1. Ana Sayfa
  2. BORSA
  3. Borsada Para Kazanmak için Tavsiyeler

Borsada Para Kazanmak için Tavsiyeler

Borsada Para Kazanmak için Tavsiyeler

Borsada Para Kazanmak için Tavsiyeler

 

  1. Borsanın Temelini Kavrayın

En temel borsa mantığı yatırımcıların düşük fiyattan alımlar yapıp, fiyatlar yükseldiğinde satmalarıdır. Aynı şekilde borsada bu şekilde düşer ve yükselir.  Bunları önceden görmek de yatırımcıların bilgi ve tecrübeleri ile bütünlük sağlar. Piyasaları gözlemlemek, araştırma yapmak, gelişmeleri takip etmek gelecekte olacakları öngörebilmeniz için önemlidir.

  1. Hisseler Neden Düşer ya da Neden Yükselir?

Piyasada oluşan fiyatlar arz ve talebe bağlı olarak değişir. Mesela petrol fiyatlarında meydana gelen düşme, üretimin (arzın) olmasına karşılık talebin düşmesidir. Aksi düşünülürse, talebin artması o malın değerlenmesine neden olur ve fiyatı artar.

  1. Uzun Vadede Yatırım Yapmak

Borsa piyasası kısa vadede risklidir ve düzensiz dalgalanmalar yaşanır. Ancak uzun vadede alınan hisse senedi, kesinlikle kazanç sağlar. Risklerin kontrolü uzun vadede daha kolay olur. Bütün hayatınız borsa üzerine olursa, kısa vadede kazanç sağlayabilirsiniz. Kendini kanıtlamış, güvenilir hisse senetlerine uzun vadede yatırım yapmak karlı bir iştir.

  1. İlginiz Olan Alanlara Yatırım Yapın

İlginiz olan alanlara yatırım yapmak daima işinizi kolaylaştırır. Mesela bir dişçiye gittiğiniz de hangi dişte problem olduğunu hemen anlayabilmektedir. Dolayısıyla sizde ilgi alanınız olan konuda yatırım yaptığınız takdirde, kolayca olacakları öngörebilir, akıllı alım ve satımlar yaparak para kazanmanız kolaylaşır.

  1. Takip Mekanizmanızı Geliştirin

Hangi veri ve ülke ekonomilerini takip etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. Bunun yanında piyasa takibi sonucunu da yorumlamayı öğrenmelisiniz. Bir takip mekanizması geliştirebilir, plan yaparak tüm verilerin hazır olmasını sağlayabilirsiniz. Uzmanlara göre, bu konuda sürekli araştırmalar yapmalı ve fırsat olup olmadığını fark etmeniz konusunda uyarıyorlar.

  1. Başkalarını Görmezden Gelin

Uzmanlar borsada neler yapmanız gerektiği takdirde size bilgiler sunarlar. Ancak bu konuda bir uyarıları var, hiç kimseyi dinlemeyin. Yatırımcılar kendi fikirlerine göre çeşitli bilgiler sunarak sizi yönlendirebilirler. Bunlara aldanmayın ve mutlaka kendi kararlarınız doğrultusunda ilerleyin. Bunun için de kendinizi her zaman geliştirmelisiniz. Diğerlerinin nasıl ve neye işlem yaptıkları konusuna aldırış etmeyin, sizin ilgi alanınız onlardan çok ayrı. Kendi araştırmalarınız yapmalı ve ona göre yol alın, kulaktan dolma bilgiler size fayda sağlamaz.

 


Yorum Yap

Yorum Yap