1. Ana Sayfa
 2. İŞ FİKİRLERİ
 3. Çin’den İthalat Yapmak

Çin’den İthalat Yapmak

Çin’den İthalat Yapmak

Çin’den İthalat Yapmak

Sermayeli iş fikirleri içerisinde araştırma yapıyorsanız Çin’den ithalat yapmak fikrini sizler için sunabiliriz. Dünyanın en ucuz ürün deposu olarak bilinen ülke Çin, ithalat konusunda en büyük destekçiniz olabilir. Ürünlerin ucuz olması kadar ürün çeşitliliğiyle de dikkat çeken Çin’den bu ürünleri Türkiye’ye getirebilir ve farklı şekillerde satarak ciddi paralar kazanabilirsiniz. Uzun vadeli olarak da uluslararası şirketlerin iş hacimlerine bile ulaşabilirsiniz.

Çin’den ithalat yapmak ve ürün getirmek, özellikle süreci başarılı olarak yürütebilmek ifade edildiği kadar kolay bir süreç olmamakla birlikte eğer daha önce ticaretle uğraşmadıysanız iyi bir girişimci ruhuyla beraber iyi bir araştırma da gerektirmektir.

Çin, aklınıza gelebilecek her türlü ürüne ulaşabileceğiniz bir depo olarak, ürün çeşitliliğini uygun fiyatlarla birlikte sunmaktadır. Türkiye’de yapılan bir ürün 20 TL’ye mal ediliyorsa, kar amacıyla 40 TL’ye satılmaktadır. Ama siz bunu Çin’den ithal ettiğiniz zaman 4 TL’ye mal edebilir ve istediğiniz kâr marjını koyarak satabilirsiniz. Burada amaç ürünleri ucuza bulmak ama dikkat edilmesi gereken bir nokta ise, kaliteli ürünleri ucuza mal edebilmektir.

Çin’den İthalat Yapmak

Hangi Ürünleri Getirebiliriz?

Yeni iş fikirleri içerisinde yer alan Çin’den ürün ithal etmek sürecinde en zorlu bölüm, hangi ürünü getireceğinize karar verebilmektir. Bu karar uzun sürse de önemli olan doğru kararı verebilmektir. Örneğin bir ürün buldunuz ve Çin’den de bu ürünü yarı fiyatına getirebileceğinizi fark ettiniz ama hemen o ürünü getirmeye çalışmayınız. Doğru ürünü bulmak adına;

 • Nakliye sorunu olabilecek ağır ürünleri seçmeyin. Hafif ürünleri tercih etmeye çalışın.
 • En fazla 200 dolarlık ürünleri tercih edin. Çünkü daha pahalı olacak ürünlerin paraya dönüştürülmesi yavaş olacaktır.
 • Piyasada sürekli el değiştiren ürünleri tercih edin ki ürünleriniz çabuk satılabilsin.
 • Çin piyasasında çabuk giden ürünleri takip etmek adına alışveriş sitelerine ve kampanyalı ürünlere göz atın.
 • Türkiye’deki fiyatlarla kıyaslayarak, % 70 oranında daha düşük fiyatlara sahip ürünleri tercih edin.
 • Nakliye sorunu yaşamamak adına sıvı içeren ve patlama riski bulunan, delici ve kesici özellikleri bulunan ürünleri tercih etmeyin.
 • Teknolojiyi takip etmeyi unutmayın ve teknolojinin bu sektörde önemli olduğunu da sakına unutmayın.

Çin’de aynı zamanda çok önemli fuarlar düzenlenerek, ürünler tanıtılırken; siz de Çin fuarlarını takip ederek inovatif ve yepyeni ürünleri en baştan öğrenebilir, bunlarla ilgili oluşan fırsatlar sayesinde daha fazla gelir elde edebilirsiniz. Ama fuarlara katılmak için Çin’e gitmeniz gerekir ki bir tek yol masrafınız olacaktır. Çünkü bu fuarlara girişimci ya da yatırımcı sıfatıyla dahil olduğunuzda ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz.

Çin’den İthalat Yapmak

Ürünler Nasıl Bulunabilir?

Çin’den ürün getirmek için kendiniz gidebilirsiniz. Yaklaşık uçakla gidiş- dönüşü dikkate aldığımızda ve diğer masrafları da kattığımızda 8-10 bin TL civarında bir paraya ihtiyacınız olacak.

İş fikirleri içerisinde değerlendirdiğiniz Çin’den ürün ithal etmek için gitme şansınız yoksa, Çin’de bulunan çok büyük ithalat internet siteleri mevcut ve bu siteleri kullanarak istediğiniz ürünleri tercih ederek sipariş verebilirsiniz.

Çin’den ithalat yapmak için tercih edilebilecek en iyi site ise Aliexpress adlı sitedir. Çok büyük bir internet sitesi olmakla birlikte istediğiniz ürünleri çok uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Sitelerde bulduğunuz bu ürünleri toplu olarak çok uygun fiyatlarda sipariş verebiliyorsunuz ve toplu alım yapılmadan önce satışı yapan firma ile irtibata geçerek numune istemeyi ihmal etmiyorsunuz. Bazı satıcılar numune göndermeyi kabul etmeyebilir, bu durumda bu satıcılardan en uygun fiyatta olan 1-2 üründen sipariş verebilirsiniz.

