1. Ana Sayfa
  2. Altcoin
  3. Cardano Nedir? Nereden Alınır? Nasıl Çalışır?

Cardano Nedir? Nereden Alınır? Nasıl Çalışır?

Cardano Nedir? Nereden Alınır? Nasıl Çalışır?

Cardano Nedir? Nereden Alınır? Nasıl Çalışır?

Cardano, daha çok bir güvenlik üzerinde yoğunlaşan, Ethereum’a benzer akıllı sözleşmelerden oluşur. Akademik araştırmalar üstüne kurulan, bilim felsefesinden yaratılan ilk Blockchain projesi olmaktadır. Cardano’nun sembolü Ada’dır ve ekip son kullanıcı ile regülatörlerin akılda tutarak Cardano’yu inşa ettiklerini belirtiyor. Platform aynı zamanda hata toleransı programlama dili olan Haskell’i, kullanmaktadır. Ayrıyeten blok dayalı sistemlerin, geleceklerinin belirsizliği sebebiyle projelere esneklik vermeye çalışıyor. Sistemlerin aylar ve yıllar içinde ne olacağını bilmem mümkün değildir.

Dolayısıyla Haskell gibi sağlam bir dile sahip olmak gerekir. Bazı kripto para projelerinin tersine Cardano, ekibinin hedefi finansal sistemi incelemek değildir. Düşünceleri bankacılık sisteminin fiyatlarının çok olması ve özellikle gelişmekte olan ülkeler için de blok zincir teknolojisini kullanmak istemeleridir.

Cardano Nedir Nereden Alınır Nasıl Çalışır

Cardano Nasıl Çalışır?

2 katmandan geliştirilmiştir ve yapılan bu ayrıştırma, platform üstünden yazılan akıllı sözleşmelerin daha esnek olabilmesi içindir. Şirketler bu sözleşmenin mahremiyetini, tasarımını ve uygulanmasını kendi özel kullanımları için iyi bir şekilde kullanabilmek niyeti ile ayrımdan faydalanırlar.

Cardano Anlaşma Katmanı (CSL)

Cardano Anlaşma katmanı, bilanço defteri gibidir ve platformun ilk katmanını oluşturur. Bu katman Bitcoin’e iyileştirme olarak oluşturulmuş ve Aggelos Kiayias’ın, ‘’Ouroboros: Kanıtlanabilir, güvenlikli Proof of Stake blok zincir Protokolü’’ tezinden oluşturulan kripto para aracı olmaktadır. İşlemlerin onaylanması için, ‘’Proof of Stake’’ algoritmasını kullanmaktadır.

Cardano Nedir Nereden Alınır Nasıl Çalışır

CSL’nin Yol Haritası Şu Şekildedir;

  • Diğer defterlere bağlayabilmek için yan zincirler
  • Daha çok kullanıcı katıldığı zaman sistemin yeteneklerinin arttığı ölçeklenebilirlik
  • Kuantuma dayanıklı imzalar da dahil olmak kaydı ile çoklu imza çeşitleri
  • Çoklu kullanıcı varlığı
  • 2 set betik dili
  • Biri değeri taşıyabilmek için
  • Biri koruma desteğini geliştirebilmek için

Cardano Nedir Nereden Alınır Nasıl Çalışır

Cardano Hesaplama Katmanı (CCL)

Cardano platformunun ikinci katmanı olan CCL, işlemlerin neden gerçekleştiği üstüne bilgi ve detayları kapsar. Mesela AML / KYC verilerini içermeyen işlemleri dışarıda bırakan defter oluşturabilmeniz mümkün. Ayrıca bu ileri ki zamanlarda çok fazla önemli bir hal alacaktır.

Cardano ekibi, CCL- Plutus üstünde akıllı sözleşmeler geliştirmek için kullanılacak yeni bir programlama dili oluşturuyor. CCL yani Cardano Hesaplama Katmanı, projede güvenceleri düşük olan uygulamalar için, Ethereum akıllı sözleşmelerinde de kullanılan ‘’Solidity’’ dilini destekleyecek.

Cardano Nedir Nereden Alınır Nasıl Çalışır

Daedalus Cüzdanı

Cardano ekibi tarafından oluşturulmuş açık kaynaklı bir cüzdandır. Cardano ile yakından bağlantılı olsa da bu cüzdan, ekip fonksiyonunu büyük anlamda arttırmayı hedefliyor. Desteklenen para birimleri arasında, değiş tokuş yapacağınız yeni bir cüzdandır. Daedalus cüzdanı, Bitcoin ve Ethereum Classic’i de kısa bir zaman içerisinde, işlem yapılmasına müsaade ederek kullanımını en üst seviyelere çıkarmayı planlıyor.

Diğer taraftan cüzdan, Daedalus topluluğu tarafından oluşturulmuş uygulamaları içeren bir mağaza olması bekleniyor. Şu anda Daedalus, yalnızca web üzerinde mevcuttur fakat yakın zamanda İOS ve Android’de de sunulması planlanıyor.

Cardano Nedir Nereden Alınır Nasıl Çalışır

Cardano Ne Kadar?

2015 Eylül ayından 2017 Ocak ayına kadar uzanan bir ICO’su vardı. Cardano ADA sembolü ile ekim ayında pazarda işlem görmektedir. Kasım ayının sonuna kadar fiyat 3 gün içinde 0.03 USD’den 0.14 USD’ye kadar yükseldi ve istikrarını sürdürdü. Ayrıca Cardano’nun değeri, Aralık 2017 tarihinde 0.12 USD olup, 16.03.2018 saat 01:53 itibariyle 0,186 USD’den işlem görmektedir.

Cardano Nereden Alınır?

Cardano’yu sadece bazı büyük kripto para borsa platformlarından satın alabilirsiniz. En yüksek ADA işlem hacmine sahip olan Bittrex ile Binance, ticaret imkanını Bitcoin ve Ethereum ile sunuyor. Bu platformlardan birinde ADA satın alabilmek için başka bir platformda Bitcoin ya da Ethereum satın almanız ve transfer etmeniz gerekir. Bu işlemler için GDAX, Gemini sizin için iyi bir seçim oluşturabilir. Hızlı ve kolay bir şekilde ADA almak isterseniz, Binance üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Cardano Nedir Nereden Alınır Nasıl Çalışır

Cardano Nerede Saklanır?

ADA’nızı saklayabileceğiniz bir tek cüzdan var o da resmi Daedalus cüzdanıdır. Şu anda cüzdan sadece Mac ve Windows da bulunuyor fakat, Android ve iOS’da da cep cüzdanı çok yakın bir zamanda çıkacağı düşünülüyor.

Cardano’nun Daedalus üstünde çalışmakta olan 8 kişilik bir ekibi bulunuyor ve yeni ek platformların ilave edilmesi biraz zaman alması bekleniyor. Bunun için 3. Taraf ile çalışılıyor ve tamamlama tarihi kesin olarak belli değildir.


Yorum Yap

Yorum Yap