1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. Bitcoin Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

Bitcoin Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

Bitcoin Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

Bitcoin Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları Nedir? Bitcoin alınır mı? Bitcoin nedir? Bitcoin madenciliği nasıl olur? Bitcoin almak güvenli midir? 

Evde, işyerinde, otobüste, sokakta kısacası her yerde konuşulan tek konu Bitcoin ve Altcoin’ler. Durum böyle olunca herkesin kendince bir fikri oluyor haliyle… ‘’Bitcoin nasıl alınır?’’ ‘’Bitcoin alalım mı?’’ ‘’Bitcoin çıkar mı?’’ ‘’Bu balon yakında patlar’’ gibi çok sayıda yorumlar dolaşıyorlar. Bu sebeple ortada çok büyük bir bilgi kirliliği bulunuyor. Bunun neticesinde ise birçok yatırımcı bu yanlış ve eksik bilgiler sebebiyle ciddi paralar kaybediyor. Bugünkü makalemizde sizlere Bitcoin’in avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi vereceğiz.

Çökme Riski Var mıdır?

Reel para biriminin yok oluşu, yöneticilere bağlı hiperenflasyonlardan kaynaklıdır. Bitcoin işleyişi de herhangi bir yönetime bağlı olmadığından, çökme riski pek mümkün değildir.

Bitcoin Kullanmanın Avantajları

Taşıması Basit: Milyarlarca dolar değerindeki Bitcoin’lerinizi ufak bir çanta ya da cüzdanda taşıyabilirsiniz. Bunu herhangi bir para birimi ile yapmak çok zor ve hatta imkansızdır.

İzi Sürülemez: Bitcoin’lerin takip edilemeyeceğinin veya başka bir iz bırakmamasının faydalarının olduğu kadar riskleri de vardır. Örnek vermek gerekirse Bitcoin sistemindeki yatırım kaynağınızın içeriğini ya da hesabınız hakkındaki diğer bilgileri, hükümetler de içinde olarak başkaları tarafından öğrenilemez ve izi sürülemez. Bu nedenle hükümetlerin kazanç kaynağınızdan beklentisini (vergi) engellemiş olursunuz.

Bitcoin Kullanmanın Dezavantajları

İzi Sürülemez: Avantajlarını anlattığımız Bitcoin’in faydaları dezavantaj ya da daha riskli olaylara da dönüşebilir. Takip edilemez olması, suç işlenebilir anlamına gelir. Uyuşturucu gibi satışı uygun olmayan ürünlerin satılması gibi olaylar için rahat bir ortam hazırlanıyor. Bitcoin teknolojisini, bazı devletlerin kripto bir para birimi olarak onaylamamalarının en önemli nedeni budur.

Kaybetmesi Basit: Kredi kartınızı veya kişisel hesabınızın başkaları tarafından ele geçirildiğinde, gerekli birimleri arayarak hesabınızı anında kurtarabilirsiniz. Gerekirse polisi arayıp kaybınızı geriye getirebilirsiniz. Fakat Bitcoin için aynı şeyleri söyleyemeyiz. Bitcoin işleyişinde; kaybolan Bitcoin’leri, veya ele geçirilen Bitcoin e-cüzdanınızı geri getirebilmek için kullanabileceğiniz başka bir sistem yoktur. Buna engel olabilmek için en iyi yöntem, Bitcoin’lerinizi internet erişimi olmayan bellekte saklamak olacaktır.

Bitcoin Neden Yükseliyor isimli makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yorum Yap