1. Ana Sayfa
  2. BORSA
  3. Borsa Hakkında Her Şey Burada

Borsa Hakkında Her Şey Burada

Borsa Hakkında Her Şey Burada

Borsa Nedir?

Günümüz gelişmeleri ile borsa, eskiye oranla daha karlı bir ortam halini aldı. İnternet üzerinden yatırım işlemleri kolay şekilde yapılıyor ve yatırımcıya yönelik aygıtları bulunuyor. Borsa nasıl oynanır öğrenmek isteyen yatırımcılar için internet üzerinden ücretsiz eğitim olanakları vardır. Yatırım yapmak isteyenler eskiden çekinerek baktığı borsa, artık her yönü ile öğrenilmiş yer olarak görülüyor.

Borsa: ticarete konu olmuş mal ve kıymetli evrakların alım ve satış işlemlerinin yapıldığı kurumsal piyasadır. Borsanın kurumsal özelliğinin olması her borsanın kendine has özelliklere sahip olmasından kaynaklanır. Ayrıca piyasa olma özelliği de ticari mal ve evrakların alım satım işlemlerinin yapıldığı yerler olmasından kaynaklanır. İşlem gören yatırım araçları, çeşitlerine göre piyasa ve pazarları oluşturur. Borsa alıcı ve satıcıların karşılaştığı bir pazardır. Yatırım araçları belli kurallar ile el değiştirir ve yalnızca alıcı ile satıcının yüz yüze gelmesine gerek yoktur. Taraflar yapmak istedikleri işlemleri aracılara ileterek gerçekleştirirler.

Hisse senetleri kıymetli kâğıt olarak da bilinir ve ticari mal tanımı yapılan emtiaların işlem gördüğü kurumsal piyasalara borsa denilir. Fiyatlar arz ve talebe oranla belirlenir yani dünyada ya da ülkede gelişen bazı olaylar nedeni ile arz ve talep de şekillenir. Bu yüzden borsa düştü veya borsa fırladı yorumları gelir. Para kazanmak için yatırımcılar bu tahminleri iyi değerlendirmeleri gerekir.

Borsada alım satım işleri ve arz talep ilişkilerine şu şekilde anlatabiliriz. Mesela B hissesini almak istiyorsunuz fakat karşılığında B hissesini satmak isteyen biri olmalıdır ki emriniz yerine gelsin. Alım emriniz başkasının da satış emri elektronik ortamda birikir. Sizin almak istediğiniz seviyeden satmak isteyen olur ise, emirleriniz uyuşur ve alım satım işlemi gerçekleşir.

Borsa Gerçekten Para Kazandırır mı?

Çok fazla merak edilen konuların başında gelen bu soruya karşılık verilen cevap evettir. Kesinlikle borsa para kazandırır ama zorluklar ile dolu bir süreçtir. Sabır, deneyim, bilgi ve strateji gerektirir. Bunun için piyasaları yakından takip etmeli ve gerekli analizleri yapmanız gerekir. Beklentinize uygun stratejiyi belirleyip, doğru zamanda işleme girerek para kazanmanız mümkün.

Borsaya Nasıl Başlanır?

Bunun için öncelikle resmi bir yatırımcı olmanız gerekir. Yasal bir şekilde borsa için aracılı yapan banka ya da aracı kurumlar ile iletişim halinde olmalısınız. Aracı kurumların şartlarını, güvenilir olmalarını, komisyon oranlarını ve işlem ücretlerini önceden bilgi edinmelisiniz. Ona göre seçim yapıp, yatırım hesabınızı açtırmalı ve işlem yapacağınız parayı yatırın. Başlangıç işleminin en kolay aşaması yatırım hesabı açtırmadır. İşleme başlamak için piyasa hareketlerini bir müddet izlemeli ve hangi hisselere yatırım yapmak istediğinizi belirlemelisiniz. Daha sonra bir portföy oluşturmalı ve borsaya başlangıç yapmış olursunuz.

Kaç Para ile Borsaya Girilir?

Merak edilen bir diğer konuda borsaya kaç para ile girilmeli. Normalde böyle bir tutar yok ister 100 TL ile isterseniz de 50.000 TL ile borsaya girebilirsiniz. Yatırdığınız miktara göre kazanıp kaybetme diye bir şey yoktur. Borsaya 1 tane hisse senedi fiyatı ve aracı olan kuruma ödeyecek olduğunuz komisyon kadar parayla giriş yaparsınız. Burada önemli olan ne kadar para ile borsaya girdiğiniz değil, kendinize yol belirleyerek istikrarlı hareket etmenizdir.

Borsada Ne Alınıp Satılır?

Genelde borsa hisse senetleri ile anılıyor olsa da çeşitli yatırım araçları bulunur. Endeksler, bono, tahvil, döviz, opsiyon işlemleri gibi enstrüman yer alır. Bunların hepsinin farklı özellikleri bulunur. Borsada tek bir yatırım aracına kesinlikle yatırım yapmayın. Yani tek bir hisse senediyle işlem yaparak başarılı olamazsınız. Bunun için yapılması gereken borsaya yatırdığınız parayı, çeşitli yatırım araçlarına farklı oranlar ile paylaştırmaktır. Böylece riskleri kontrol edebilir ve daha çok kazanç sağlayabilirsiniz.

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senetleri en fazla işlem yapılan yatırım araçlarından biridir. Sermaye şirketlerinin ortaklarına paylarını belirlemek için, vermiş oldukları kıymetli kağıtlara verilen addır. Bazı belli şirketlerin hisse senedi çıkarma yetkisi bulunur ve aynı zamanda çeşitli sorumluluklar da getirmektedir. Dolayısıyla şirket, hisse senetlerini halka arz edip, borsaya kaydettirdiği anda, yatırımcılar tarafından alınıp satılabilir. Dolayısıyla hisse senetlerinin işlem görmesi için bazı işlemlerden geçmesi gerekir.

İşlem gören hisse senetlerinin borsada belli bir değeri bulunur. Fakat bu değer arz ve talep unsuruna göre değişiklik gösterir. Yatırım yapacak kişiler, fiyatları devamlı takip ederek uygun gördükleri seviyeden işlemlerini yaparlar.

İnsanlar Neden Hisse Senedi Alıp Satar?

İnsanlar yalnızca para kazanabilmek için hisse senedi alıp satarlar. Çünkü hisse senetleri borsanın en likit yatırım araçlarındandır. Fiyatlarında değişimler hızlı görülür ve nakit akışı yüksek olur. Kısa ya da uzun vadede yatırım yapan kişiler için uygundur. Alım ve satım işlerinin kolay olması nedeni ile yatırımcılara aradığı seçeneği sunar.

Ait oldukları şirketi temsil ederler ve yatırımcılar için bu çok önemlidir. Mesela bir şirketin ileriki zamanlarda değerlenip büyüyeceğini düşünen yatırımcı, hisse senetlerine yatırım yapar ve payını alır. Böylece beklentileri gelişir ise yatırımcılar para kazanırlar. Bu nedenle hisse senetlerine yatırım yapılır.

Hisse Senedi Nasıl Alınır ve Satılır?

Basit işlem mantığı vardır. Değerinin artacağını düşündüğünüz hisse senedini, uygun bulduğunuz seviyeden alabilmek için aracı kuruma emir verilir. Aracı olan kurum sizin adınıza işlemi borsaya iletir ve gerçekleşmesine yardımcı olur. Alım işleminin ardından hisse senedi portföyünüze eklenmektedir.

Beklentinizin gerçekleştiği zaman satış işlemini yapmalısınız. Yine aracı olan kuruma uygun bulduğunuz fiyattan satması için talimat verilir. Bu işlemi aracı borsaya bildirir ve gerçekleşmesi halinde satışınız olur.

Hisse senedi ile ilgili beklentiniz gerçekleştiği zaman, satış işlemi yapmanız gerekir. Bunun için yine aracı kuruma uygun gördüğünüz fiyattan satması için emir verirsiniz. Aracı da bu işlemi borsaya iletir ve gerçekleştiğinde satışınızı yapmış olursunuz. Sonuçta ise eğer beklentiniz doğru çıktıysa kar edersiniz.

Hisse Senedi Fiyatları Neye Göre Değişir?

Borsacının olmazsa olmazlarından biri de değişen hisse senedi fiyatlarını takip etmek olmalıdır. Fiyatlar neden değişir? Borsadaki fiyatlar arz talep faktörüne bağlı olarak değişir. Bir hisse senedine ilgi fazlaysa yakında fiyat da artmaya başlar. Tam tersi olduğu durumda da değişir. İlgi neye göre değişir? Hisse senedine ilginin artması ya da azalması ülke ve dünya ekonomisinden şirket bünyesinde yaşanan birçok faktörden etkilenir.  Ülke ekonomisinin geleceği parlak ise veya şirkette iyi gelişmeler yaşanıyorsa senede olan ilgi artar.

Borsa Neye Göre Yükselir ve Düşer?

Borsada yaşanan yükseliş ve düşüş, gösterge endeksleri üzerinden yorumlanabilir. Borsa İstanbul’un gösterge indeksi BIST 100’de yaşanan yükseliş ve düşüşler olarak yorumlanır. 100 şirkette yaşanan hareketler BIST 100’ü oluşturur ve endekse yansır. Şirketin değerini etkileyen nedenler için borsa yükselip düşer. Mesela 15 Temmuz Darbe Girişimi, seçim dönemleri, 17 Ağustos Depremi gibi etkenler borsanın değişmesine etki eder.

Borsada Kaybetme Riski

Bir diğer merak edilen konulardan biri de borsada kaybetme durumunun olmasıdır. Bu durum yeni başlayacak kişilerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Ancak çözülebilir bir durumdur ve riskleri iyi tanımak, bilgi sahibi olmak icap eder. Bunların olmadığı durumda kaybetme riski bulunur. Yani borsa hakkında ne kadar fazla bilginiz var ise, kaybetme riskiniz olmaz.

Borsada deneyimsiz, bilgisiz, plansız ve kulaktan dolma haberler ile işlem yaparsanız kaybetme şansınız çok yüksektir. Bunun için ilk önce iyi bir araştırma yapın ve sabırla beklentilerinizin gerçekleşmesini bekleyin.

Borsanın Yatırım Mantığı Nedir?

Düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satmak borsanın yatırım mantığıdır. Böylece al sat farkından kar elde edersiniz. Bunun için fiyatların neden azalı arttığını ve alım satımların ne zaman yapılması gerektiğini iyi belirlemelisiniz. Bunun içinde bilginiz olması gerekir. Piyasayı iyi tanımalı ve para kazandıracak durumları yakalamalısınız. Borsayı iyi takip etmek ve kendinizi geliştirerek yüksek kazançlar kazanabilirsiniz.

 

Borsada Para Kazanmanın Kuralı

Yapılan işlemlerden para kazanabilmek için bazı noktalara dikkat etmelisiniz. En başında bilgi ve deneyim gelir. Borsada kazanmanın kuralı bilgi ve deneyiminizin olmasıdır. Böylece piyasayı iyi tanır, meydana gelen hareketleri yorumlayarak deneyim edinir ve para kazanabilirsiniz. Başkalarının dediklerine itibar etmeyin ve piyasaları iyi bir şekilde takip edin. Tek bir yatırım aracı yerine, portföye yatırım yapabilirsiniz.

Borsada Para Kazandıracak Stratejiler

Kendi stratejileriniz ile borsada işlem yapmanız çok önemlidir. Bu stratejiyi borsada gitmek istediğiniz yolu belirlediğiniz anda geliştirmiş olursunuz. Hangi hisse senedinden ne kadar alacağınızı ve ne zaman satacağınızı belirlemelisiniz. Yapacağınız strateji size ait olmalı ve başkalarının dediklerine göre yol almayın. Başkaları alıyor ya da satıyor diye sizde aynısını yapmayın.

 

Borsa Tarihi

Borsa denildiği zaman akla gelen ilk şey hisse senetleridir. Fakat borsa değerli madenlerin, tarihi tarım ürünlerinin, sanayi metallerinin alınıp satılması ile başlamıştır. Emtia denilen ticari malların alınıp satılması için Pazar ile panayırlar oluşturuldu. Burası borsacılığın ilk başlangıcı olarak kabul edildi. Günümüz borsaları teknoloji ile uyumlulukları sağlanmış, yatırımcılar daha kolay işlemlerini gerçekleştirirler. Geçmişten günümüze kadar temel mantık aslında hep aynıdır.

İlk borsa işlemlerini Pazar ve panayırlarda gerçekleştirilen alım satım ile para kazanmaya başlayan tüccarlar, bu pazarları emtia borsalarına çevirmiştirler. Hisse senetlerinin ticari işlemlerde kullanılması ise daha sonra olmuştur. Uluslararası ticari işlemlerde para birimlerinin birbirine çevrilebilmesi gibi problemler oluştu. Bu sorunu çözmek için Bretton Woods anlaşması imzalanarak, dolar ile altın dönüştürüle bilirliği konusunda anlaşıldı.  Emtia borsalarının kurulmasından daha sonra altın, döviz, kıymetli evrak borsaları gelişmeye başladı. Böylece borsa binaları kurulmaya başlandı. Bazı kaynaklar ticari evrakların borsa işlemlerine katılmasının, borsacılığın gelişmesinde sonlarda yer aldığını belirtir.

