1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. Butik Açmak

Butik Açmak

Butik Açmak

Butik Açmak

Günümüzün en popüler iş kollarından biri olan butik acmak, para kazanma yollarından birisidir. Bu konuda gereken tüm bilgileri yazımızda size detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık.

Butik Nedir?

Butik, küçük esnaf vazifesi gören birçok çeşitte ürünün satıldığı yerlerdir. Genellikle giyim ve süs eşyalarının satıldığı yerler olarak nitelendirilen butiklerin birçok türü bulunmaktadır.

İnstagram’da Butik Açmak

Instagram butik açmak fikri, Instagram’ın son zamanlarda e-ticaret yönünden kullanılmasından sonra hayli ilgi görmüştür. İlk yapılması gereken şey Instagram uygulamasına kaydolmaktır. Kayıt olduktan sonra marka olabilecek isimler seçmek gerekir. İsmin, hem kullanıcıların ilgisini çekmesi hem de daha önce hiç bir yerde kullanılmamış, özgün bir isim olması önemlidir. İsim işlemini tamamladıktan sonra hem isimle hem de içerik ile ilgili bir logo hazırlanması gerekir. Bunun için ücretsiz Logo Tasarımı sitelerine göz atabilirsiniz. Bu işlemden sonra Instagram uygulaması üzerinden butik açmak işlemini tamamlamış oluyorsunuz. Sonraki adım hesap içinde satılacak olan ürünlerin temin edilmesidir.

Butik Açmak

Instagram’da Nelere Dikkat Edilmelidir?

Instagram butik açmak işleminden sonra dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar şunlardır:

Ürünün, Instagram üzerinde doğru olarak pazarlanması çok önemlidir. Ürünü doğru pazarlamak için kullanıcıların ilgisini çeken şeyler yapmak gerekir. Bu kısım butiği açan kişinin hayal gücüne kalmış bir şeydir. Mesela, ilgi çekici kampanyalar yapmak ya da çekilişler düzenlemek kullanıcıların ilgisini çekmek için kullanılabilir.

Kimsenin butiğiniz hakkında kötü yorum yapmaması ve diğer kullanıcıları da olumsuz yönde etkilememesi önemlidir. Bu yüzden müşteriler ile iletişimin sağlam bir şekilde kurulmuş olması gerekir.

Satılan ürünlerin zamanında ve hızlı olarak müşterilere ulaşması gerekir. Kimse satın aldığı ürün için 1 ya da 2 hafta beklemek istemez.

Butik Açmak İçin Kosgeb Desteği

Butik acmak konusunda girişimci kişilere Kosgeb destek sunuyor. Açılmak istenen butiğin türü ne olursa olsun Kosgeb, iş planının sunulmasını isteyecektir. Kosgeb’den açacağı iş yeri için destek isteyen girişimcilerin Kosgeb tarafından düzenlenen girişimci kursuna katılması gerekiyor. Bu kurs yaklaşık olarak 32 saat sürüyor ve kurs sonunda kişilere sertifika veriliyor. Kursu tamamladıktan sonra hazırlamış olduğunuz iş planını gerekli yerlere vererek onay sürecini beklemeniz gerekiyor. En son kurul tarafından uygun görülmeyen yerler, düzeltilmesi için tarafınıza gönderilecektir.

Butik Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekli?

Butik açmak için gerekli olan sermaye birçok nedene bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Mesela butik cafe açmak istiyorsunuz. Butik cafe için gerekli olan sermaye, mağazanın açılacağı yerden içerisinde nelerin satılacağına kadar birçok etkene bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu anlamda Kosgeb’in desteği ile sıfır sermayeli bir yer açabilmek mümkündür. Kosgeb 50.000 TL geri ödemesiz, 100.000 TL geri ödemeli olacak şekilde toplamda 150.000 TL’ye kadar girişimcilere destek vermektedir. Bunun için Kosgeb’in ana sayfasından detaylı bilgilere ulaşabilir, başvuru formunu doldurarak girişimci olmak için ilk adımı atabilirsiniz.

Butik Açmak İçin Gerekenler

Butik açmak için gereken ilk şey iş planın doğru bir şekilde yapılmasıdır. İş planının başta doğru yapılması gelecek adımların da sağlam olarak atılmasını sağlar. İş planını detaylı bir şekilde hazırladıktan sonra yapılması gereken şey butiğin nerede açılacağına karar vermektir. Satış yeri bu anlamda büyük önem taşır.