Çin’den İthalat Yapmak

Çin internet sitelerini incelediğinizde binlerce ürünle karşılaşmanız mümkün olacaktır. Bir satıcıdan bir ürün aldığınızda eminiz ki aynı satıcının farklı sektörlerde de binlerce ürünü bulunmaktadır. Siz sipariş verdiğiniz bir ürününden memnun kalınca, diğer ürünleri için satıcı ile iletişime geçebilirsiniz. Aynı satıcıdan birden fazla ürün çeşidi sipariş vermeniz durumunda pazarlık şansınızda artmaktadır.

Çin sitelerinde yer alan fiyatların sabit olduğunu düşünmeyin, beğendiğiniz ürünler ile ilgili satıcı ile irtibata geçerek pazarlık yapın ki toplu alımlarda %20’ye kadar indirme şansınız olduğunu aklınızdan çıkarmayınız.

Çin’deki satıcılar ile iletişim konusunda Çince bilmediğiniz için sorun yaşayacağınızı düşünebilirsiniz ama satıcıların tamamı İngilizce bildiği için 2-3 kelimelik cümleler ile görüşme yaparak, derdinizi anlatabilirsiniz. Hatta bunun için çeviri programlarından da destek ‘’Google Translate’’ aracılığıyla çok rahat bir şekilde satıcı ile görüşme yapabilirsiniz.

Çin’den İthalat Yapmak

Aliexpress ve Alibaba adlı sitelerde satıcılar adına oylama sistemi bulunmaktadır. Bu oylama sistemi sayesinde satıcıların ne kadar iş yaptığını görerek, ne kadar güvenli olduğunu da öğrenebiliyorsunuz.

Sitelerden verdiğiniz siparişler 10-15 gün içerisinde istediğiniz adrese teslim edilmektedir. Fakat vergi kanunları gereğince aldığınız ürünlere yönelik verginizi ödemek zorunda kalacak, yaklaşık olarak 30 dolar ve üzeri siparişleriniz için vergi ödeyeceksiniz. Özellikle belirtmek gerekirse giyim ve mobilya sektöründe yer alan ürünler için vergiler çok yüksek olmakla birlikte alacağınız ürüne karar verdiğiniz zaman bir muhasebeci ya da vergi dairesi aracılığıyla vergi oranlarına yönelik detaylı bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda bu konu ile ilgili profesyonel bilgi veren gümrük müşavirleri bulunmaktadır, onları da internetten arayarak rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Çin’den İthalat Yapmak

Ürünler Nasıl Satılabilir?

En karlı iş fikirlerinden olan Çin’den ürün ithal etmek ile ilgili bilgi paylaşımdan sonra sıra geldi ürünleri nasıl satabileceğinize… Çin’den gelen ürünleri satmak adına farklı yollardan kendiniz için uygun olanı seçebilirsiniz ama bunların arasında en çok toplu satıştan hızlı para dönüşümü sağlayabilirsiniz. Anacak toplu alımlar içinde kar marjınız düşecektir.

Toplu satış yapmak için her şehirde hemen hemen bulunan toptancılar sitesine numune getirerek, ürünlerinizi tanıtmanız yeterli olacaktır. Bu tür yerlerde ürünlerinizi satabilir hatta farklı ve yeni mal siparişleri dahi alabilirsiniz.

En yüksek karı elde etmek istiyorsanız, tercih etmeniz gereken satış yolu dükkan açmak olacaktır. Ama dükkan açmak içinde en az 20-30 bin TL gibi bir sermayeye ihtiyaç duyulacaktır. Ancak böyle bir sermayeye sahipseniz, böyle bir satış yöntemini tercih edebilirsiniz.

En çok kullanılan yol ve tercih edilen, en az sermaye gerektiren ise sosyal medya ve e-ticaret sistemidir. Bu yolları kullanmak adına 4-5 bin TL bir paranızın olmanız yeterli olacaktır. Facebook, Instagram, Twitter ve Google Plus sosyal medya platformları üzerinden satıcı hesapları oluşturabilir ve ürünlerinizi bu platformlar aracılığıyla perakende olarak direk satabilirsiniz. En yüksek kar da bu şekilde satış ile elde edilebilir.

Çin’den İthalat Yapmak

Çin’den Ürün İthalatı Sırasında Yapmamanız Gerekenler

İş fikirleri 2019 yılı için değerlendirilirken Çin’den ürün ithalatı yapabilirsiniz, fakat bu işlemler sırasında aşağıda belirtilen hususlara dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

 • Numuneler elinize ulaşana kadar ya da siparişleriniz elinize geçinceye kadar kesinlikle fabrikadan toplu alım yapmayınız.
 • Numune göndermeyi kabul etmeyen satıcılara pek güvenmeyiniz, dolandırmaya çalışabilirler.
 • İlk altı ay için PayPal harici başka bir ödeme sistemi kabul etmeyin. Bu şekilde ödeme yapmanız yüksek miktarda riski ortadan kaldıracaktır.
 • PayPal’ı kabul etmeyen satıcılardan mal almayı kabul etmeyin.
 • Korsan malları almayın. Bu şekilde para kazanamadığınız gibi çok kötü bir iş kurarak itibarınızı sarsmış olursunuz.
 • Başlangıçta yoğun mal alımında bulunmayın. Para kazandıkça ürün kapasitenizi artırın.


Yorum Yap

Yorum Yap