 

İyi Bir Borsa Aracı Kurumunu Seçmek için Öneriler

Dikkat etmeniz gereken önemli konulardan biri de aracı kurumun iyi bir şekilde seçilmesidir. İyi olduğuna inandığınız ve yasal faaliyetleri olan kurumu seçin. Bunun için iyi bir araştırma yapın çünkü işlemlere başladıktan sonra aracı kurumdan kaynaklanan sorunlar ile uğraşmak zorunda kalırsınız.  Menkul kıymet alım satım için aracılık eden kurumlar yerine bankalar ile de anlaşma yapabilirsiniz. Ancak bankanın borsa üyeliği ve aracı kurum olma yetkisinin olup olmadığına özen gösterin.

Yasal ve Belli Kriterlere Uygun Faaliyet Göstermesi: yasal şekilde faaliyet gösteren kurum olmasına dikkat edin. Amacı dolandırıcılık olan kurumla anlaştığınız takdirde, paranız yok olur. Yasal bir aracı kurumla çalıştığınız zaman yaşadığınız en ufak bir problemde hakkınızı arama şansınız olur. Yasal olan kurumların belli süreler ile denetimleri yapılır. Uygunsuz olan herhangi bir durum olursa lisansları iptal edilerek, cezai işlem uygulanır.

Komisyon Oranlarını Öğrenin: borsada aracı kurumlara belli bir oranda komisyon ve işlem ücreti ödemek zorundasınız. Kurum seçimini yapmadan önce bu oranları iyi araştırın. Gerçekleştirdiğiniz kar işleminden alınacak paralar, daha sonra sizi üzebilir. Bu ücretler kurumlar arasında farklılık gösterir. Kurumlar bu ücreti sizden almak yerine karınızdan alırlar. Eğer bu konuda yeteri kadar bilginiz olmazsa, kurumun sizden ne kadar ücret kestiğini bilemezsiniz.

Sözleşmeleri İyi Okuyun: aracı olan kurumla anlaşmaya varmadan önce birkaç sözleşme imzalarsınız. Bu sözleşme sayesinde aracı olan kurumla karşılıklı şartları kabul etmiş olursunuz. Yapılan bu sözleşmeleri iyi anlamaz iseniz, daha sonra karşı taraftan hiçbir hak talep edemezsiniz. Bu işlemleri avukat yardımı ile yaparsanız sizin için daha iyi olur. Eğer bir avukatınız yoksa sözleşmeyi uzmanlara danışarak yapın. Şartları anlamadan sözleşmeyi imzalamayın.

Aracı Kurumun Teknolojik Altyapısı ve Yazılım Kalitesi: borsa işlemlerinizi artık internet üzerinden kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Böyle durumlarda aracı kurumların teknolojik uyum ve alt yapıları çok önemlidir. Yapılacak işlemlerinizi size özel kullanıcı adı ve şifresi ile gerçekleştirirseniz, hesabınızı çekip çevirebilirsiniz. Burada yazılımın kalitesiz olması ve bazı açıkların bulunması hesabınızın ve paranızın çalınmasına neden olur.

Aracı Kurumun Maddi Durumu: işlemlerinizi gerçekleştirecek aracı kurumun maddi anlamda güçlü olması gerekir. Yatırımınızı yaptığınız sırada batan bir aracı kurum nedeni ile birçok sorunlar yaşarsınız. Bu sırada paranız Takasbank güvencesi altında olsa da birçok prosedür ile uğraşırsınız. Tabi ki maddi açıdan gücü yüksek olan kuruma da kaliteli demek de yanlıştır. Bu yüzden iyi araştırma yapmanız çok önemlidir.

Herkes Borsada İşlem Yapabilir mi?

Borsanın bünyesinde kurumsal yatırımcılardan, bireysel yatırımcılara kadar herkes işlem yapar. Belli bir oranda birikimi olan herkes borsada işlem yapabilir ama herkes para kazanamaz. Borsa hakkında yeterli bilgiye sahip iseniz ve kendinize bir strateji belirlediyseniz kazanabilirsiniz. Kulaktan dolma bilgiler ile borsada işlem yapmaya başlarsanız kaybedersiniz. Dolayısıyla herkes borsaya girebilir ama herkes para kazanamaz.

Borsada işlem yapmak için ister 200 TL olsun, isterse de 2.000 TL olsun bireysel ya da kurumsal yatırımcı olarak işlem yapabilirsiniz. Borsaya kaç para ile girdiğiniz değil önemli olan doğru bir şekilde değerlendirmektir. Bu konuda bilgi ve deneyiminiz varsa başarılı işlemler yapabilirsiniz. Bilgi ve deneyimi dilerseniz internet üzerinden ücretsiz bir şekilde eğitimlere katılabilirsiniz.

