BIST 100 Endeksi Nasıl Hesaplanır?

BIST 100 Endeksi Nasıl Hesaplanır?

BIST 100 endeksi, borsanın şekli bakımından bilgi verir. Dolayısıyla bazı kriterler göz önüne alınarak belirlenip hesaplanır. Bu şartlar yatırımcılar için çok fazla önemli ayrıntılar verdiği için bilinmesi gerekir. Birkaç tecrübeli ve büyük yatırımcılar, sadece BIST 100 ile 30 endeksini takip ederek yatırımlarını yapıyor. Böylece kısa vadede yüksek kazançlar elde edebiliyorlar. BIST 100 endeksinin nasıl hesaplandığını bilmeniz sizin için birçok olanak sağlar.  Zira borsanın genel gidişatı hakkında bilgi veren bir endekse dair bütün ayrıntıları biliyor olmak size fayda sağlayacaktır. Bu yüzden sizlere hesaplama işlemleri nasıl yapılır, 50 ve 30 endekslerinin değerinin neye göre belirlendiği açıklayacağız.

BIST 100 Endeksi Nasıl Hesaplanır

BIST 100 Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Hemen hemen her yatırımcıların bildiği gibi Türk borsasının gösterge endeksine BIST 100 denir. Dolayısıyla bu endeks, borsanın genel seyrinden ülke ekonomisine dek çoğu konuda yatırımcılara fikir veriyor. Bu endeks nasıl oluyor da bu kadar çok bilgiyi taşıyabiliyor? Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri, pay piyasasını oluşturmaktadır. BIST 100 bu piyasayı temsil ediyor ve bu yüzden temel endeks olarak adlandırılıyor. Endeks, 100 firmanın hisse senedini temsil eder, borsanın genel performansını gösterir. Ayrıca endeksin hesaplanması, bu 100 firmanın hisse senedi performansı, piyasa değeri ve işlem hacimleri gibi şartlar dikkate alınarak gerçekleştirilir.

Endekste bulunan hisse senetleri, Türk borsasında işlem gören firmalar arasından seçilmektedir. Çok önemli şart da en büyük işlem hacmi ve yüksek piyasa değeri olmaktadır. Hisse senetleri, bir firma hakkında çok ayrıntılı olarak bilgiler verir. Diğer taraftan endeksler de kendini oluşturan birimlerin geneli ile alakalı bilgi vermektedir. BIST 100 endeksi, büyük işlem hacmine ve yüksek piyasa değerine sahip olan firma hisselerinden olması nedeni ile borsanın geneli hakkında önemli bilgiler bulunur. Piyasalar, ülkemizin ileri gelen firmaları ve ekonomisinin genel izlenimini bu yüzden bize vermektedir.

BIST 100 Endeksi Nasıl Hesaplanır

BIST 100 Endeksi ya da Borsa Nasıl Hesaplanır?

BIST 100 endeksinin hesaplanmasında piyasa değerlerinin ön planındadır. Bu yüzden belirlenmiş formül ile hesaplanması yapılır. Hisse senedi endeksleri, fiyat getiri endeksi olarak iki değişik yöntemle hesaplanır. Getiri endeksi ile fiyat arasındaki fark, temettü ödemeleri ile ortaya çıkmaktadır. Mesela fiyat endekslerinde ödenen temettüler dikkate alınmaz. Ancak getiri endekslerinde ödenen temettülerin yeniden borsaya yatırıldığı varsayımı ile hareket edilir. Aksi belirtilmediği sürece BIST 100 endeksi fiyat endeksi olarak hesaplanır.

BIST 100 Endeksi Nasıl Hesaplanır

BIST 50 ve 30 Değeri Neye Göre Belirlenir?

BIST 100 endeksinde bulunan hisse senetlerinin, tercihinde uygulanan şartların aynısı uygulanarak BIST 50 ve 30 endeksleri belirlenir. BIST 50 ve 30 endekslerinin, bu belirlenme şekli de çok fazla merak konusudur. Ancak burada bir başka formül bulunmaz. BIST 30 ve 50 endekslerini meydana getiren hisse senetleri, BIST 100 endeksinde de yer alır. BIST 100 endeksinde 100 firmanın hisse senedi söz konusuyken, BIST 50’de 50 firmanın ve BIST 30’da 30 firmanın hissesi bulunur.

BIST 30 ve 50 endekslerinin hesaplanması için uygulanan formül, BIST 100 ile aynı olmaktadır. Değişik olan şey toplamın değişimidir ve 100 hisse üzerinden değil, 50 ve 30 hisse üzerinden hesaplanır. Endeksler, en yüksek işlem hacimleri ve en büyük piyasa değerleri sıralamasına göre belirlemeleri yapılır. BIST 30 endeksinde bulunan firma hisselerinin borsada işlem gören en fazla piyasa değerli ve işlem hacimli hisseler oldukları bilinir. Borsa İstanbul endeksleri, belli bir aralık ile tekrardan hesaplanması yapılır. Senede dört defa yeniden hesaplanan endeksler, bazen düzeltme işlemine de gider.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.