1. Ana Sayfa
  2. BORSA
  3. Borsada Keriz Silkeleme Ne Anlama Geliyor?

Borsada Keriz Silkeleme Ne Anlama Geliyor?

Borsada Keriz Silkeleme Ne Anlama Geliyor?

Borsada Keriz Silkeleme Ne Anlama Geliyor?

Yatırımcılar tarafından borsa çok fazla tercih edilen platformdur. Ancak acemi ve çok para kazanma istekleri olan kişiler için borsa tehlike de oluşturur. Bazı kurallar ve düzen içinde işleyen borsa, deneyimli ve bilinçli yatırımcılar için para kazanılan bir alandır. Ancak her ortamda olduğu gibi borsada da tehlikeli durumlar bulunur. Mesela bunlar; manipülasyon, spekülasyon ve keriz silkelemedir.

Keriz Silkeleme Nedir?

Borsada fiyatların çok fazla etkilenmesine yol açan yalan haberlerin çıkması ve yatırımcıların da buna aldanması ile gerçekleşen bir olaydır. Keriz silkeleme kaba bir ifade olmasına rağmen, borsada fazla para kazanmak isteyen kişilerin dolandırılmasına sebep olur. Keriz silkeleme, manipülasyon yapılarak kişilerin paralarının alınması operasyonu şeklinde adlandırılır ve suç olmaktadır. Yatırımcıların yalan haberler ile yanlış yönlendirilmesi, yalnızca Türkiye’de değil, bütün dünyada suçtur. Çünkü sermaye piyasaları, paralarını değerlendirmek isteyen kişiler ve firmalar için güvenli ortam oluşturmaları gerekir. Burada hileli yönlendirmenin yeri olamaz ve eğer olursa suç teşkil eder.

Keriz Silkeleme Nasıl Yapılır?

Borsada keriz silkeleme olayında yer alan kişiler; keriz (yatırımcı) ve keriz silkeleyen (yatırımcıyı kandıran) olarak 2 gruba ayrılır. Kandıran kısımda; yönlendirmenin ilk yatırımını yapan sermayedarlar, manipülatörler ve kötü niyetli borsa temsilciler bulunur. Ayrıca borsaya açık firmanın sahibi dahi kandıran kısımda yer alabilir. Açıkçası kandırma olayı, çok tarafın katılımı ile yapılır ve tek kaybeden yatırımcı olur. Keriz silkeleme olayını bir örnek ile anlatmak gerekirse;

Z kişisinin elinde çok fazla bir firmaya ait hisse senedi bulunuyor ve bunu yüksek fiyattan satmayı düşünüyor. Bu hisse senetleri, değeri bulunmayan hisseler ise satılmak istenildiği zaman hemen düşüş gösterir. Z kişisi de bu durumu yaşamamak için elindeki hisselerin çok fazla yükselişe geçeceğini ve pozitif gelişmeler yaşandığı gibi yalan haberleri yayar. Z kişisinin yaydığı bu haberler, para kazanmak isteye acemi kişilerin kulağına gelir. Ayrıca bu dedikodular sosyal medya üzerinden de hızlı bir şekilde yayılmaya başlar. Acemi kişiler de araştırma yapmadan adı geçen bu hisseden alırlar.

Acemi olan kişilerin elinde olan hisse sayısı ve fiyatı yükseldiği zaman, silkeleyiciler fiyatı düşürmeye başlar. Fiyatların hızla düşmesinden sonra acemiler, dedikodulara yayanlara danışır ancak, onlarda düşüşü engellemek için alımlara devam etmelerini söyler. Sonuç olarak acemi yatırımcılar paralarının çoğunu ya da hepsini tek bir hisseye veya hisse gruba yatırım yapar. Burada keriz silkeleyiciler hedeflerine ulaşır ve yüksek fiyattan satışlarını yaparlar.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 9 ay önce

    Ülkemizde bu durum çok yaşanıyor.Çünkü azı bilmeyen bir ülkeyiz ve biraz çoğu görünce daha fazla abartıyoruz.Buda borsada batmamıza yol açıyor kısacası.