Daha sonra kendinize bir yatırım amacı belirlemelisiniz. Diğerlerinin verdiği bilgiler ile hareket etmeyin ve sakin olun. Piyasaları iyi takip ederek analizlerini yapabilirsiniz. Ev hanımları, öğrenciler, küçük esnaflar ve iş adamlarına kadar birçok yatırımcı borsaya yatırım yapıyor. Ticarete konu olan malların ve kıymetli evrakların alınıp satıldığı bir kurumsal piyasa olmaktadır. Dolayısıyla borsa için kumarhane demek tamamen yanlıştır.

Borsada Söz Konusu Olan Riskler

Borsada bulunan riskleri en aza indirmek için en önemli şey bilgi ve deneyimdir. Bunun için yatırımcılar birikimlerini kaybetmemek için borsa eğitimi almaları gerekir. Borsada yatırım yapan herkesin istediği kar elde etmektir. Borsanın felsefesi de yüksek kazanç isteyen yatırımcıların aynı zamanda yüksek riski de taşımaları gerektiğidir. Borsada yapılan yanlışların ilk sırasında başkalarından duyma sözler ile yatırım yapmaktır. Burada her yatırımcının amacı kar elde etmek olduğu için hiç kimse tam olarak stratejilerini paylaşmaz. İşte borsaların yatırım riskleri;

Faiz Oranı Riski: piyasada ileriki zamanlarda faiz oranının yüksel ihtimali, menkul kıymetler fiyatlarını negatif olarak etkiler. Dolayısıyla dönemsel olarak faiz oranların resmi verilerinin piyasa takibi yapılmalı.

Enflasyon Riski: menkul kıymetlerin fiyatları pazarın satın alma gücünün almasından dolayı fazla etkilenir. Bazı uzman kişilere göre hisse senetleri enflasyona karşı çok dirençlidir. Sabit gelir sağlayan finansal varlıkların fiyatlarında enflasyonun etkisi daha çok olur.

Piyasa Riski: sermaye piyasasında geçerli ekonomik bir nedene dayanmadan finansal varlıkların fiyatlarında düşüşler olur. Bu etkilerin önceden tahmin edilme olanağının olmaması piyasaları kötü yönde etkiler. Mesela siyasi gelişmeler gibi. Bunlar tahvilden çok hisse senedi üzerinde gelişir.

Finansal Risk: ortakların varlıklarını finanse etmesinden doğan bir risk olmaktadır. Sermaye yapısında yer alan kaynaklar, sabit yük getirdiği zaman karlılık oranlarında değişiklikler olur. Ayrıca mali yükümlülüklerin yerinde getirilmesinde de risk oluşturabilir.

İş Riski: şirketin satışları ve faaliyet geliri üstünde kötü etki edebilecek grevler, yoğun rekabet, zevklerin değişmesi, hammadde temininde oluşan sorunlar iş riskini meydana getirir.

Yönetim Riski: şirketlerin satışları ve karlılıkları anlamında almış oldukları sonuçlar, yönetimin başarı veya hataları ile ilgi olur. Bu nedenle yönetici kadroların yetenekleri hisse senetlerinin yatırım riskini fazla etkiler.

Borsada Kazanmanın İpuçları

Borsada kazanç elde edebilmek için iyi bir araştırma ve tecrübe olması gerekir. Çünkü borsanın değişken olması ve kayıp yaşanmasına neden olacak bazı durumlar yaşanır. Yaşanacak bu negatif olaylar karşısında nasıl korunmanız gerekir bilmelisiniz. Sizin için bazı ipuçları;

Borsa Nedir Öğrenin: paranızı yatıracağınız piyasayı tanımadan işlem yapmayın. Kulaktan dolma bilgiler ile borsaya girmeyin ve mutlaka öncesinde iyi bir araştırın. İnternet üzerinden borsa ile ilgili araştırmalar yapın.

Portföyünüzü Doğru Oluşturun: yapmış olduğunuz birikimin bir anda kaybolup gitmesine göz yummayın. Borsaya girmeden önce nasıl işlem yapacağınızı bilin ve piyasayı iyi tanıyın. Burada oluşan dalgalanmaları yorumlayabilecek seviyede olun ve nasıl bir işlem yapacaksınız belirlemiş olursunuz. Portföyünüzü, borsadan ne beklediğinize karar verdikten sonra oluşturun. Tek bir yatırım aracına paranızı yatırmak yerine, çeşitli yatırım araçlarından meydana gelen risk dağılımı bir portföy oluşturun.

