1. Ana Sayfa
 2. BİYOMETRİK FOTOĞRAF
 3. Biyometrik Fotoğraf Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Biyometrik Fotoğraf Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Biyometrik Fotoğraf Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Biyometrik sistemi, insanların fiziksel ve davranışsal özelliklerini tanımak, insanların kimliklerini saplamak için geliştirilmiş olan ve otomatik sistemlerde kullanılan bir sistemdir.

Biyometrik fotoğraf günümüzde pek çok işlem için kullanılan bir fotoğraftır ve biyometrik fotoğraf ehliyet işlemleri, pasaport işlemleri ve yeni kimlik işlemleri için istenilen bir fotoğraftır. Bu işlemlerin hepsinde biyometrik fotoğraf kullanılması zorunludur.

Biyometrik fotoğrafı günümüzde neredeyse bütün fotoğrafçılar çekebilir. Fotoğrafçılar biyometrik fotoğraf çekerkeyn bu fotoğraf için belirtilen kurallara uymalıdır. Biyometrik fotoğrafların kuralları ICAO tarafından belirlenir ve bu kurallara uyulmadan çekilen bütün fotoğraflar geçersiz olarak değer kazanır.

Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Biyometrik fotoğraf, 60mm X 50mm standartlarında bulunan bir vesikalık resimdir. Bu standartlar ICAO tarafından belirlenmiştir ve biyometrik fotoğraf bu standartlara uygun makinelerde çekilebilir.

Biyometrik Fotoğraf arka fonu beyaz olan ve arka planda başka objelerin bulunmadığı fotoğraftır. Bu fotoğrafın belli özellikleri ve ölçüleri mevcuttur. Fotoğraf çekilirken bu özelliklere ve ölçülere kesinlikle uyulmalıdır, aksi takdirde fotoğraflar geçersiz sayılır. Pek çok fotoğrafçıda biyometrik fotoğraf çekilebilir.

Fotoğrafı Çektirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu fotoğraf çektirilirken bazı detaylara dikkat edilmesi gereklidir, biyometrik fotoğraf çektirirken saç bitimi çene mesafesine dikkat edilmesi gerekir. Biyometrik fotoğraflarda saç bitiminden çeneye kadar olan mesafe 3.2 cm ile 3.6 cm arasında olmalıdır. Fotoğrafta burun şablona uygun olarak tam orta çizgide olmalıdır, fotoğrafta yüzün ortalanmış olması gereklidir.

Çene ucundan saçların başladığı bölüme kadar olan sağ ve sol yüz hatlarının net bir biçimde görünmesi gereklidir. Resimde yüz kısmının yüksekliği %70 ile %80 arasında olmalıdır. Fotoğraf çektiren kişinin yüz profili görünür olmalıdır ve yüz profilini kapatabilecek saç modeli ya da başörtüsü kullanılmamalıdır.

Fotoğraf çektiren kişi gözlük kullanıyor ise gözlüklerde renkli cam bulunmamalı, gözlüklerde yansıma olmamalı ve kişinin yüzünün net bir şekilde görünüyor olması gereklidir.

Biyometrik Vesikalık Fotoğraflar İçin Aranan Özellikler

 

1- Yüz Hatları

İlk olarak biyometrik fotoğraf çektiren kişinin saçları temiz taranmış ve saç modeli anlaşır olması gereklidir. Makyaj yapılıyorsa sade ve pastel renkler kullanılmalıdır ve kesinlikle makyaj abartısız olmalıdır. Yapılan göz makyajının ise abartılı olmaması gereklidir.

Fotoğraf çektirirken boynu kapatan kıyafetler giyilmemelidir ve yüz bölgesinde bulunan tüm takılar çıkarılmalıdır. Ayrıca biyometrik fotoğraf çekilirken bıyık ve sakal kullanılmaması tavsiye edilir.

2- Resim Kalitesi

Biyometrik fotoğrafta bükülmeler ve çeşitli lekeler olmamalıdır. Fotoğrafta bulunan renkler yüzün doğal renklerini yansıtmalıdır ve nötr olmalıdır.

