1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. Bitcoin Neden Yükseliyor? Bitcoin Nedir?

Bitcoin Neden Yükseliyor? Bitcoin Nedir?

Bitcoin Neden Yükseliyor? Bitcoin Nedir?

Bitcoin nedir? Bitcoin yükselir mi? Bitcoin düşer mi? Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin bu fiyattan alınır mı? Bitcoin ne kadar? Bitcoin neden yükseliyor?

Günümüzde Bitcoin en değerli kripto para birimidir. 2017 Ocak ayında bin dolar civarında işlem gören bu sanal para, Aralık 2017 tarihi itibari ile 19500 doların üstüne çıktı. Uzmanların tahminine göre 2 sene içerisinde 500.000 doları görmesi bekleniyor. Peki Bitcoin nedir? Bitcoin madenciliği nasıl yapılır? Neden bu kadar yükselmekte? Bu makalemizde Bitcoin ile ilgili birçok bilgi vereceğiz.

Bitcoin Neden Yükseliyor Bitcoin Nedir

Enflasyon Riski Yok

Bitcoin’in enflasyon riski çok düşüktür. Bunun sebebi ise enflasyona neden olan olumsuzluklardan biri olan sirkülasyondaki reel para talepleri yükseliştir. Dolaşımdaki para talebinin yükselmesi doğru oranda enflasyonunu da arttıracaktır. Fakat bu işleyiş Bitcoin için geçerli değildir. Çünkü Bitcoin teknik yapısı nedeniyle en çok 21 milyon tane üretilebilir. Bu nedenle Bitcoin’in enflasyon riski yok denecek kadar azdır.

Bitcoin Neden Yükseliyor Bitcoin Nedir

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin üretmek için, BTC madenciliği yapmak gereklidir. İşlemci ve ram olan her cihazla Bitcoin madenciliği yapmak mümkündür. Bitcoin’in sıra dışı yükselişinden dolayı birçok insan BTC çıkarmak için madencilik yapmaya başlamıştır. Bitcoin ağ yapısı itibari ile kendini zorlaştıran bir sisteme sahiptir. Bu sebeple standart donanımlı bilgisayarlar ile Bitcoin mining teknik olarak yapılmaktadır. Fakat bu işlem zaman, enerji, emek ve para kaybına neden olur.

Birçok kişi yüz binlerce dolarlık donanımlar ile Bitcoin madenciliği yapmaktadır. Dünya üzerinde en fazla Bitcoin madenciliği Çin de yapılmaktadır. Bunun sebebi ise Çin Halk Cumhuriyeti’nde enerji tüketimi ucuzdur. Bitcoin de yapılan bir işlemin harcadığı elektrik miktarı kırk evin bir aylık elektrik harcamasına denktir bu neden birçok çevreciler Bitcoin madenciliğini protesto etmektedir.

Bitcoin Neden Yükseliyor Bitcoin Nedir

Güvenli, basit ve ucuz

Kredi kartı ya da PayPal benzeri ödeme seçeneklerinin kullanıldığı klasik online yapılarda satıcı açısından bakılırsa eğer; alan kişinin parasını geri almak istemesi durumunda 3. kişi hizmetini kullanmak gerekebilir. Bu süreçte güvenlik riske girebilir ve olay karışabilir bir duruma dönüşebilir. Bitcoin’de ise geri isteme gibi bir işleyiş olmadığından bu şekilde bir güvenlik problemi de yaşanmıyor. Duruma alıcı gözüyle bakılırsa da ödeme isteme ve hesaplar içinde para nakli yapma işlemleri daha güvenli ve ucuz bir hal alıyor. Bu nedenle Bitcoin teknolojisi peer to peer işleyişiyle; yani herhangi bir aracı istemeksizin direkt olarak eşler arası çalışıyor.


Yorum Yap

Yorum Yap