Başarı Hikayeleri: YouTube Sayesinde Servet Kazandı

YouTube Sayesinde Servet Kazandı

 

YouTube kanalı PewDiePie, birçok insanın yapmayı düşündüğü fakat bir türlü başaramadığı oyun oynayarak para kazanma olayını başardı. Bu sayede 2014 senesinde 63 milyon İsveç kronu kazanarak büyük bir servete sahip oldu. Herkesin YouTube üzerinde görmüş olduğumuz ya da izlediğimiz birçok oyun kanalı bulunuyor. İnsanların birçoğu keşke bende bu işi yapsam ve para kazansam diyerek içinden geçirdiği anlar mutlaka olmuştur. Fakat bunu başarabilmeniz için özverili bir çalışma yapmanız gerekir. Bu özverili çalışmaların sonucunda PieDiePie adındaki YouTube kanalı, milyonlarca dolar kazanmayı başardı.

 

Hazırladığı keyifli ve eğlenceli oyun tanıtım videoları sayesinde, kanal çok fazla tanınmaya başladı, İsveçli sahibi Felix Arvid Ulf Kjelberg, 26 yaşında her geçen gün markalaşmaya başladı ve karşılığını da misli ile almayı başardı. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklama sonucunda Pewdie Prodution’un 2014 senesinde 63 milyon İsveç kronu gibi çok büyük bir servet elde ettiği belirtildi. Bu kazanç ortalama olarak 7,45 milyon dolara denk geliyor ve bu kazanç her sene daha da büyüdüğünü gösteriyor.

 

Bu iş nasıl oluyor? Yıllık gelirlere bakıldığı zaman bu durumu açıkça görmeniz mümkündür. 2012 yılındaki kazancı 7.2, 2013 senesinde 29,6 milyon İsveç kronu kazanmayı başardı. YouTuber her geçen gün istikrarlı bir şekilde yükselişini devam ettiriyor. Konuyla ilgili olarak YouTuber’ın yapmış olduğu açıklamaya göre, kendisinin karakter olarak yer aldığı bir oyun geliştirmek istediğini söyledi.

 

YouTube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

 

YouTube’a her dakika yaklaşık olarak 300 saatlik içerik yükleniyor ve her gün yaklaşık olarak 4 milyar video görüntüleniyor. Televizyonların bu rakama ulaşması mümkün değildir. YouTube, kullanıcılarına farklı şekillerde ödeme yapıyor ve para kazanmanız hemen olacak bir iş değil. Kendinizi bu işe adadığınız zaman para kazanabilirsiniz. Bunları yapmak için şu adımlara dikkat edin;

 

 • Bir İzleyici Kitlesi Oluşturun

 

Videolarınızı hiç kimse izlemezse para kazanmanız çok zordur. Birkaç yüz abonesi olan kanallar sadece videolarına aldıkları reklamlardan biraz para kazanabilirler. Ayrıca belli bir limite ulaşmayan kazançlarınızı da görmeniz mümkün olmayabilir. Oluşturulan alt limit ile bu seviyede para kazanmanız gerekir. İzleyici kitlesi oluşturmak için ilgi çekici videolar ekleyin ve bunu düzenli olarak yapın ki insanlar beğenip abone olsunlar.

 

 • Etkileşim Halinde Olun

 

İzleyici kitlenize ilgi gösterin ve size geri dönüş yaparlar. Bu iş biraz zordur ama insanların yorumlarını okuyup cevap vermeniz size fayda sağlar. Sizinkine benzer olan kanalları da yakından takip edin ve dost olmaya çalışın. Bu sayede iş birlikleri de yapabilir ve bu sayede abone sayınız artmış olur.

 

 • AdSense’e Reklam Verin

 

YouTube hesabınızı kaydettirip, bir AdSense hesabı açmalısınız. Videoları yüklerken gereken kutucukları işaretleyin. Birtakım içeriklerin YouTube kurallarına aykırı olmasından dolayı bunlardan reklam alamazsınız.

 

 

 

 

4 Yorumlar
 1. samet diyor

  Helal olsun, başarılarla dolu bir hayat hikayesi… Gerçekten ayakta alkışlıyorum ve tebrik ediyorum.

 2. Hakan diyor

  Türkiye’nin de en büyük kanalı enes batur binlerce lira kazanıyor.

 3. yusuf diyor

  Bunun gibi enes baturda aylık 500 bin tl kazanıyor.

 4. kemal diyor

  reynmen, enes batur, orkun ışıtmak vs. bunlarda çok para kazanıyor bunları gören herkes youtube başlıyor artık

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.