3- Resmin Keskinlik ve Kontrast Ayarı

Biyometrik fotoğrafta kontrast iyi ayarlanmalıdır. Ayrıca resimde bulunan ayrıntılar yeterince keskin ve net olmalıdır. Keskinlik ve kontrast ayarı yapılmayan fotoğraflar biyometrik özelliği taşımaz ve geçersiz sayılır.

4- Resimde Bulunan Yüz İfadesi ve Başın Pozisyonu

Öncelikle biyometrik fotoğraf için başın konumu dik olarak ayarlanmalıdır ve biyometrik fotoğraf çektiren kişi çekim işlemi sırasında dişlerini göstermeden ağız kapalı şekilde fotoğraf çektirmelidir. Fotoğraf, gülme ve mimik olmadan ve baş herhangi bir yöne dönük olmadan çekilmelidir.

5- Resimde Arka Fon

Fotoğraf çekimi sırasında arka fon beyaz ve desensiz olmalıdır. Ayrıca biyometrik fotoğraf çekimi sırasında arka fonda gölgeler oluşmamalıdır. Arka fonda renk ya da desen olursa biyometrik fotoğraf geçersiz sayılır.

6- Resimde Bulunan Işık

Fotoğraf çekimi sırasında ışık yüze eşit ölçüde olacak şekilde ayarlanmalıdır ve biyometrik fotoğraf üzerinde gölge ya da yansıma olmamalıdır. Ayrıca biyometrik fotoğraf üzerinde kırmızı göz olmaması gerekir. Bu ışık kurallarına uyulmaz ise fotoğraf geçersiz sayılır.

7- Resimde Gözlük Bulunması

Bazı insanlar biyometrik fotoğraf çekimi sırasında gözlük kullanabiliyor. İnsanların kullandıkları bu gözlüklerin camı üzerinde yansıma olmaması gereklidir ve güneş gözlüğü ya da renkli camlar kullanılmamalıdır.

Kişinin kullandığı gözlük camının kenarları ya da çerçevesi gözleri kapatmamalıdır ve gözleri kapatacak kadar kalın olmaması gereklidir. Özellikle gözlükle fotoğraf çektirecek insanların bu kurallara dikkat etmesi gereklidir, bu kurallardan birine bile uyulmaması durumunda biyometrik fotoğraf geçersiz olarak kabul edilir.

8- Küçük Çocukların Fotoğraf Çekimi

Küçük çocukların biyometrik fotoğraf çekimlerinde aynı standartlar geçerlidir ve herhangi bir farklılık yoktur. Küçük çocukların fotoğraf çekimleri sırasında yanlarında birinin bulunmaması gereklidir.

9- Resimde Şapka ve Aksesuar

Kişinin zorunlu olarak kullandığı gözlük ve benzeri aksesuarları dışında biyometrik fotoğraf çekiminde şapka, başlık gibi aksesuarlar bulunmamalıdır. Şapka ya da çeşitli aksesuarlar ile çekilen fotoğrafların biyometrik bir değeri yoktur.

10- Resimde Baş Örtüsü

Başörtülü olarak çekilen biyometrik fotoğrafta yüzün çene ucundan alına kadar görünür olması gereklidir. Ayrıca başörtüsünün yüz üzerinde gölge oluşturmaması gereklidir. Başörtüsü kullanan insanlar bu durumları göz önüne alarak çekim öncesinde başörtüsü ayarını yapmalıdır.

11- Resimde Yüzde Bulunan Lekelerin Görünmesi

Fotoğraf çektiren kişinin yüzünün herhangi bir yerinde leke ya da iz bulunuyorsa bu leke ve izler biyometrik fotoğrafta olduğu gibi görünmelidir. Kişinin yüzünde bulunan lekeler ya da izlerin silinmesi durumda biyometrik fotoğraf geçerliliğini kaybeder.

Biyometrik Fotoğrafların Çekim Ücretleri

Biyometrik fotoğraflar uluslararası standartlara uygun olan biyometrik makineler ile çekiliyor. Bu fotoğraflar ehliyet, pasaport ve kimlik yenileme işlemleri için kullanılıyor. Hemen hemen bütün fotoğrafçılarda çekilebilen biyometrik fotoğraf yüz hatlarının belli olmasını sağlar.

