1. Ana Sayfa
  2. BİYOMETRİK FOTOĞRAF
  3. Biyometrik Fotoğraf Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

Biyometrik Fotoğraf Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

Biyometrik Fotoğraf Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

Biyometrik Fotoğraf Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

Dünyanın birçok yerinde biyometrik fotoğraf kullanımına geçilmiştir. Türkiye’de yeni alınan kimlik ve ehliyetlerde biyometrik fotoğraf şartı aranmaktadır. Biyometrik fotoğraf nedir? Eskiden normal bir vesikalık fotoğraf yeterliyken artık yerini yeni sistem fotoğraflar aldı. Uluslararası kullanım standartları olduğu için tercih edilmekte olan biyometrik fotoğraf otomatik sistemlerle kullanılmaktadır. Biyometri; bireyin ölçülebilen fiziksel ve davranış özelliklerini tarayıp, tanıyıp kimliğini tespit etmek üzere geliştirilmiş otomatik sistemler dahili için kullanılan bir terimdir. Kısaca biyometri kişinin saptanabilen biyolojik izlerini karşılamaktadır.
Pasaportlarda önceden beri bu sistem kullanılırken ülkemizde kimlikler için bu sisteme yeni geçilmiştir. Yeni kimlik kartları çıkarılması gerektiğinde biyometrik fotoğraf istenmektedir. Pasaportlarda parmak izi ve yüz tanıma için bu yöntem kullanılıyor.

Biyometrik Fotoğraf Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

Peki Biyometrik Fotoğraf Nedir ?

Biyometrik fotoğraf denilen ölçüleri belli vesikalıktır. 60mm x 50mm boyutlarındaki belli kuralları olan vesikalık fotoğraflardır. Standartları belli yüksek kaliteli olmalıdır. Dijital olarak kayıt altına alınır. Arka fonu beyaz fazladan nesne olmadan çekilen kendine ait özellikleri olan fotoğraftır. Hemen hemen her fotoğrafçı bu sisteme geçilmesiyle biyometrik vesikalık çekim hizmeti vermeye başlamış bulunmaktadır.
Biyometrik fotoğraf nedir ve nasıl çekilir ? Otomatik cihazlarla hızlı bir şekilde fotoğrafçılardan temin edilebilir.

Biyometrik Fotoğraf Çektirirken Uyulması Gereken Şartlar

Biyometrik fotoğraf nedir? Ölçüleri Uluslararası Sivil HavacılıkOrganizasyonu (ICAO) tarafından belirlenmekte olan fotoğraflardır.
Pasaport için gerekli olan bu fotoğraf yeni sistem çipli kimliklerde de kullanılmaktadır. Yeni çıkarılacak olan kimlikler için biyometrik fotoğraf istenmekte olduğundan biyometrik fotoğraf nedir nerede çekilir cevabı aranmaya başlamıştır.
Kimlik yenileyecek kişiler de bu şartlara uymalıdır:
Arka fon rengi kesinlikle beyaz, desensiz ve fazladan nesne olmaması gerekir.

Biyometrik Fotoğraf Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü

Biyometrik şekilde çektirilecek 60mm X 50mm boyutundaki vesikalık fotoğrafta saç bitimi ve çeneye kadar olan uzaklık 3,2 cm ile 3,6 cm arasında olmalı, biçime uygun olarak da burun tam orta çizgide yer almalı, yüz ise fotoğrafın ortasında olmalıdır. Çene ucu ve saç dipleri tamamen net görüncek şekilde çekilmelidir. Yüz duruşunun yüksekliği de belli ölçülere göre ayarlanmalıdır. Bu ölçü ise resmin yüzde 70-80 oranını kaplamalıdır. Bu boyutlardan daha küçük veya daha büyük fotoğraflar getirilmesi dahilinde başvurular kabul görmez. Biyometrik fotoğraf nedir? İşte bu ölçülere uygun çekilen fotoğraf biyometrik fotoğraftır.

Biyometrik Fotoğrafta Makyaj Olur mu?

