1. Ana Sayfa
  2. BAŞARI HİKAYELERİ
  3. Başarı Hikayeleri: Tuğla ve Kalıp Kesme Aleti Tru-Cut

Başarı Hikayeleri: Tuğla ve Kalıp Kesme Aleti Tru-Cut

Başarı Hikayeleri: Tuğla ve Kalıp Kesme Aleti Tru-Cut

Tuğla ve Kalıp Kesme Aleti Tru-Cut

 

Eski tuğla kesim araçlarındaki uygun kesim, yanlış kesim ya da fazla kesim sorunlarını yok eden tuğla kesme aygıtıdır. Bu iş için harcanan zaman ve çabayı azaltan, çoğu tuğlada iyi kalitede kesim yapmaktadır. Mucit Paul Bonner daima tuğlalar ile iç içe bulunmuş ve ayrıca profesyonel bir tuğlacıdır. Bu yüzden tuğla kullanırken çoğu tuğlanın yanlış kesildiği ve çöp olduğunu anlamış. Mesela duvarların sonlarında, tuğlaların özel boyutlarda kesilmesi gerekmektedir.

Bonner da inşaatçılar gibi yıllardır aynı teknikleri kullanmaktaydı. Tuğlaları kırarken, ya doğrudan vurup istenilen şekilde kırılıyor ya da istenilen yere konulan bir keski ile bu iş yapılıyordu. Bunların hepsinin ortak problemi istenilen boyutta olmamasıdır. Aynı şeklin tekrar üretilemez olması nedeniyle ürünler heba oluyordu. Ayrıca kesimin boyutu daima baştan ölçülmeli ve işaretlenmelidir. Bu da zaman kaybını önler.

Çözüm Diğerlerinden Öndeydi

Uygulanan metotların üretmiş olduğu atık ve zaman kaybını gördükten sonra Bonner iyi bir çözümün olması gerektiğini düşündü. Daha iyisini yapmak için uğraştı ve True-Cut tuğla ve kalıp kesiciyi keşfetti. Ürün zaman ve para kazandırıyor, tekrar aynı boyutta kesilmesi gereken tuğlaların devamlı ölçülmesine gerek yoktu. Tuğla kesim aracını 1 kez ayarlayıp, istenilen kesimi sürekli yapmaktaydı. Parçalar istenilen uzunluğa göre ayarlanabiliyor ve bıçağı 15 derecelik açı arasında sabitlenebilmektedir. Her çeşit tuğlaya cihaz yerleştirilebiliyor. Kesme işlemini yapabilmek için yaylı keskiye çekiç ile vurulur ve küçük bir araç olması nedeniyle ABS’den üretilmiştir. Bonner’a göre atık oranını %50 oranında azaltmaktadır.

Daha önce yapılan buna benzer tuğla kesim araçları olsa bile, süreyi azaltma anlamında değişen hiçbir şey olmaz. Bu nedenle ölçme faktörü işin içine girmektedir. Ürünün 2 bıçağı bulunur ve fiyatının yükselmesinde etkili oluyor. Bonner’ın keşfi olan tuğla kesici daha güvenli inşaat alanları oluşturur ve çalışanlar ellerini tehlikeye atmamış olurlar. Tehlike burada tuğlayı kesmek için keskiye çekiç ile vurulmasıdır.

 

Prototip ve Patent Başvurusu

Bonner’ın 2004 senesinde yapmış olduğu çizimler ile bu araç hayatına girdi. Zaten onun kaliteli prototipi olması sebebiyle İngiltere’de prototip başvurusunu yaptı. İngiliz mucit Trevor Baylis’ten yardım gördü ve bir imalatçı bulup ürünü lisansladı. 2007 senesinde ürünü piyasaya sürdü.

 


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Düşünsenize kimin aklına gelirdi tuğla kesme aletiyle ünlü olup zengin olmak,demekki güzel fikirler güzel paralar getiriyor.