1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. Çiçekçi Dükkanı Açmak

Çiçekçi Dükkanı Açmak

Çiçekçi Dükkanı Açmak

Çiçekçi Dükkanı Açmak

Özellikle ev hanımlarının para kazanabilmelerinin en kolay yollarından biri de çiçekçi dükkanı açmak olacaktır. Kendi işini kurarak başkasından emir almadan para kazanmak isteyen kişiler çoğu zaman böyle bir iş bulma konusunda sıkıntı çekerler. Çiçekçi dükkanı açmak fikri bu sıkıntıyı çeken kişiler için en iyi fikirlerden biridir. Çünkü çiçekçi dükkanı açmak mevcut piyasa koşullarında yüksek bir kâr elde edilebilecek nadide iş kollarından biri olacaktır. Çiçeklerin insan hayatında kapladığı önem çok büyüktür.

Hasta ziyaretlerinde geçmiş olsun dileğini iletirken, mesleğinde yükselen bir arkadaşı tebrik eder iken, yakınını kaybetmiş olan birine taziyeler iletilirken yani insanların düşüncelerini en rahat şekilde iletebilmeleri için hep çiçekler kullanılır. Bunun haricinde birçok insan çiçekleri hediye almak yerine kendileri için de almaktadırlar.

Araştırma sonuçlarına göre insanların sadece üçte biri çiçeği hediye aracı olarak kullanmaktadır. Yani insanları kendi zevkleri için de çiçek alabilmektedirler. Bu davranışların tümü de çiçek piyasasının oldukça rağbet görmesini sağlamaktadır. Yani çiçekçi dükkanı açmak oldukça gelir sağlayan bir meslektir.

Çiçekçi Dükkanı Nasıl Açılır?

Dünyada çiçekçi dükkanı açmak son yıllarda oldukça adım atılan mesleklerin başında gelmektedir. Türkiye’de de önemli bir iş kolu durumuna gelen çiçekçilik sektörü sadece ülke içerisinde üç milyar Dolar civarında bir iş hacmine sahiptir. Bunun haricinde 15 milyon Dolarlık çiçek de yurt dışına ithal edilmektedir. Çiçekçi dükkanı açmak amacı güdüyor iseniz öncelikle bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca çiçek sektöründe hangi alanda çalışmak istediğinizi de öncelikle seçmeniz gerekmektedir. Çiçekçi dükkanı açmak isteyen kişiler üç gruptan birinde bu mesleğe adım atabilirler. Bunlar perakendecilik, toptancılık ve dağıtımcılıktır.

Çiçekçi Dükkanı Açmak

Çiçek Toptancısı Olmak

Çiçekçi olmak istiyorsanız ve toptancılık yapmak amacı taşıyor iseniz çiçek toptancılığı ile ilgili araştırmalar yapmalısınız. Öncelikli araştıracağınız konu bu mesleğin ne iş yaptığı ile ilgili olmalıdır. Çiçek toptancılarının işi çiçekçilikle uğraşan çiçekçi dükkanlarına saksı bitkisi ile kesilmiş halde olan çiçekleri tedarik etmektir. Hazırlanan çiçekler ya çiçekçi dükkanlarına direkt olarak satılabilir ya da bu işi yapan bölge bayilerine toptan bir şekilde mal verilebilir. Toptancılık yapmak istiyor iseniz çiçeği yetiştiricilerden alabileceğiniz gibi bu işi kendi yetiştireceğiniz çiçekler ile de yapabilirsiniz.

Toptancılıkta Çiçeği Yetiştirmek

Toptancılığı kendi yetiştireceğiniz çiçekler ile yapmayı düşünüyor iseniz bu mesleğin zorluklarına da katlanmak zorunda kalacağınızı hiçbir zaman aklınızdan çıkarmamalısınız. Çünkü çiçek yetiştirmek bilinenin aksine diğer işlere göre oldukça bilgi ve birikim isteyen bir meslektir. Her çiçeğin türünü ve nasıl yetiştirileceğini tek tek bilmek zorundasınız. Ayrıca toptancılık yapacağınız için çok miktarda bitki yetiştirmelisiniz ve bunun için de oldukça büyük sermayeniz olması gerekir. Bu nedenle bu işe yeni başlayacak olan girişimcilerin ilk etapta çiçek toptancılığı yapmaları önerilmemektedir.

Çiçek Tedarikçisi Olmak

Çiçekçiliğe başlamak ve çiçekçilere tedarikçilik yapmak istiyor iseniz atmanız gereken adımlarda bilgi sahibi olmalısınız. Tedarikçi adı verilen bu grup çiçekçilerin tasarım için ihtiyaç duyduğu malzemeleri tedarik etmektedir. Kurdele, köpük, çerçeve, vazo, stant ve çelenk gibi malzemeleri çiçekçilere satan tedarikçiler işi çok iyi bilmelidirler. Piyasayı ve satacağı malzemeleri iyi seçmeyen tedarikçilerin malları muhtemelen elinde kalacaktır. Bu nedenle çiçek toptancılığı kadar olmasa da yeni başlayanlara bu çiçekçilik kolu da pek önerilmemektedir. Çünkü tedarikçilik yapmak için elinizde çok büyük kapsamlı bir ürün çeşidi olmalı ve dağıtım sisteminizi etkili bir şekilde kurmuş olmanız gerekmektedir.

