1. Ana Sayfa
  2. Altcoin
  3. Dash Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Alınır? 

Dash Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Alınır? 

Dash Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Alınır? 

Dash Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Alınır? 

Dash, Blockchain altyapısını kullanan yeni nesil dijital paradır. Dash platformu, işlemlerin hızlandırılmasını sağlayarak, son derece gelişmiş bir finansal gizlilik sunmaktadır. Ayrıca merkezi olmayan bir yönetim ve fonlama sistemi geliştirir. Daha sonra Bitcoin’de yaşanan bazı sıkıntıların birçoğunu çözdüğünü dile getiriyor.

Dash Nedir Özellikleri Nelerdir Nasıl Alınır 

Dash Nedir?

Eskiden Darkcoin ve XCoin olarak bilinen Dash, kullanıcı dostu ve ölçeklenebilir dijital para olma amacını taşır. Ayrıca açık kaynaklı ve eşler arası kripto para birimi olarak adlandırılır. Bitcoin’in özelliklerinin yanı sıra anlık işlemler (InstantSend), özel işlemler (PrivateSend) imkânı sunar. Dash ağı, işletmeleri ve kişileri ödüllendirmeye olanak tanır, kendi kendini yöneten, fon sağlayan modeli bulunur. Merkezi olmayan yönetim bütçeleme sistemi sayesinde merkezi olmayan özerk kuruluş olmasını sağlar.

Dash Nedir Özellikleri Nelerdir Nasıl Alınır 

Dash Neleri Sunuyor?

 

Özel

Dash’te yapacağınız tüm ödemeleri gizli tutma şansınız bulunuyor. Bu sayede hiç kimse sizi takip edemez, işlem bakiyelerinizi görmesi mümkün değildir. Anonim yapısı sayesinde finansal bilgilerinize sadece siz görebilirsiniz.

Hızlı

Masternode ağının gücünü kullanan Dash, InstantX adı verilen yenilikçi teknolojiye güç katar. Kullanıcılar, para gönderirken cüzdanlarında ‘’Use IntsantX’’ alternatifini tercih edebilir ve para 4 saniye içinde tamamen gönderilir. Kesinlikle geri dönüşü olmadığını sakın unutmayın.

Güvenli

Anonimleştirme ve ödeme işlemlerinde oluşturulan tam güvenlik için, gelişmiş şifreleme ile güvenilir bir protokol sizlere takdim eder.

Global

Karşı tarafta bulunan arkadaşınıza para gönderir gibi dünyadaki bütün yerlere aynı az bir ücret karşılığında ve aynı hız ile para göndermeniz mümkün.

Düşük Ücretli

Birçok para transferi sadece birkaç kuruşa mal olurken, Western Union, Moneygram ya da PayPal gibi hizmetlerden çok daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz.

Dash Nedir Özellikleri Nelerdir Nasıl Alınır 

Masternodlar

Masternod kavramı, Dash nedir, ne değildir daha iyi anlayabilmek için öğrenilmesi gerekiyor. Ayrıca Dash, Bitcoin’in ağdaki bütün işlerin madenciler aracılığı ile gerçekleştirildiği katmanlı ağdan farklıdır. O 2 katmanlı ağı tercih eder. Madenciler tarafından yeni blok oluşturma gibi ağ işlevlerini yaparlar. Ağın ikinci kademesi ‘’ PrivateSend, InstantSend ve yönetim işlevlerini Masternodlar oluşturur.

Ayrıca Masternodlar, sybil saldırılarını engelleyebilmek için teminat olarak 1000 DASH isterler. Teminat her zaman harcanılabilir fakat bunu yapmanız dahilinde ilgili olan masternodu ağdan yok eder. Hayati ağ işlemleri sağlaması sebebi ile Masternodlar, blok ödülleri madenciler ile masternodlar arasında paylaşılır.

Dash Nedir Özellikleri Nelerdir Nasıl Alınır 

Dash Coin Nasıl Satın Alınır?

Dash coin alabilmeniz için birçok sayıda borsa bulunur. Binance borsasından Dash alabilmek için izlemeniz gereken yöntemler şunlardır;

  1. İlk olarak Binance’nin kayıtlı bir üyesi olmanız gerekir. Bunun için birkaç dakika yeterlidir kayıt kısa sürüyor.
  2. Güvenlik nedeni ile hesabınızı doğrulamanız talep edilecektir. Kayıt işlemlerinizi yaptıktan sonra, kayıt formunda postaya giriş yaparak, alanda kayıtlı olan doğrulamanız gereken bağlantıyı tuşlayın. Burada hesabınızı güvende tutabilmek için etkin olan 2FA kullandığınızdan emin olmalısınız.
  3. Binance alanına az da olsa Bitcoin göndermelisiniz. Çünkü Dash Coin alabilmeniz için borsada bulunan cüzdanınızı finanse etmeniz gerekir. Sayfanın üst bölümünde yer alan Funds bağlantısını tuşlayarak, ‘’Deposits & Withdrawals’’ seçeneğini tuşlayın.
  4. Ekrana çıkan kripto para birimleri bölümünde Bitcoin’i bulun. Eğer görünmüyor ise daha çabuk arama yapabilmeniz için bölümde yer alan arama kutusundan faydalanın. Bitcoin’i bulduğunuz an ‘’Deposit’’ tuşuna basın.
  5. Sizin için oluşturulmuş cüzdan adresi ile karşılaşacaksınız. Oluşturulan bu cüzdan adresinizi, bitcoin fonlarınızı ve cüzdanınızı başka bir borsaya kopyalamak zorundasınız. Bu adrese Bitcoin satın almak istediğiniz Dash miktarını yazarak göndermelisiniz. Bunun için belirli bir süre bekleyin ve Binance cüzdanınıza fonlarınız az bir zaman sonra yüklenmesi tamamlanacaktır.
  6. Binance logosunun yanında bulunan ‘’Exchange’’ bağlantısını tuşlayın ve ‘’Basic’’ şıkını tuşlayın. Ekran yüklendiği zaman sayfada sağ üst alanda bulunan DASH/BTC’yi bulun. Bu işlemlerin hızlı gerçekleşmesi için arama butonunu tercih edebilirsiniz.
  7. Grafiğin altında yer alan ‘’Buy’’ alanında bulunan Price’de ne kadar para ödemek zorunda kalacağınızı görmeniz mümkün. İkinci kutuda yazan Amount, satın almak istediğiniz Dash Coin rakamını girmelisiniz. Bu alana yatırmış olduğunuz fonları kullanmak isterseniz en basit yöntem olarak alanın altında bulunan %100 butonuna tuşlayın. Almış olduğunuz coinler, az bir zaman sonra (4-5 dk.) cüzdanınıza yüklenmiş olur.


Yorum Yap

Yorum Yap