Örneğin; butik pastane açmak istiyorsunuz. Bulunduğunuz yerde pastanenizin işleyip işlemeyeceği konusunda önceden araştırmalar yapmalı ve yeri ona göre belirlemelisiniz. Satış yerinin belirlenmesinden sonra satış için gerekli olan araç ve gereçlerin temin edilmesi gerekiyor. Satış için gerekli olan gereçler de açılacak olan butiğin türüne göre değişiklik gösterecektir. Mesela, Butik otel açmak istiyorsanız, bu alana göre araç ve gereçlerinizi temin etmeniz gerekiyor. En son ve çok önemli olan kısım ise iş yeri sigortasıdır. İş yeri sigortasının nasıl yapılacağı konusunda ilgili yerlerden detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Butik Açmak

Butik Açmak İçin Toptancılar

Ülkemizde birçok ilde toptan olarak ürünlerin satımının yapıldığı yerler mevcuttur. Bu yerler firmalar olabileceği gibi bayilik alan firmalarda olabilmektedir. Açacağınız butiğin çeşidine göre ilinizde bulunan toptancıları gezebilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bazı firmalar belirli teminatlar karşılığında açacağınız butik için gerekli olan tüm ürünleri baştan sona kadar temin edebilmektedir. Bu anlamda bayilik almak da isteyebilirsiniz, ürünlerinizi kendiniz de seçmek isteyebilirsiniz. Ürünlerin temininde hangi ürün hangi kalitede, fiyatı nedir gibi konuların iyi ve detaylı olarak araştırılması gerekmektedir.

Butik Açmak Maliyeti

Butik açmak için gerekli olan maliyet birçok etkene bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ama ortalama olarak 15.000 ile 40.000 TL arasında değişen rakamlar söz konusudur. Kesin maliyetin hesaplanabilmesi için iş planının hazırlanması, butiğin hangi tür bir butik olacağı ve nerede açılacağı gibi detayların bilinmesi gerekir. Butiği açtıktan sonra faaliyete geçmek için harcanan masraflar, satılmak istenen ürünlerin türüne, emlak piyasasına ve bölgede bulunan işletme masraflarına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Butiğin Reklamını Yapmak

Butiğin daha ilgi çekici hale gelmesi ve insanlar tarafından tanınması için şu işlemleri yapabilirsiniz:

Müşteri kitlenizi arttırmak için sosyal medya üzerinden tanıtım yapabilirsiniz.

El broşürleri hazırlayarak insanlara dağıtabilirsiniz. Broşür içerisinde dikkat çekici görsellerin ve renklerin kullanılması çok önemlidir. Mesela, butik çikolata dükkanı açmak istiyorsunuz ve bu butiği açtınız. Tanıtımını yapmak için kampanyalar düzenleyebilir, el broşürlerinin üzerine ilgi çekici çikolata görselleri hazırlayabilirsiniz.

Butik Açmak

Adım Adım Butik Açmak

Butik açmak için şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

  1. Adım: Butik açmadan önce yapılacak olan tüm işlemlerin ana hatlarıyla belirlenmesi gerekiyor. İş planı bu anlamda çok önemlidir. İş planında ilk önce satmak istediğiniz ürünlerin türünü ve kimlerin müşteriniz olması gerektiğini belirleyin. Daha sonrasında işletme ve personel için oluşacak gider tablolarını, her ay gerekli olan ürünlerin fiyatlarını ve sigorta gibi şeylerin masraflarını planlayın. En son butikte çalışacak olan kişilerin pozisyonlarını belirleyin.
  2. Adım: Butik nerede açılacaksa o yerde bulunan resmi kuruluşlara kaydınızı yaptırın.
  3. Adım: İş yeri için vergi dairesi, iş yeri açılış ruhsatı için belediye ve ticaret odasına başvurun.
  4. Adım: İş yeri sigortası alın.
  5. Adım: Butiğinizi açacağınız yeri belirleyin ve kiralayın. Bölgenin seçimi satışlar için önem arz etmektedir. Bu yüzden daha kalabalık yerlerde bulunan alanları tercih etmeye çalışın. Bunun için emlak yerleri ile iletişime geçebilirsiniz.

6.Adım. Butik için gerekli olan araç ve gereçleri temin edin. Yazar kasalar, stantlar ve askı gibi malzemeler de araç- gereç kapsamında yer almaktadır.

8.Adım: Sosyal medya hesapları ve el broşürler ile butiğinizin reklamını yapın. İş yerinizin nerede olduğunu ve çalışma saatlerinizi belirtmeyi unutmayın.

9.Adım: Hizmete hazır olduğunuzda açılış düzenleyin.

10.Adım: Bir internet sayfanızın olması daha çok kişiye ulaşmanızı sağlar. Bu yüzden bütün bilgilerinizin yer aldığı bir internet sayfası hazırlayın.

Siz de butik açmak istiyorsanız, iletişim bilgilerinizi aşağıda yer alan yorum kısmına bırakabilirsiniz. Bu konuda uzman olan kişiler size gerekli olan bilgileri detaylı bir şekilde ve tamamen ücretsiz olarak sunacaktır. Aklınıza takılan soruları da yüne aşağıda yer alan yorum kısmına yazabilirsiniz.


Yorum Yap

Yorum Yap