4 ile 8 adet biyometrik fotoğrafların ücretleri 15 TL tutarındadır, 8 ile 12 adet biyometrik fotoğrafların ücretleri 20 TL tutarındadır ve 12 ile 16 adet biyometrik fotoğrafların ücretleri 25 TL tutarındadır. Biyometrik fotoğrafların bu fiyatları zaman içerisinde değişebilir. Ayrıca biyometrik fotoğrafların fiyatları fotoğrafçılar arasında farklı olabilir.

Biyometrik ile Vesikalık Fotoğraf Arasındaki Fark

Biyometrik fotoğraf en az 600 dpi olacak şekilde yüksek kalite ile çekilen bir fotoğraftır. Biyometrik fotoğrafın, vesikalık fotoğraf ile farkı çözünürlüğünün yüksek olmasıdır ve ölçülerinin farklı olmasıdır.

Biyometrik Fotoğrafların Önemi

Biyometrik fotoğraf günümüzde en çok kullanılan fotoğraf türü konuma gelmişti. Artık yapılan pek çok resmi işlem için biyometrik fotoğraf talep edilmektedir. Bu resmi işlemler kimlik, pasaport ve ehliyet gibi kişinin detaylı bilgilerinin bulunduğu işlemlerdir.

Biyometrik fotoğrafın önemi özellikle yüz tanıma açısından çok önemlidir. Biyometrik fotoğraflar ile yüz tanımlandığı için taklit edilmeleri mümkün değildir. Biyometrik fotoğrafların normal fotoğraflara göre çözünürlüğü daha yüksektir.

Biyometrik fotoğraflar ile insanların yüzleri sistemler tarafından bulunabilir. Biyometrik sistemin yaygınlaşması ve insanları bulmak için bu sistemin kullanılmasından dolayı biyometrik fotoğraf hemen hemen bütün önemli işlemlerde istenmektedir.

Resmi İşlemler İçin Kaç Adet Fotoğraf Gereklidir?

Günümüzde ehliyet, pasaport, kimlik gibi resmi işlemlerin hepsinde biyometrik fotoğraf gereklidir. Ehliyet alma işlemi için 2018 yılı itibariyle 1 adet biyometrik fotoğraf yeterlidir. Sürücü belgesine yeni bir sınıf eklemek için ise yine 1 adet biyometrik fotoğraf yeterli olacaktır.

Sürücü belgesine kayıp, çalıntı, yıpranma, kimlik bilgilerinde değişiklik gibi nedenlerden yapılan başvuralar için aynı şekilde 1 adet biyometrik fotoğraf talep edilir. Yeni kimlik başvurusu yapmak için 1 adet biyometrik fotoğraf yeterlidir.

Umuma mahsus pasaport başvurusu için 2 adet biyometrik fotoğraf istenir. Hizmet damgalı pasaport başvurusu için ise yine aynı şekilde 2 adet biyometrik fotoğraf gereklidir. Hususi damgalı pasaport başvurusu içinde aynı diğer pasaport başvuruları gibi 2 adet biyometrik fotoğraf talep edilir.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (7)

 1. Yeni kimlikler çok harika olmuş,gayet kullanışlı olmuş.Taşımasıda gayet kolay.

 2. 9 ay önce

  Yeni kimlikler çok harika olmuş,gayet kullanışlı olmuş.Taşımasıda gayet kolay.

 3. 9 ay önce

  Yeni kimlik çıkarttığımızda devlet yerlerinde eski kimlik geçmiyor.O kötü oldu biraz.

 4. 9 ay önce

  Şu fotoğrafı çektirirken fotoğrafçı nerdeyse güldürmedi bile beni.Çok dikkatli ve net şekilde bakmam gerekiyormuş.

 5. Ehliyetlerde felan şimdik böylemi kullanılıcak resimler?

 6. 3 ay önce

  I got good info from your blog

 7. Biyometrik fotoğraflarla ilgili çok açıklayıcı bilgiler girmişsiniz. Bir çoğu hakkında hiç bir fikrim yoktu. Benim bir sorum olacak.. Eşim ve benim 10 yıllık pasaportumuz mevcut ve 1 yaşındaki kızımız için de çıkartmayı düşünüyoruz. Kızımıza ait pasaport için de biyometrik fotoğraf çektirmemiz gerekir mi acaba?