Yatırım Stratejinizi Belirleyin: herkes borsadan para kazanmayı ister ve bu nedenle diğer yatırımcılarından kararlarından etkilenmeden kendinize bir yol oluşturun. Bu yolda planlı bir şekilde ilerleyin ve böylece spekülasyonlardan uzak durmuş olursunuz.

İyi Bir Piyasa Takipçisi Olun: sadece kendi portföyünüz için değil, dünya ekonomisi ve siyaseti ile ilgili de fikir edinin. Böylece gelecek zamanda yaşanacak olaylar için doğru fikirleriniz olur. Borsada risklerden korunmak için piyasa takibi yapmak çok önemlidir.

Analiz Yapın: artık internet üzerinden yapılan işlemler için analizleri uygulamak çok kolaydır. Bilgisayar haricinde cep telefonu ile de piyasa takibi ve analiz dilediğiniz zaman yapılır. Borsada dipten ve tepeden almamaya dikkat edin çünkü, bu seviyeler fazla risk barındırır.

Sektör ve Şirketleri Tanıyın: hisse senetlerinin ileriki zamanlarda değer kazanıp kazanmayacağı öğrenmek için ya da ileri de popüler olacak sektör için mutlaka araştırma yapın. Şirketlerin açıklamış olduğu sermaye artışı, 6 aylık veya yıllık bilançolar, karlılık gibi grafikleri gözden geçirin.

 

Canlı Borsa

Yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken hususlardan bir de canlı borsa takibini yapmanızdır. Artık borsa piyasasında yatırımlarınızı internet üzerinden eskiye oranla daha hızlı ve iyi olanaklar ile yapabilirsiniz. Teknolojinin hızlı gelişmesini de göz önüne alırsak, eskiye göre borsa işlemleri yapmak için daha az vakit harcarsınız. İnternet üzerinden borsa yatırımı yapmak sadece alım satım değil canlı borsa takibi ve analizlerin yapılması açısından da kolaylık sağlar. Borsa seans odalarında eski zamanlarda çok fazla vakit geçiriliyordu. Ayrıca bu ortamlar kalabalık, gürültülü, stresli oluyordu ve şimdiye göre daha az gelişmiş araçlar ile canlı borsa takibi yapılıyordu.

İnternetten Anlık Borsa Veri Takibi Nasıl Yapılır?

İnternetin yaygın olarak kullanılması ile sadece bilgisayar ve notebooklar üzerinden değil, akıllı telefon ve tabletler ile de online olabiliyoruz. Dolayısıyla bu cihazlar ile online borsa takibi hızlı şekilde yapılıyor. Geliştirilen borsa uygulamalar ile canlı borsa veri takibini dilediğiniz zaman bütün dünya piyasası hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Piyasa takibi, borsada yatırım yapan bütün yatırımcıların bilmesi gereken deneyimlerin arasındadır. İyi bir piyasa takipçisi olursanız, meydana gelecek riskleri minimuma indirebilirsiniz. Artık günümüzde canlı borsa takibi yapmak gelişen teknoloji ile çok kolaydır. Canlı borsa ekranı akıllı telefon ve tabletlere yüklenildiği takdirde, her zaman yanınızda olur. Böylece her an borsa üzerinde işlemlerini yapabilir ve stres yaşamamış olursunuz. Çok eskiden televizyon sayfalarından ya da telefon, fax gibi ilkel koşullarda yapılan borsa takibi şimdiler yerini akıllı telefon ve tabletlere bıraktı. Bunun için tek yapmanız gereken borsa takip uygulamasını telefon veya tabletinize indirmektir.

Canlı Borsa Takibi Neden Önemli?

İlk başta arz ve talep olmak üzere borsa birçok değişkene bağlı bulunur. Arz ve talebi oluşturan unsurlar yatırım araçlarının fiyatlarında dalgalanmalar yaşanmasına yol açması nedeniyle, borsada da dalgalanmalar yaşanır. Bu yüzden bu dalgalanmaları tahmin etmek için canlı veri takibi yapılmalıdır. Borsadaki fiyatları etkileyen unsurlar; ekonomik sorunlar, krizler, siyasi durumlar en başta gelir. Ayrıca ülkeler arası meydana gelen savaş, siyasi problemler, doğal afetler de borsa verileri üzerinde etki eder.