Fotoğrafı çektiren kişinin yüzünü saçı, saç şekli kapatmamalı, başörtüsü ile çektirirken yüzü kapatmayarak net bir şekilde durmalıdır.
Eğer gözlük varsa camlarının renksiz olmasına dikkat edilmelidir. Gözlüğün yüze orantılı oturması ve camında yansıma olmamasına özen gösterilmelidir. Biyometrik fotoğraf çekiminde gözler gözlüğün arkasından açık net bir şekilde görünmelidir. Aksi kabul edilemez.
Saçlar düzenli, taranmış, abartısız mümkünse yüz hattını çıkaracak şekilde toplanmış tercih edilmektedir.
Makyaj varsa abartıya kaçılmadan sade, yokmuş gibi makyajlar önerilmektedir. Özellikle dudak ve göz makyajı koyu olmamalıdır. Abartıdan uzak gündelik bir makyaj kabul edilebilir.

Biyometrik Fotoğraf Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

Biyometrik Fotoğraf Sakal Olur mu?

Erkekler için biyometrik fotoğraf nedir ve nasıl olmalıdır? Bıyık ve sakal ile fotoğraf çekilmesi önerilmez. Yapılacak olan yurtdışı seyehatlerinde aynı sakal ve bıyık tarzının kullanılmadığı takdirde sorun yaşanabilir. Aynı tarzda kullanılacaksa bıyık ve sakal ile biyometrik fotoğraf çektirilebilir. Yine kirli sakal da önerilmez. Önerilen bıyık ve sakal olmadan çekilmenizdir. Başın duruşunda herhangi bir eğim olmamalıdır. Baş olabildiğince dik ve sabit görünmelidir.

Biyometrik fotoğraf çekiminde alıştığımız diğer fotoğraf çekimlerindeki gibi gülümsemek yasaktır. Herhangi bir mimik, yüz ifadesi olmadan çekilmeli. Dişleri göstermeyecek şekilde hiçbir kıvrımı olmadan ağız kapalı tutulmalıdır.
Gözlük dışında fotoğraf çekiminde bir aksesuar kullanımı olmamalıdır. Şapka, takı bulundurmadan fotoğraf çekilmelidir.
Başörtülü fotoğraf çekiminde yüz çeneden alına kadar görünür olmalı, yüzde gölge bulunmamalıdır.
Kılık kıyafet, saç, makyaj, süste abartıya kaçınılmaması gereklidir. Biyometrik fotoğraf nedir sorusuna cevap bu özelliklere uygun çekilen fotoğrafır.

Biyometrik Fotoğraf Çekiminde Nasıl Giyinilmeli?

Biyometrik fotoğraf nedir ve nasıl giyinmek gerekir? Net bir şekilde fotoğrafta çıkması açısından boynu kapalı kıyafetler giyilmemelidir.
Yüz bölgesinde bulunan herhangi bir takı fotoğraf çekiminde kabul edilemez. Küpe, kolye, toka varsa piercing çıkartılarak makine karşısına geçilmelidir.

Biyometrik Fotoğraf Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

Resim Kalitesi Nasıl Olmalıdır?

Fotoğrafta lekeler, parlayan ışıklar olmamalı. Rengi doğal ayarlanmalıdır. Bu fotoğrafçının ayarlayabileceği kurallar arasındadır.
Resimdeki ayrıntılar yüz hatlarının iyi görünmesinden dolayı keskin olmalıdır. Yine fotoğtafçınınn ayarlayabileceği bir özellik olan kontrast olması gerektiği gibi güzel ve net ayarlanmalıdır.
Arka fonda beyaz renk kullanılmalıdır. Desensiz, yansımasız ve gölgesiz bir çekim gerçekleşmelidir.
Işık yüzde parlamamalı, eşit görünecek şekilde ayarlanmalı ve fotoğrafta kırmızı göz olmamalıdır.
Gözlük çerçevesi yüzü kapatacak kalınlıkta olmamalıdır. Renkli cam kabul edilmez.
Hızlı çekim ve kalitesi uygun olmayan fotoğraflar kabul edilmemektedir.
Küçük çocuklar için biyometrik fotoğraf nedir? Çekiminde aynı kurallar geçerli olup yanlarında başka bir kişi bulunmamalıdır.
Çekilen fotoğrafın kullanılabilmesi için en çok 6 ay içinde çekilmiş olması tercih edilir.

Biyometrik Fotoğraf Fiyatı

Şehre ve fotoğrafçıya göre fiyatı değişebilecek olup birçok fotoğrafçıda çekilebilen biyometrik fotoğraf normal vekisalık fotoğraflarla hemen hemen aynıdır. Pasaport almak için kullanılacaksa başvurulurken toplanan belgeler arasında 2 adet biyometrik fotoğraf götürmek zorunludur.

Biyometrik Fotoğraf Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

Biyometrik Fotoğraf Nasıl Kabul Edilmez?

Çok yakın veya çok uzak, ortalanmamış,bulanık, karanlık, çok aydınlık, net olmayan yüzde flaş yansıyan, fonda gölge olan, doğal renk kullanılmayan, kırışık, lekeli, ağız açık, gülümser şekilde, baş eğik, yan bakış, yamuk duruş, gözler kapalı, koyu renk gözlük, şapka takmış, aşırı makyajla zor tanınabilir duruma gelmiş, yüzü kapalı, fotoğrafta başka nesne bulunan, arkada veya yanında başka biri bulunan, desenli uygun olmayan fonda çekilmiş, pikselli, yüz hattı görünmeyen, aşırı sakal, bıyık ile çekilmiş fotoğraflar kuralların dışında olup kesinlikle biyometrik fotoğraf özelliklerine uymaz ve kabul edilmez. Çekim sırasında tüm bunlara dikkat edilmeli fotoğrafçının uyarıları dikkate alınmalıdır. Aksi takdirde belge olarak götürülecek bu fotoğraf biyometrik özelliği taşımadığından kabul edilemez. Biyometrik fotoğraf nedir? Biyometrik fotoğraf özelliklere uyulup kural dışına çıkılmadan çekilen fotoğraflardır.

Biyometrik Fotoğraf Kullanan Ülkeler

Biyometrik fotoğraf nedir? Yukarda verilen özelliklere uygun çekilen fotoğraflardır. Biyometrik fotoğraf kullanan ülkelerin başında; Almanya, Avusturya, Bulgaristan, Danimarka, İtalya, Romanya, Yunanistan ve Türkiye gelmektedir. Görüldüğü üzere dünyanın birçok yerinde ve birçok ülkesinde bu sisteme geçilmiştir. Kalan ülkelerdeyse biyometrik fotoğrafa geçiş söz konusudur. Yakın zamanda bu sisteme geçecek ülke sayısı oldukça fazladır. Birçok ülke vize için son 3 ay içinde çekilen iki adet arka fonu beyaz renkte olan normal özelliklere sahip vesikalık fotoğraf istiyorken, bazı ülkeler de fotoğrafların istedikleri özelliklere uygun olmasını istiyor.

Örneğin Almanya, Bulgaristan, Yunanistan, İtalya,İsviçre, Polonya, Finlandiya ve Avusturya’ya gitmek isteyen turistlerin belli kurallara uyan arka fonu beyaz, biyometrik özelliklere sahip fotoğraf çektirmeleri gereklidir. Biyometrik fotoğraf nedir sorusuna cevap verdik. Almanya, bu özelliklere sahip olmayan fotoğraflardan yani biyometrik olmayan fotoğraflardan ötürü vize başvurusunu kabul etmeyip, ülkeye girişi kabul etmeyerek sorun çıkartabiliyor.
Diğer ülkelerden farklı olarak İspanya’da biyometrik fotoğraf nedir sorusuna cevap aramnıza gerek yok çünkü farklı bir kuralla; İspanya biyometrik fotoğraf istemiyor, kabul etmiyor. Bunun yerine normal özelliklerle çekilmiş vesikalık fotoğraf tercih ediyor. İspanya bu kuralı da yeterli görmeyip ayrıca kullanılan vesikalık fotoğrafın daha önceki vizelerde kullanılmamış olmasını, her başvuru için yeni vesikalık kullanılmasını istiyor.

Pasaport İçin Biyometrik Fotoğraf?

Pasaport için biyometrik fotoğraf nedir?
1 Haziran 2010 itibarıyla pasaport için gerekli olan belgeler:
– Nüfus nüzdanı (15 yaşından büyüklerde fotoğraf şartı vardır.)
* 2 adet Biyometrik Fotoğraf (5X6 cm).
* Biyometrik fotoğraf nedir? Biyometrik fotoğraf belli ölçütlerle çekilmiş, arka fonu beyaz renkte olan belli özellikte bir vesikalık fotoğraftır.
* Biyometrik fotoğraf çerçeve içinde olmamalıdır.
* Biyometrik fotoğrafta yüz 32 ile 36mm ölçüleri arasında olmalıdır.

 


Yorum Yap

Yorum Yap