1. Ana Sayfa
  2. KİMLİK ÇEŞİTLERİ
  3. Çipli Kimlik ile Tanışın

Çipli Kimlik ile Tanışın

Çipli Kimlik ile Tanışın

Çipli Kimlik İle Tanışın

Ülkemizde TUBITAK tarafından diğer ülke standartlarına erişmek ve uyum sağlamak amacı ile yapılan yeni nüfus cüzdanlarına çipli kimlik adı veriliyor. Ülkemizdeki her vatandaşın alması şart olan bu kimlikler yeni dönem standartlarına uygun ve eski kimlik kartlarına göre daha kullanışlı. Çipli kimlik hakkında vatandaşların kafasında çok fazla soru bulunuyor. Sizinde kafanızda bulunan bu çipli kimlik nedir, ne işe yarıyor, neden çipli kimlik kullanıyoruz gibi soruları aşağıdaki listemiz aracılığı ile gidermiş olacaksınız.

Çipli Kimlik ile Tanışın

Çipli Kimlik Nedir?

Çipli Kimlik, nüfus cüzdanları yerine kullanılması amacı ile ülkemizde denenmeye başlamış ve olumlu sonuçlar vermesi ile kabul görmüş kimlik kartlardır. Ülkemizde ilk olarak pilot bölge olan Kırıkkale ilinde 2016 yılında denenmeye başlandı ardından alınan olumlu sonuçlar üzerine çipli kimliğin ülkemizde kullanılması kabul edildi. Şimdi Türkiye çapındaki diğer illerde de vatandaşlar yavaş yavaş çipli kimlik kullanmaya başladı. 2023 yılına kadar almanız gereken çipli kimlik Türkiye’nin yeni nüfus cüzdanları olarak kullanılacak.

Çipli Kimlik ile Tanışın

Çipli Kimliğin Günlük Hayata Etkisi

Çipli Kimlik henüz yeni bir oluşum olduğu için bazı alanlarda çeşitli problemlerle karşılaşmanız mümkün… Örneğin çoğu bankada çipli kimliğe uygun sistemler hala kullanıma geçirilmemiş durumda. Bankaya gittiniz ve nüfus cüzdanı bilgilerinizi kullanarak bir iş yapmak istiyorsunuz fakat sistem değişmediği için sizin çipli kimliğinizin seri numarası ile sistemde kayıtlı olan eski seri numaraları uyuşmadığı için işinizi halledemeyecek durumda kalabiliyorsunuz. Ya da çipli kimliği henüz tanımayan çoğu kişi tarafından gösterdiğiniz kimliği sürücü belgesi, kartvizit, akbil gibi çeşitli değişik kartlara benzeten ve kimlik kartı olduğuna inanmayan insanlarla karşılaşabiliyorsunuz.. İleri ki yıllarda tüm vatandaşların kimlik kartları değişeceği için böyle sorunlar kalmayacak. Bunun yanı sıra meraklı olan kişiler karşısında da kullandığınız kimlik kartları detaylı olarak incelemeye alınıyor.

Çipli Kimlik ile Tanışın

Çipli Kimlik Almak İçin Neler Gereklidir?

Çipli kimlik almak için sadece iki tane çok önemli olan madde bulunuyor. Son 6 ay içerisinde çektirmiş olduğunuz biyometrik fotoğrafınız ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı ya da kimlik belgesi yerine kullanılabilecek olan pasaport, sürücü belgesi, aile cüzdanı, memur kimlik kartı, avukat kimlik kartı ya da basın kartı gibi seçeneklerle de başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru yapmanız için sadece bu iki madde gerekli 15 yaşından küçükler içinse yanında velilerini bulundurmalı yeterli oluyor.

Çipli Kimlik ile Tanışın

Çipli Kimlik ve Normal Kimlik Arasındaki Fark?

Görünüş olarak çipli kimlik normal kimliklere göre daha küçük boyutlara sahiptir. Yeni çipli kimlik dikdörtgen şeklindedir ve bir kartvizit ile aynı boyutlara sahiptir. Renk olarak normal kimlikler de kadın ve erkeklere özel mavi ve pembe rengi kullanılırken yeni çipli kimliklerde açık mavi tonlarında bir renk kullanılıyor ve kadın erkek için renk ayrımı bulunmuyor.

Yeni kimliklerin en belirgin olan dış özelliği ise kimliğin arka tarafında küçük bir manyetik alan bulunması. Normal kimliklerle çipli kimlikler arasındaki bir başka temek farkta çipli kimliklerde seri numarasının başında harf bulunurken, eski kimliklerde seri numaralarının direkt olarak rakamla başlaması. Ayrıca yeni kimlikler üzerinde medeni durumunuzu ifade eden kutucuk bulunmuyor bunun yanı sıra doğum yerinize ilişkin bilgilerin yer aldığı doğum yeri, mahalle, köy, ilçe gibi eski kartlarda bulunan hiç bir kişisel bilgi yer almıyor. Yeni kimliklerde kimliğin bir geçerlilik süresi bulunuyor ve kimliğin ön yüzünde sağ alt köşede size ait imza yer alıyor.

