1. Ana Sayfa
  2. BORSA
  3. Borsa İstanbul Seans Saatleri

Borsa İstanbul Seans Saatleri

Borsa İstanbul Seans Saatleri

Borsa İstanbul Seans Saatleri

 

Borsalar bilindiği üzere belli bir seans saatleri arasında işlem gerçekleştirir. Dolayısıyla Borsa İstanbul’un da belli bir seans uygulaması vardır. Borsa İstanbul’un seans saatleri her piyasası için değişkenlik gösterebilir. Diğer taraftan resmî tatiller ve hafta sonları da değişik uygulamalar yer alır. Her yatırımcının işlem yapmakta olduğu borsanın ve piyasasının seans saatlerini bilmesi çok önemlidir. Görülen fırsatı kaçırmamak ve emirlerinizi geçerli kılabilmek için seans saatleri hakkında bilgi sahibi olmanız size avantaj sağlar. Yatırımlardaki başarılarınızın pozitif olarak etkilenmesi için bu konuda fikir sahibi olmanız gerekir.

Borsa İstanbul A.Ş. işletmesi dahilinde ki borsamız hafta sonu ve resmî tatiller dışında sabah 09:40 ile akşam 18:10 arasında seanslar bulunur. Bu zaman aralığında birbirinden çok farklı uygulamalar yer alır ve piyasalara göre bu aralıklar farklılık gösterir. 4 farklı seans saati açıklaması bulunur ve bunlar; Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası, Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası ve VİOP’dur. 2016 senesinde Borsa İstanbul bir değişikliğe uğramış ve Pay Piyasası seanslarına güncelleme getirmiştir. Bu seans saatleri 14 Kasım 2016 tarihi ile 09:40- 18:10 aralığında olmuştur. Yapılan bu güncelleme Borsa İstanbul tarafından bütün ayrıntıları ile yayınlanıp kamuoyu ile paylaşılmıştır.

 

Borsa İstanbul Pay Piyasası Seans Saatleri

Borsa İstanbul Pay Piyasası, değişik sektörlerden firmaların payları, borsa yatırım fonları, yeni pay alma hakları, sertifikalar için kuruldu. Bütün işlemler elektronik bir ortamda fiyat ile zaman önceliği kuralı dikkate alınarak, ‘’piyasa yapıcılı sürekli işlem, sürekli işlem ve tek fiyat’’ şekillerinde otomatik şekilde gerçekleşir. Pay Piyasası adı altında faaliyette bulunan çok dazla pazarlar yer alır. Bu pazarlar; Ana Pazar, Yıldız Pazar, Gelişen İşletmeler Pazar’ı, Yakın İzleme Pazar’ı, Nitelikli Yatırımcı İşlem Pazar’ı, Kolektif Yatırım Ürünleri ve Yapılandırılmış Ürünler Pazar’ı olmak üzere 6 tanedir. Bütün bunlar için aynı seans saatleri geçerliyken, değişik uygulamalar hakkında Borsa İstanbul’dan ve aracı olan kurumlardan detaylı bilgileri edinebilirsiniz. Mutlaka Borsa İstanbul seans saatlerini her yatırımcı bilmek zorundadır, aksi halde yatırımcılar için üzücü sonuçlar ortaya çıkabilir.

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap