Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin ne kadar? Bitcoin madenciliği nasıl yapılır? Bitcoin güvenli mi? Bitcoin nereden ve nasıl alınır? Bitcoin batar mı?

Bitcoin nedir? Özellikle son 2 senedir hayatımızın her anında olan Bitcoin hakkında genel bir bilgi vermek istiyoruz. Bundan böyle her gün düzenli olarak Bitcoin ve Altcoin’ler ile alakalı en detaylı bilgileri paylaşacağız.

Bitcoin Nedir?

2009 yılında piyasaya giren ve her geçen gün önemini arttıran Bitcoin, merkezsiz yani hiçbir kişi ve kurum tarafından yönlendirilmeyen bir yapıya sahip. Kimse tarafından kontrol edilememesi küresel bankaları, büyük para baronlarını, finans piyasalarını ve hükümetleri korkutuyor. Bunun en büyük nedeni ise kişi ve kuruma bağlı olmaması yani tamamen yapay bir zekaya sahip olmasıdır. Kısacası Bitcoin, tamamen bağımsız ve özgür bir dijital para birimidir.

Tüm dünyada Bitcoin kullananların sayısı 1 milyonu geçmiş biri durumda. Bitcoin’in kısaltılmış hali BTC ve simgesi ise ฿ olarak sembolize edilmiş. 2009 yılından bugüne kadar tüm yatırımcılarına büyük kazançlar sağlamış olan Bitcoin, kişiden kişiye (P2P) doğrudan transfer olanağı sağlar. Bu özelliklerinin yanı sıra dünyanın birçok ülkesinde Bitcoin ile alışveriş yapılabilmekte. Birçok mağaza ve sanal ortamda, alternatif ödeme yöntemi olarak kabul edilir.

Bitcoin, merkezsiz bir yapıya sahip olduğundan dolayı, hiçbir kurum ve kuruluş hesaplarınıza el koyamaz ya da kontrol sağlayamaz. Bitcoin’in güven açıkları ile ilgili çok sayıda haber çıkmış olsa da bunların hiçbiri Bitcoin’in kullandığı teknoloji ile alakalı değildir. Bitcoin ve diğer pek çok para biriminin kullandığı blok zincir (Blockchain) teknolojisini, başka bir makalede detaylı olarak anlatacağım.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin üretmek ya da çıkartmak için madencilik yani mining yapmanız gerekir. Bitcoin üretimi yapmanın tek yolu budur. Fakat günümüzdeki şartlar, Bitcoin madenciliği yapmak için oldukça yetersiz. Sebebi ise Bitcoin’in popülerliği…

Bitcoin, tasarlanışı gereği, madenciliği zorlaştıran bir yapıya sahip. Ne kadar çok kişi ya da ram veya işlemci gücü ile madencilik yapıldığında, Bitcoin teknolojisini madenciliği daha da zorlaştırır. Bu da haliyle daha fazla ram ve işlemci gücü gerektirir. Birkaç sene önce standart donanımlı masaüstü veya laptoplar ile rahat bir şekilde madencilik yapılabilirken, günümüzde çok büyük yatırımlar ile hazırlanmış Bitcoin Tarlaları oluşturulmuştur.

Bitcoin Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları isimli makalemizden devam edebilirsiniz.