Dış görünüşünden farklı olarak bir çok diplomatik alanda da kolaylık sağlayan çipli kimlik uluslararası standartlara uyumluluk amacı ile üretildiği için bir çok ülke arasındaki çeşitli farkları ortadan kaldırarak sizin için de büyük bir kolaylık sağlıyor.

Çipli Kimlik ile Tanışın

Çipli Kimliği Kimler Alabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes çipli kimliklerden faydalanabiliyor. Sadece 15 yaşından küçük olan çocukların kimliklerini değiştirebilmeleri için veli ya da vasileri tarafından kimlik değişimi için başvurmaları gerekiyor. Ayrıca kimlik kartınızda değiştirmeniz gereken herhangi bir problem olduğu zamanda yine gerekli işlemleri hallederek kartınızı alabilirsiniz. Çipli kimlik kartlarının geçerlilik süresi ise 10 yıldır yani çipli kimlik kartları her 10 yılda bir yenisi ile değiştirilmelidir. Çipli kartınızda herhangi bir deforme olması sonucu üzerindeki bilgilerin silinmesi halinde de tekrar çipli kimlik kartı alabiliyorsunuz.

Çipli Kimlik ile Tanışın

Neden Çipli Kimliğe Geçiyoruz?

Türkiye Cumhuriyeti gerek coğrafi konumu gerekse tarihi politikaları ile dünya da her zaman merkezi bir konumda yer almıştır. İki kıtaya da ev sahipliği yapan Türkiye Cumhuriyeti, bir çok ülke ile ithalat ve ihracat yapmasının yanı sıra yine bir çok ülke ile politik ilişkiler içerisine yer almıştır. Atatürk’ün getirmiş olduğu çağdaş medeniyetler seviyesi ibaresini ülkemiz de hala uygulanmaya çalışıyor. Bu yüzden bu ticari ve politik ilişkilerin sağlaması aşamasında zorluk çekmeden kolay bir şekilde işlerinizi halletmeniz ve diğer ülke standartlarına uyum sağlayabilmeniz adına çipli kimlik üretilmiş ve kullanıma geçirilmiştir.

Çipli Kimlik ile Tanışın

Çipli Kimlik Almasam Ne Olur?

İçinde bulunduğumuz yıl içerisinde çipli kimlik almamanız durumda herhangi bir sorun olmaz fakat İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı karar ile 2023 yılana kadar ülkedeki tüm kimlikler yenileri ile değiştirilmek zorundadır. Henüz kesin olmasa da bu tarihe kadar kimliğini değiştirmeyen vatandaşlar için para cezası gibi çeşitli cezalar verileceği hakkında çeşitli bilgiler ülke gündeminde yer alıyor. Yani şu an kimlikleriniz değiştirmeseniz bile 2023 yılından sonra kimliğini değiştirmeyen hiç bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kalmayacak.

Türkiye Dışı Ülkelerde Kimlik Kartı Uygulamaları

Türkiye dışında da bir çok ülke kimlik kartlarında çeşitli değişimler yapıyor. Bunlardan bazılarının yaptığı çeşitli değişimler ise şu şekildedir. Bazı ülkeler kimlik kartları için din hanesini boş bırakırken, bazı ülkeler kimlik kartları için çeşitli renk seçenekleri sunuyor ya da vatandaşa ait kişisel bilgiler kimlik kartından çıkartıldığı gibi bazı ülkeler de ise bunun tam tersi yapılarak vatandaşın etnik kökeni gibi çok detaylı bilgilerin bulunduğu kimlikler kullanılıyor. Bazı katı kurallara sahip ülkeler ise ırk ayrımcılığı yaparak faklı ırklardaki insanlara farklı kimlik rengi verme gibi çeşitli yaptırımları uyguluyor. Bazı ülkelerde ise kimlik kartı bulunmuyor ve bunun yerine sürücü belgeleri kullanılıyor.

Çipli Kimlik ile Tanışın

Çipli Kimlik Neden Bu Kadar Önemli?

Çipli kimliğin bu kadar önemli olmasının sebebi alımı esnasından size ait olan parmak izi ve sadece sizin atabileceğiniz imza gibi sizi dünyadaki diğer vatandaşlardan ayırabilecek olan spesifik özellikler bulunduruyor olması. Bu sayede sizin yerinize herhangi başka biri kimlik kartınızı kullanamıyor ve yaşanabilecek olan çeşitli olumsuz durumların da önüne geçilmiş oluyor. Ayrıca diğer ülkelere seyahat ederken kullandığınız çipli kimlik sayesinde veri tabanında kayıtlı oluyorsunuz ve herhangi bir problem çıkmadan geçişinizi sağlayabiliyorsunuz ya da bürokratik işlemlerinizi daha kolay halledebiliyorsunuz. Ülkemiz açısından bir diğer önemli avantajı ise parmak izleri sayesinde oluşturulan yeni veri tabanı

Bu yeni veri tabanı sayesinde herhangi bir suç işlendiğinde parmak izi sayesinde suçlunun ismini ve kim olduğuna ilişkin bilgileri öğrenmek mümkün. Bu yüzden çipli kimlik kartına sahip olmanız kişisel verilerinizin koruması ve çeşitleri işlerinizi kolayca halletmeniz için gereklidir.


Yorum Yap

Yorum Yap