1. Ana Sayfa
  2. BAŞARI HİKAYELERİ
  3. Başarı Hikayeleri: Golf Oyuncularına Yardımcı Arabası Shadow Caddy

Başarı Hikayeleri: Golf Oyuncularına Yardımcı Arabası Shadow Caddy

Başarı Hikayeleri: Golf Oyuncularına Yardımcı Arabası Shadow Caddy

Golf Oyuncularına Yardımcı Arabası Shadow Caddy

 

Golf sopalarını çevrenizde sürüklemeye yarayan, dünyanın ilk eller serbest robotik golf yardımcı arabasıdır. Hubert Noyak gençliğinde bu sporu oynadığı esnada yaşamış olduğu omuz ve bel yaralanması, golf keyfini tehdit etti. O da düşünce gücünü çalıştırdı ve dünyanın ilk eller serbest robotik golf yardımcı arabasını buldu. Bu araba golf oyuncularının içi golf sopalarıyla dolu ağır çantalarını, yokuş aşağı ya da yukarı onların yerine arkasındaki çantada taşır. Böylece omuz ve sırtlarında yaralanmaların olmasını engelleyen 3 tekerlekli araç yapmıştır.

Pazar’daki diğer ürünlerden ayrı olarak bu ürün uzaktan kumandayla çalışmaz. Yalnızca eller serbest çalışmaktadır. Araç golfçunun kemerine takılan bir vericiyi takip eder. Kızıl ötesi ve yazılımla çalışan çarpışma tespit sistemi bulunuyor. Bu sistem aracın golf sahasındaki insan ve nesneler ile çarpışmasını engelliyor. Oyuncu sayesinde hareket etmekte, duruyor, dönüyor ve daima 1 metre arkada durmaktadır. Ayrıca makine sorunsuz bir şekilde içeceklerinizi de taşıyabilir.

 

Zorluklar

Geliştirme aşamasında çoğu kez sorunlarla karşılaştı. Ürün üretim sürecini Novak, 3 ay kadar düşündü ancak 3 sene sürmüştü. İlk olarak takip sistemini geliştirdi. Bu konuda elektrik mühendisin de yardım istedi. Birkaç yöntem denediler sonuç 3. Denemede başarılı oldu. Tasarımda en zor olan bölüm çarpışmayı yok etmekti. Sensörlerin kızılötesi olması ve güneşten gelen kızılötesi ışınların, Caddy’nin sensörlerini kestiğini fark etti. Bu olayı çözmesi onun tam 18 ayına neden oldu. Çin’de malzeme üretim ortağı buldu ve prototip üretti. Üretilen prototip gürültülü, büyük ve kabaydı ama tüm özellikleri ile sorunsuz çalışıyordu. Projeye küresel patent için 100,000 dolar da dahil olmak üzere toplam 3 Milyon Dolar harcamıştır. Robot aracın tüm malzemeleri tasarlanmıştır ve üstünde hazır satın alınan hiçbir şey yoktu. Lastik ve tekerlekler bile robot araç için özel olarak tasarlandı.

Başarıya Giden Yol

Bu robot araçlar bütün dünyada çoğu golf sahasında kullanılmaktadır. Novak bu ürünün başka alanlarda da kullanılabileceğini anladı. Mesela dağıtım yapan postacıların yükünü hafifletebilir. Bu konuda farklı sanayi temsilcileri ile birlikte çeşitli görüşmelerde bulundu. Dolayısıyla Shadow Caddy’nin kullanım alanı golf sahalarının da dışına çıkması kaçınılmazdır.

 


Yorum Yap

Yorum Yap