Bu yüzden fiyatlar üzerinde etkili olan bu unsurları bilmek önemlidir. Ayrıca ülkelerin sanayi, üretim ve tüketim gibi borsa endeksleri de takip ederek fikir sahibi olabilirsiniz. Türkiye’de Borsa İstanbul endekslerinden olan BIST 100 endeksi, 100 şirkete ait hisse senetleri olarak düşünülür. Türkiye’deki yatırımcıların borsa hakkında detaylı bilgiye sahip olmaları için BIST 100 endeksi canlı veri takibi yapmalılar. Ayrıca bu endeksi takip edebilmek için geliştirilmiş borsa uygulamaları da bulunur. Bunun için yapmanız gereken akıllı telefon ya da tabletinize bu uygulamayı yüklemek. Bu uygulama anlık veri değişim takibi yapabilmeyi, değişiklik olunca sizi uyaran ve bildirimler gibi özellikleri bulunur.

Borsa Takip Programları Nereden Bulunur?

Bunun için internet ortamından binlerce borsa takip programına erişebilirsiniz. Önemli olan doğru canlı borsa verileri sunan programı bulabilmek. Borsa takip programlarının bir kısmı anlık veri takibi desteği sağlamıyor. Canlı borsa takip programlarını yüklerken bu hususlara dikkat etmelisiniz. Android ve İOS işletim sistemli cihazlar için Google Play ve AppStore üzerinden bu uygulamaları kolaylıkla bulabilirsiniz. Uygulamaları ücretli ya da ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Borsa Takibi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğru yatırımı yapmak ve risklerinizi minimuma indirebilmek için borsa takibi yapmak bir kuraldır. Bunları yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlarda vardır. Mesela borsa takibi yarken daima sakin olun ve verileri telaş etmeden iyi bir şekilde izleyin. Neyi, neden takip ettiğinizin farkına varın, ekrana boş bakmakla hiçbir şey kazanamazsınız. İzlemiş olduğunuz verilerin anlamını öğrenin ve sizin için nasıl geri dönüş sağlar fikir edinin. Bunları yapabilmek için borsa bilginiz ve borsa takibiniz mutlaka olmalı.

Borsa Kitapları

Yatırım yapacak kişilerin borsanın yapısını anlamaları için kitaplar iyi bir kaynak niteliği taşır. Her şeyden önce borsada yatırım yapacak kişilerin bilgi ve deneyim sahibi olmaları gerekir. Bunun için aracı kurumlar, internet ve borsa üzerine yazılmış kitaplar ile bilgi edinmeniz mümkün. İşte o kitaplar bazıları;

 

Kur Savaşları: Bir Sonraki Küresel Krizin Oluşumu

 

Orijinal Adı: Currency Wars: The Making of the Next Global Crisis
Yazar: James Rickards
Çeviren: Neşe Domaniç – Nusret Avhan

Yazar, çok ses getiren kitabı ile 2013 senesinde fazla beğeni topladı. Milletlerarası iktisatta yıkıcı ve korkulan savaş olan kur savaşlarını iyi bir şekilde anlatıyor.

Bir Borsa Spekülatörünün Anıları

 

Orijinal Adı: Reminiscences of a Stock Operator
Yazar: Edvin Lefévre
Çeviren: Şehnaz Tahir

Kitabın orijinal baskısı 1923 senesinde George H. Doran and Company tarafından yapılmıştır. Büyük bir beğeni toplayan kitabın 70 senelik hikâyeyi anlattığı bilinmektedir.

 

Borsa Sihirbazları (Zirvedekilerle Röportaj)

 

Orijinal Adı: Market Wizards
Yazar: Jack D. Schwager

Çeviren: Ali Perşembe

Borsa zenginlerinin nasıl milyon dolarlar kazandığını ve izledikleri yollar, kurallar, öneriler içeren kitabı okuyarak, borsa sihirbazlarını yakından tanıma şansınız oluyor.

 

Borsada Önden Koşanlar

 

Yazar: Arzu Güneysu Yıldırım – Nazlı Elvan Demirbilek
Yayınevi: Scala Yayıncılık

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın 25. yılı nedeniyle, 25 ünlü borsacı taktiklerini, stratejilerini, tahminlerini bu kitap sayesinde herkese ulaştırıyor. Bu ünlü borsacılardan bazıları; Muharrem Karslı, Erol Göker, Mehmet Bayrak gibi kişilerdir.

 

Sermaye Piyasası, Yatırım Araçları ve Analizi

 

Yazar: Doç. Dr. Ahmet Aksoy – Dr. Cihan Tanrıöven
Yayınevi: Detay Yayıncılık

Bu kitap sayesinde sermaye piyasası, yatırım araçları ve analizler konusunda çok fazla bilgi edinmenizi sağlayacak. Ayrıca kitap ülkemizin mali yapısını da anlatıyor.

