1. Ana Sayfa
  2. BAŞARI HİKAYELERİ
  3. Başarı Hikayeleri: TripStop Kaldırım Tutacağı

Başarı Hikayeleri: TripStop Kaldırım Tutacağı

Başarı Hikayeleri: TripStop Kaldırım Tutacağı

TripStop Kaldırım Tutacağı

 

Ağacın kökleri ile beton iyi bir arkadaş olmaları mümkün değildir. Çünkü ağaç kökleri kaldırım döşemelerini sıkıştırıyor ve bozulmalar meydana geliyor. Bu yüzden Peter Mclean defalarca takılıp düşmüş. Kaldırım toprak hareketleri ile ağaç köklerinin istilasına uğramış, yapılan onarım çalışmaları da kötü bir görüntü oluşturmuştur.

 

Çözüm Aşaması

Beton blokların ömrü en az 50 sene olur ama çoğu yerinden çıktı diye atılmaktadır. Yolda giderken aklına dahi bir geldi. Bu plakaları yeryüzü hareket ettikçe birlikte hareket edecek ama aynı hizada kalmasını sağlayan esnek bir eklemle bağlamak nasıl olurdu?

Eve gidince basit bir teknoloji olan TripStop ürününü oluşturmaya başladı. Patentini aldığı ürünü piyasaya çıkarabilmek için yapmış olduğu araştırma, geliştirme ve testler tam 8 sene boyunca devam etti. Kaldırımlar Avustralya’da sağlam ve sabit gibi görünen plakalar şeklinde tasarlanmıştır. Fakat yeryüzü hareket etmeye başlamasıyla çatlaklıklar ortaya çıkmakta ve plakalar birbirine doğru kaymaktadır. Sonra keskin kenarlar oluşmaktadır ve takılıp düşme tehlikesi bulunur. Ayrıca belediyelerin bu plakaları sürekli bu sebepten dolayı değiştirecek olmaları da masraflı olur.

Buluş

Islak olan betona kuruma aşamasındayken uygulanan, özel tasarlanmış, çapraz şekilli UV ışınlarına karşı sağlam PVC kalıba TripStop denir. Yaklaşık olarak şeritler 1 metre yüzeyin altına döşenir ve plakalar hareket edemezler. Çatlama kontrol noktalarında bağlantı oluşturarak, dayanak görevi yapar.  Ağaç kökleri büyüyüp yeryüzünü hareket ettirdikçe, betonla beraber hareket eder. Asla bağımsız hareket etmez ve takılıp düşme oranını yok eder. Betonların ömrünü uzatması sebebiyle belediyenin masraflarını da düşürmüş olur. Yapılan testlerde TripStop 4 inçten fazla olan yükselmelerde bile takılıp düşme riski taşımaz. Fakat sokaklarda 3 inçten fazla yükselme olduğu zaman belediye harekete geçer. Bir diğer çözümün daha ağır betonlar dökmek olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat plakalar 3 katı ağırlığına çıkarılsa dahi hareket etmeye devam edecek ve yerinden çıkması kaçınılmaz olacaktır.

 

Aldığı Ödüller

İcadı ile Mclean birçok ödüle layık görüldü. Bunlardan bir tanesi Cenova İsviçre de düzenlenen 2006 Uluslararası Yaratıcılık ve Yeni Teknikler Fuarı’ndan almış olduğu altın madalyadır. Avustralya’da 78’den fazla belediye, 100 kilometreden fazla TripStop döşemiştir. Ürün Kanada, ABD, Yeni Zelanda ve birço fuarda çok talep edilmiştir.

 

 

 

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap