1. Ana Sayfa
 2. İŞ FİKİRLERİ
 3. İş Fikirleri: Butik çikolata nasıl yapılır?

İş Fikirleri: Butik çikolata nasıl yapılır?

İş Fikirleri: Butik çikolata nasıl yapılır?

BUTİK ÇİKOLATA : Çikolatayı sevmeyen var mıdır? Çikolata bize mutluluk verir, çikolata bize mutluluk hormonu verir. Bazı girişimciler çikolatayı ticari  kazanma macerasına dönüştürüyor. Bende size bu işten nasıl para kazanılır, bu işi nasıl ticari başarıya dönüştürürsünüz konu hakkında bilgiler vereceğim.

Çikolata kursu: Ülkemizde birçok çikolata kursu veren eğitim yerleri vardır. Bu eğitim sayesinde dünyanın bir çok ülkesinde üretilen çikolataların formüllerini, sunum tekniklerini.hazırlanışını, fırınlanması, çikolatanın tarihini öğreneceksiniz. Kursa gidemeyen arkadaşlar kitaplardan, videolardan kendini geliştirebilir.

Öneriler: İşinize sahip çıkın, asla pes etmeyin, zorluklar sizi yıldırmasın en kaliteli malzemeleri kullanmaya ,çalışın sürekli kendinizi geliştirmeye çalışın üretim konusunda tutkulu olmalısınız.

Pazarlama: İşin en önemli kısımlarından biri pazarlamadır. Çikolatayı nerede satabiliriz? İmalatını yaptınız ve nasıl satabileceğinizi düşünüyorsunuz kendinize ait sadece bu alan üzerine olacak işyeri açabilirsiniz, internet üzerinden satabilirsiniz artık bir çok butik çikolata üreten kişiler internet üzerinden satıyorlar. Marketleri gezip ürününüzü tanıtabilirsiniz. Yeni bir marka olduğunuz için sizlerden almak istemeyebilirler onlara ricacı olun denemelerini tavsiye edin gerekirse ürünlerinizi bırakın ve satıkları zaman onlardan ücretlerini talep edin.

Bulunduğunuz bölgede kafelerde özel günlerde, tanıtımınızı yapabilirsiniz hatta tanıtımı yaparken onlara bu ürünleri bedelsizde verebilirsiniz. Şayet hoşlarına gittikleri zaman sizleri bulacaklar ve siparişlerini vereceklerdir.

Reklam: Her sektörün olmazsa olmazı reklamdır buna çok önem vermelisiniz gerekirse uzun bir dönem kazandığınız parayı reklama ayırın sizlere geri dönüşü çok başarılı olacaktır. 

Üretim için neler gerekli

 • Pudra şekeri değirmeni:
 • Yağ eritme tankı
 • Konçlama makinesi 
 • Temperleme makinesi 
 • Çikolata kalıpları
 • Paketleme kutuları 
 • Hammadeler                          

Dünyanın en ünlü çikolata markaları

 1. Godiva
 2. Museo de La Xocolata
 3. Moyordoma
 4. Guelaguetza
 5. La Soledad
 6.  Artisinal Chocoletes
 7. Jose Vinache Soriano
 8. La Madeline au Truffe 

Çikolata nereden geliyor?

Tropik bir ağaç olan kakao ağacından. Dünyadaki kakaoların yüzde 80’i Afrikada yetişmektedir. Bu ağaçta tohumlar bulunur. Bu tohumları işçiler, pala yardımıyla keserler ve genelde tohumlar acıdır. Fermantasyon işleminden geçtikten sonra tohumlar 1 hafta dinlendirilir ve gerçek tadı o zaman zarfında ortaya çıkar.

 


Yorum Yap

Yorum Yap