 

İpler Manipülatörde, Kuklalar Borsada

 

Yazar: Orhan Tekeoğlu
Yayınevi: Doğan Kitap

Kitap borsada zengin olmayı hayal eden küçük yatırımcıları anlatıyor. Ayrıca kitabın içeriğinde iplerin küçük yatırımcıların aksine, başkalarında olduğuna değiniyor. Bahsettiği başka kişiler büyük yatırımcılar ile manipülatörler oluyor.

 

Borsayı Yenmek

 

Orijinal Adı: Beating The Street
Yazar: Peter Lynch – John Rothchild
Çeviren: Şehnaz Tahir

Borsada işlem yapıp canı yanan yatırımcılar için hazırlanmış olan bir kitaptır. Uzun vadede başarılı olabilmek için borsanın nasıl oynandığına dair bilgiler veriyor.

 

Teknik Analiz mi Dedin? Hadi Canım Sende!

 

Yazar: Ali Perşembe

Yayınevi: Scala Yayıncılık

Yazar Ali Perşembe’nin uluslararası piyasalara yeni başladığı zamandan itibaren, 20 senelik deneyimini anlatıyor. Bütün teknik analizleri en ince ayrıntısına kadar yatırımcılar ile paylaşıyor.

 

Borsanın Akıl Almaz Yükselişi / Wall Street’in Akıl Almaz Yükselişi

 

Orijinal Adı: Irrational Exuberance
Yazar: Robert J. Shiller
Çeviren: Günhan Günay

Amerika’nın ekonomisi için önemli olay olan bu yükselişi, uzmanlara anlattığı kadarı ile hisse senedi piyasasıyla ilgili bilgi edinmek isteyen herkese anlatmaktadır.

 

Sermaye Piyasası, Borsa, Menkul Kıymetler

 

Yazar: Muharrem Karslı
Yayınevi: Alfa Yayınları

Muharrem Karslı, sermaye piyasasının ne olduğunu, ekonomideki yerini, hukuki çerçevesine kadar en ince detayları ile anlattığı kitaptır. 1985 senesinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı kurmak, çalıştırmak ve 5 sene başkanlığını yapmıştır.

 

Borsada Rastgele Seyir

 

Orijinal Adı: A Random Walk Down Wall Street
Yazar: Burton G. Malkiel
Çeviren: Ali Perşembe

Forbes, bu kitabı son 50 senenin yazılmış olan en iyi kitapların arasına girmesi gerektiğini söylüyor.

 

Zengin Baba’nın Kehaneti

 

Orijinal Adı: Rich Dad’s Prophecy
Yazar: Robert T. Kiyosaki – Sharon L. Lechter

Çeviren: Dilek Şendil

Bu kitap tarihin en büyük borsa krizine karşı nasıl dik durabileceğinize değiniyor. Kiyosaki’nin çok zengin olan babası, krizlere hazırlıklı olmayan kişilerin nasıl çöküntüler yaşayacağını önceden belirtmiş. Zengin babanın bahsetmiş olduğu çöküş, 3 Nisan 2000 senesinde ABD Nasdaq Boersası’nın düşüşüdür.

 

Borsada Kazanmak Mümkün mü?

 

Yazar: Arman Afrashi
Yayınevi: Beta Basım Yayım

Kitap amatör yatırımcılar ile hisse senetlerin anlatıyor. Borsada yeni yatırımcıysanız başlangıç aşamasında hisse alım satım işlemlerinizde sizlere ışık tutacak bir kaynaktır.

 

Paranın Büyüsü Borsa

 

Yazar: Emre Akdağ
Yayınevi: Kapital Medya Hizmetleri A.Ş.

Bu kitap sizlere piyasanın yükseliş ve ani düşüş anlarında neler yapmanız gerektiğinden bahsediyor. Borsada küçük yatırımcıların günlük ortalama olarak işlemleri en az 4 milyar olduğunu ve aylık olarak 88 milyara ulaşabildiğini söylüyor.

 

Borsanın Öbür Yüzü (Nasıl İner ve Çıkar?)

 

Yazar: Mehmet Görpe
Yayınevi: Cep Kitapları

Borsa piyasasına para kazanmak için girmemize rağmen, acaba oyun kurallarına uygun bir şekilde mi oynatılıyor? Borsada oluşan kayıpların sebepleri arasında bulunan manipülasyon ve spekülasyon kimler tarafından düzenleniyor? Bilinmeyen yönlerini çok açık bir şekilde anlatan kitap, küçük yatırımcıların nasıl yok edildiğinden bahsediyor.
 

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap