Biyometrik Fotoğrafta Merak Edilenler

Biyometri, ”Organizmaya ait biyolojik özelliklerin istatistiksel yöntemlerle anlatılmasını sağlayan bilim dalına” şeklinde tanımlanmaktadır.

Biyometrik ise, terim olarak bireylerin ölçülebilir karakteristik, fiziksel ve davranışsal özelliklerini tanıyarak; uluslararası standart hale gelmiş otomatik sistemler için kimlik saptamak şeklinde kullanılırken, daha açık bir ifade ile biyometrik; ”kişinin ölçülebilir biyolojik izleri” şeklinde tanımlanmaktadır.

Biyometrik Foto Nedir?

Biyometrik foto, ”belirli standart ölçüleri olan ve yüz biyometrisi tespitinde yapılan fotoğraf çekimidir” şeklinde tanımlanır. Biyometrik foto çekimi ile biyometrik fotoğraf çekilir ve bu fotoğraflar ülkelerine göre belirli standart ve ölçüler uygulanarak gerçekleştirilen çekimlerdir. Biyometrik foto çekiminde, fotoğrafın hangi kurum ve kuruluşa götürüleceğinin üzerinde durulmalıdır. Buna en açık örnek; biyometrik fotoğraflarda bıyık ve sakalın bulunması durumunda uluslararası seyahatlerde kullanılan pasaportlarda fotoğrafta bulunan sakal ve bıyığı aynı tarzda görmek istemeleri, olarak gösterilebilir.

Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Biyometrik fotoğraf, biyometrik teriminin kullanılma amacına uygun, kişilerin parmak izlerinde olduğu gibi; belirli yüz hatlarını; belirli oranlarda daha net hali ile makyajsız, sakalsız(daha çok önerilen) şekilde, kişilerin yüz uzunluklarının dahi ölçülebileceği şekilde, normal vesikalık fotoğraflara oranla daha yüksek çözünürlükte çekilmiş haline denir. İşlenen cinayetlerin dahi sonuca ulaşması konusunda parmak izinin önemi herkesçe bilinmektedir. Biyometrik fotoğrafta da biyolojik görünümün en net hali ile kişi kimlik, ehliyet ve pasaportlarında şüpheye yer vermeden uygulanan güvenlik önlemi şeklinde görülebilir.

Biyometrik fotoğraf standartları ülkeler arasında farklılık gösterirken, Türkiye için; 50mm x60mm şeklindedir.

Biyometrik Fotoğrafta Bulunması Gereken Özellikler

– 50mm x60mm boyutunda, beyaz fonda, desensiz olmalı,

– Son 6 ay içinde çekilmiş olmalı ve fonda gölgeler bulunmamalı,

– Yüz, fotoğraf üzerinde ortalanmış ve saç modeli ile birlikte tamamen görünür olmalı,

– Renkler nötr olmalı ve yüzün doğal renklerini yansıtmalı,

– Gözler açık, saçlar gözlerin görünmesini engellememeli ve fotoğraf çekilirken direkt kameraya bakılmalı,

– ”Kırmızı göz” bulunmamalı,

– Gözler net görülmeli, gözlük camı üzerinde ışık yansımaları olmamalı, gözlük camı ya da çerçevesi gözü kapatacak kalınlıkta olmamalı ve,

– Başörtüsü kullanılan fotoğraflarda yüz, çene ucundan alına kadar görünür olmalıdır, şeklinde sıralanabilir.

Biyometrik fotoğraflar ülkemizde, kimlik, ehliyet ve pasaportlar gibi alanlarda zorunlu olarak kullanılmaktadır.

Biyometrik Fotoğraf Hakkındaki Sorulara Hızlı Yanıt

Biyometrik fotoğraf nedir sorularını yanıtlayan biyometrikfotografnedir.com üzerinden biyometrik fotoğrafa dair neredeyse tüm sorular cevaplandırılabilir. Yine aynı site üzerinde biyometrik foto sorusunun cevabı da bulunmakta. Biyometrik Fotoğraf Nedir isimli site, okurlarına farklı ülkelerde uygulanan biyometrik fotoğraf standartlarını, biyometrik fotoğraf çektirmenin ortalama maliyetini; Pasaport, Green Card, Vize alımı gibi durumlarda biyometrik fotoğrafların taşıması gereken özellikleri açıklamak konusunda bir rehber hizmeti vermektedir. Ayrıca biyometrik fotoğraf hakkında merak edilenler için hızlı yanıt alınacak güvenilir bir adres özelliği taşımaktadır.