priz ile de şarj ediliyordu. Aynı zamanda bu bastonda eğilmeden yerden demir şeyleri (anahtar gibi) alabilmenizi sağlayan güçlü mıknatıs bulunması sayesinde rahatlık sağlıyordu. Ayrıca yaşlıların karanlıkta nereye gittiklerini görebilmeleri için fener eklemeyi de düşündü. Pil ile çalışmasını istemiyor çünkü pil değiştirmek masraflıdır.

 

Hareket Teknolojisi

Hareket teknolojisine mucit hiç yabancı değildi. 1990 yıllarında Anstey, Trevor Baylis’in patentini aldığı hareket enerjisi ile çalışan radyo konusunda bilgiliydi. TCL ile iletişime geçerek bu fikrini onlara da anlattı. Bastonda olmasını istediği tüm özellikleri söyledi. Firma onun bu fikrini beğendi ve birkaç gün sonra temsilcilerini Çin’e imalatçı şirket bulmak için yolladılar. Son olarak kendi hareket teknolojileri ile birlikte Anstey’in bastonuna uyarlamayı başardılar.

Bu bastonu çizim ve tasarımlardan satılabilir ürün durumuna getirmek için 5 sene çalıştılar. Üretimi yapılan ilk 1.000 ürün Yunanistan, Hollanda, İspanya’dan gelen siparişler sayesinde hemen bitti. Slik-Stik önceleri internet ortamından satışı yapılıyordu. Fakat birçok mağazadan ürüne talep çoktu.

Yılın Mucidi

Slik-Stik online raflarda yerini almasından itibaren çoğu kişinin ilgisini çekti. 2009 senesi İngiliz Kadını ödülünü almaya hak kazandı. Şimdilerde insanlara yeni buluşlar yapabilmek üzere çalışmalarına devam ediyor. Büyük umutlar ile yeni icatları merak ile bekleniyor. Devrim niteliği taşıyan bu ürün, mucidine 400.000 dolardan fazla para kazandırdı. Anstey yeni buluş fikri olan kişilerin sabırla çalışıp, vazgeçmemeleri konusunda yeni girişimcileri uyarıyor.

 


Yorum Yap

Yorum Yap