1. Ana Sayfa
  2. DİĞER KREDİLER
  3. Çalışmayanlara İpotekli Kredi

Çalışmayanlara İpotekli Kredi

Çalışmayanlara İpotekli Kredi

Çalışmayanlara İpotekli Kredi

Herhangi bir işte çalışmayan ya da sigortasız çalışan ancak üzerine kayıtlı bir ev, araba, işyeri, iş makinaları, teknolojik donanım ve teçhizatlar, kamyon, kamyonet, minibüsler, arsa ya da çiftliğe sahip olan kişiler bankalara kredi başvurusunda bulunabiliyor. Aslında bankaların gelir belgelerini talep etmedeki amaçları kredinin nasıl ödeneceğini kontrol etmektir. Ancak bu kişiler gelirleri olmasa da bankalardan onay alırlar. Çünkü ödemelerini yapmazlar ise bankalar bu taşınmazlara el koyarlar. Bir bakıma alacaklarını bu taşınmazlar ile garanti altına almış olurlar. Ülkemizde çalışmayanlara ipotekli kredi veren onlarca banka bulunmaktadır. Bu bankalardan kredi notu kötü olan işletmeler ve esnaflar da faydalanırlar.

Çalışmayanlara İpotekli Kredi (3)

Taşınmaz İpotekli Krediler Nasıl Alınır?

Taşınmaz ipotekli krediler için asıl olan taşınmazın eksper değeridir. Yani banka taşınmazın gerçek bedelini ve üzerinde farklı bir haciz olup olmadığını bu şekilde öğrenir. Eksper bedeli bankaya ulaştıktan sonra kredi işlemleri başlatılır. Bankalar bu eksper değerinin yüzde 80’ine kadar müşterisine kredi kullandırır. Kullandırılan bu kredilerin ödemeleri tamamlanana kadar ipotekli taşınmaz asla satılamaz, devredilemez ya da belirtilen noktalar dışına çıkarılamaz. Zaten ipotekli taşınmazın satışı noter tarafından da yapılmamaktadır. Çünkü bu taşınmazlar borç bitene kadar banka adına kayıtlı görünürler. Esnaf kişiler dükkanlarındaki demirbaşların da eksper raporunu tutturabilir. Ancak küçük bir dükkândan söz ediliyor ise kullanılacak kredinin de yüksek olması beklenemez. Bu kredilerden en çok inşaat sektörü faydalanmaktadır.

Çalışmayanlara İpotekli Kredi (3)

Taşınmaz İpotekli Kredilerin Avantajı Nedir?

Taşınmaz ipotekli krediler için en büyük avantaj geliri olmayanların ya da kredi notu yetmeyenlerin kredi çekebilmesidir. Bu kişiler ihtiyaç duydukları finansal desteği taşınmazlarını ipotek ettirerek karşılayabilirler. Bunun yanı sıra kişi bazlı bakıldığında, kredi notunu artırmak için mükemmel bir fırsattır. Ev ya da araba üzerine kullanılan bu kredilerin ödemeleri düzenli olarak yapıldığında kredi notu büyük ölçüde artışa geçecektir. Ancak ödemeler gününde yapılmaz ve sorun yaşanır ise taşınmaz rehini işleme alınır ve icra durumu söz konusu olur. Bu da küçük işletmeler ve bireyseller için ciddi sorun teşkil edebilir. Bu kredilerden kaynaklı her yıl binlerce insan ev ya da arabasını kaybetmektedir.


Yorum Yap

Yorum Yap