1. Ana Sayfa
  2. BAŞARI HİKAYELERİ
  3. Başarı Hikayeleri: Sıvı Granit Fikri

Başarı Hikayeleri: Sıvı Granit Fikri

Başarı Hikayeleri: Sıvı Granit Fikri

Sıvı Granit Fikri

Çimento çoğu kişiye göre çevresel tehdit oluşturur. Dünyanın karbon salınımının %5’inden sorumlu olur. Standart olan port Land çimento, üretmek için kireçtaşı ya da kil 1500 dereceye ısıtılır. Fakat yoğun enerji yanışı büyük miktarda karbondioksit açığa çıkmasına neden olur. Dolayısıyla daima çevre dostu çözüm arayışları devam ediyor.

Çimentoyu çevre dostu yapma girişiminde önceleri betona daha çok çakıl kumu eklemekti. Böylece daha az çimento kullanılacaktı. Lakin yapılacak olan bu olay atmosfere karbon salınımını azalmamaktadır. Karbondioksit çimentonun üretim kademesinde ortaya çıkmaktadır. Yeni ürün inşaat endüstrisinde, Seffield Hallam Üniversitesi’nden Profesör Pal Mangat’ın icat ettiği sıvı granittir. Özellikleri sayesinde çimentoya ihtiyaç kalmıyordu. İyi bir oranda yük kaldırma kapasitesi vardır. Fakat hem hafif bir üründür hem de sıvı halde dökülerek de kullanılmaktadır.

Mangat, sıvı granitin formülünü gizli tutuyor. Fakat %30 ile %70 arasında oranını, geri dönüşümlü endüstriyel atıkların oluşturduğu inorganik tozdan üretimi yapıldığını belirtiyor. Gerçekleştirilen bu icat, ön dökümlü betonda kullanılmakta olan çimentonun, üçte birini kullanmakta. Yeni mucit ürününü geliştirmeye devam ederek, bu oranı daha da azaltmayı hedefliyor.

Yangın Riskini Azaltıyor

Yeni madde yalnızca çevresel kriterlere uymakla yetinmiyor, ayrıca binalardaki yangın riskini de büyük oranda azaltmaktadır. 1,100 dereceye kadar olan sıcaklarda, binanın yapısal özelliklerini bozmadan dayanabilir. Betondan farklı olarak yüksek sıcaklıklarda patlaması mümkün olmuyor. Yenilikçi olan bu ürün 4 saatlik yangın oranına sahiptir. Bu da yangın anında en yüksek düzeyde koruma sağladığını işaret eder. Yangına karşı dayanıklı olması elektrik santralleri gibi hayati öneme sahip olan alanlarda, kullanılabileceği anlamı taşıyor. İç bina ve ticari binalarda yaşanacak acil durumlar da tahliye için daha fazla zaman tanınmasını sağlıyor.

 

İcadın Lisanslanması   

Sheffield Hallam Üniversitesi’nde geliştirilmiş olsa bile, malzeme Kuzey İngiltere’deki Liquid Granite LTD tarafından sağlanıyor. Şimdi birkaç kuruluş tarafından kullanılmaktadır.

Beton Talebi

Fransız Bankası Credit Agricole, 2020 senesinde dek beton talebinin %50 oranında artmasını öngörüyor. Karbon ayak izimizi yok etmeye çalışan ürünler ile karşımızda olan Mangat gibi yeni mucitler için müthiş bir zamandır.


Yorum Yap

Yorum Yap