1. Ana Sayfa
  2. BAŞARI HİKAYELERİ
  3. Başarı Hikayeleri: Headline It

Başarı Hikayeleri: Headline It

Başarı Hikayeleri: Headline It

Basit ama Etkili Bir Fikir Headline It

Jodi Pliszka’nın buluşu, terin gözün içine akarak yanmasını önleyen şapka ile peruklar için ince astardır. Aynı şekilde beyzbol şapkalarının, motosiklet kasklarının, golf sopalarının ve perukların uzun ömürlü olmasını sağlar. Bu fikrin adı Headline It’ dir. Şapka ve peruk kullananların para kazanmalarını sağladığı, rahat ve hijyeni arttırdığı için vazgeçilmezdir.

Jodi 13 yaşında iken annesi saçlarını taradığı sırada kel bir alan olduğunu fark etti. Cilt doktoruna gittiler ve alopesia areata hastalığına yakalandığını öğrenmişlerdi. Çok üzücü bir durum olsa da kelliğin onu yenmesine izin vermeyecekti. Bu hastalık onun ödüllü bir çocuk yazarı olmasını sağladı. Ayrıca şapka endüstrisinde devrim niteliği taşıyan buluşa imza atmasına yol açtı.

Peruk Defteri

Daha sonra Jodi peruk kullanmaya başladı. Ama perukların sıcak ve rahatsız edici olması onun büyük bir sorunuydu. Hareketli yaşam tarzının olması, tekvando yapması nedeni ile peruk takıyor olması terleme problemlerini de birlikte getirdi. Terleme sorununu yok etmek için, iç çamaşır astarlarını peruğun altına koyuyordu. Fakat bu doğru değildi ve yeni bir ürün üretme fikri oluştu. İnsanların kabul edebileceği hijyenik bir ürün olması gerektiğini düşünüyordu. Yaptığı bu ürünün adına Headline It olarak kabul etti. Hafif ve atılabilen astardan meydana geliyordu. Her çeşit peruk, şapka ya da kaskın içine takılıp teri içine hapsedebiliyordu.

Her astar kendi ağırlığının 4 katına kadar teri çekiyordu. Daima buharlaşarak, kullanan kişinin başını yazın serin, kışın sıcak kalmasını sağlıyordu. 2008 Pekin Olimpiyatlarında Avustralya ve ABD jokeyleri tarafından kullanılmaktadır.

 

Tasarım ve Geliştirme

2001 senesinden bu yana Jodi, tasarım fikrini düşünüyordu. Sentetik araba güderini farklı şekillere sokarak son halini peruğun içine yerleştirdi. Bu çözüm olmuştu ama, teknolojik malzemeler kullanmayı düşünüyordu. 3 yıl içinde patentini aldı. Ürünlerini pazarlamak amacıyla Pliszka’s Adventures LLC firmasını açtı. Amerikan Mucitler programının yapımcıları onun icadını duydu. 2006 senesinde finalist seçildi ve 2,5 ayını en iyi bilim adamları ile birlikte geçirdi. Bilim adamları onun nefes alabilen, hafif malzeme bulmasında ona destek oldular. Çin’de imalatçı buldu, geriye kalan her şeyi kendisi halletti. Geçen zamanda 2 adet çocuk kitabı da yazmayı ihmal etmedi.

 


Yorum Yap

Yorum Yap