Çiçekçiliği Perakendeci Olarak Yapmak

Çiçekçiliğin bu kolu çiçekçiliğe yeni başlamak isteyen kişilere önerilmektedir. Çünkü çiçekçi dükkanı açma maliyeti tedarikçilik ve toptancılığın aksine daha az miktarda kalmaktadır. Toptancılıkta onlarca çeşidi yüzlerce dükkana satmanız gerekecek kadar çok ürün almanız veya yetiştirmeniz gerekir iken perakendecilikte bu rakamlar nispeten daha düşük kalmaktadır. Eğer dükkan açarak çiçekçilik yapmak isterseniz yapmanız gereken şey açacağınız dükkanın büyüklüğüne ve yerine göre değişiklik gösterecektir. Açacağınız dükkan bir alışveriş merkezinde ise dükkanınıza vereceğiniz kira daha fazla olacağı için maliyetiniz de yükselecektir. Ancak eğer dükkanınızı AVM dışında bir yerde olur ise maliyetiniz de çok daha düşük olacaktır. Ayrıca dükkanınızın işlevi de maliyetinizde ve kazanacağınız parada rol oynayacaktır.

Çiçekçi Dükkanı Açmak

Çiçekçilik Çeşitleri

Cenaze, düğün, parti ya da doğum günü gibi özel günler için aranjman hazırlayacağınız ve bunları sistemleştirebileceğiniz bir dükkan açabilirsiniz. Ya da peyzaj alanında hizmet veren bir çiçekçi olur iseniz özel günlerinde büyük firmaların başvurabileceği bir dükkan olabilir ve işlerinizi umduğunuzdan daha kısa bir süre içerisinde büyütebilirsiniz. Açacağınız çiçekçi dükkanını hastane yakınlarına açarak hasta ziyaretine giden ziyaretçilere de çiçek satabilirsiniz. Buralarda satılan çiçekler daha sade ve canlı olmalıdır. Bu da süslü bitkilere göre daha az miktarda bakım yapmanıza zemin hazırlayacaktır.

Çiçekçi Dükkanı Açmak İstiyorum Fakat…

Çiçekçi dükkanı açmak isteyenlerin birçoğu bu sektöre adım atmayı belirli bazı sebeplerden dolayı sürekli ertelemektedir. Erteleme nedenlerinin başında ise çiçekçiliğin maliyetinin çok olduğunun düşünülmesidir. Ancak sanılanın aksine çiçekçilik çok fazla maliyet gerektirmeyen bir meslektir. Ayrıca küçük paralar ile yetiştirebileceğiniz kendi çiçeklerinizi dükkanınızda satarak kısa zamanda çok yüksek miktarlarda para kazanabilirsiniz. Çiçekçiliğe başlamanın önüne geçen bir başka neden ise çiçekleri satamama korkusudur. Ancak bu korku da son yıllarda oldukça yersiz bir korkudur. Çünkü yapılan araştırmalara göre insanlar artık özel günleri daha çok kutlamaya başlamışlar ve bu kutlama günlerinde de birçok insan çiçek almayı tercih etmektedir. Yani çiçekçi dükkanı açan bir kişinin çiçeklerini satamama gibi bir ihtimal oldukça düşüktür.

Çiçekçi Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Çiçekçilik yapmak isteyenlerin bazı bilgi ve belgelere sahip olması gerekmektedir. Çiçekçi dükkanı açmak için gerekenler arasında ilk başta bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bu işe girişmek için bir çiçekçiden ya da internetten veyahut toptancılardan bilgi almalısınız. Bunun yanında dükkan yerini iyi seçmeli, dükkanda soğut sistemi ve ışıklandırmayı iyi kurmalısınız. Çiçekçi dükkanı malzemeleri ise çiçeklerin yetişmesi için gerekli olan ışıklandırma ve soğutma sistemi, çeşitli büyüklükte vazolar ve toprak gibi malzemelerden oluşmaktadır. Ayrıca dükkanı açmadan önce dükkanı tutmanızın ardından belediyeye ve vergi dairesine başvurarak yapmak istediğiniz işi bildirmeli ve istenilen belgeleri sunmalısınız.

Çiçekçi Dükkanı Açmak

Çiçekçi Dükkanı Açmak Karlı mıdır?

Çiçekçilik yapmak bakkal, manav veya kasap gibi esnaflık mesleklerine göre kolay bir iştir. Çiçek yetiştirme ile ilgili bilgileri öğrenmenizin ardından bu işi kısa sürede kurabilirsiniz. Ayrıca bu meslekte eğer üretim, dağıtım ve satış konusunda planlı ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışır iseniz oldukça kârlı bir meslek edinmiş olursunuz.

Çiçekçi Dükkanı Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Çiçekçi dükkanı iç dekorasyonu önem verilmesi gereken bir meseledir. Dükkanı açarken dükkanınızda dekorasyona önem vermeli ve müşterinin sattığınız her çiçeği görebileceği şekilde bir düzen kurmalısınız. Çiçekçi dükkanı rafları da müşterilerin çiçeği seçerken çiçeği ön plana çıkaran türde, renkte ve büyüklükte olmalıdır. Eğer siz de bu işi yapmak isterseniz aşağıda yer alan yorum bölümünden size ulaşabileceğimiz bilgileri bırakabilirsiniz. Uzman çalışanlarımız kısa süre içerisinde size ulaşarak ücretsiz bir şekilde bilgilendirme sağlayacaktır. Ayrıca iş hakkında merak ettiğiniz her şeyi yorumlara yazabilirsiniz.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Çiçekçi Dükkanı Açmak son zamanlarda yapılması mümkün bir iş gibi görünüyor, iyi bir bayilik alarak iyi kazançlar sağlanabilir.

  2. Çiçek dükkanı çok severek ve zevk ile yapabileceğim bir meslek. Tabi yazınızda da bahsettiğiniz üzere özellikle toptancıları ve ürünleri nereden tedarik edeceğimizi iyice araştırmak lazım. Bunun dışında internet çağında oluşumuz ve bu platformda çiçeksepeti gibi bir sitenin oluşu da durumu nasıl etkiler bilemiyorum.