Değişime ve Gelişime Açık Mısınız?

Değişime ve Gelişime Açık Mısınız?

IQ seviyenizin yüksek olması tek başına bazen yeterli gelmez. Eğer tek başına yeterli gelir diye düşünüyorsanız, bu durum değişim ile mücadele etmenizi zora sokabilir. Aslında hayatlarımız tamamen devamlı gelişim ve gelişim üzerine kurulmuştur. Değişim karşısında gelişimimiz üzerinde etkileri şu şekildedir;

 

Tavrınız IQ’dan Daha Önemli Midir?

Başarı konusu ele alındığı zaman bazı kişilerin akıllı olarak dünyaya geldiği ve geriye kalan diğer kişileri arka planda bıraktığı düşünmek basittir. Ancak Stanford Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar bu düşüncenizi değiştirebilir. Psikolog olan Carol Dweck tüm kariyeri boyunca hayatını tavır ve performans üzerine tüketti. Yaptığı son araştırmasına göre tavır IQ’nüzden daha çok başarıyı belirler. Psikolog Carol Dweck, kişilerin tavırlarının 2 gruba ayrıldığını buldu ve bunlar Sabit Zihniyet ya da Gelişime Açık Beyin Yapısıdır.

Sabit anlayış ile siz kim olduğunuzu bildiğinizi var sayarak, değişmeyeceğinize inanmaya devam edersiniz. Bu da zorluklar ile mücadele ederken size problem çıkarabilir. Gelişime açık beyinliler ise, çaba gösterdikleri sürece değişebileceklerine inançları tamdır. Nedeni de onlar kendilerine yeni şans vererek, mücadeleye devam ederler. Şemanın hangi tarafında olursanız olun, birkaç değişiklikler yaparak gelişime açık beyin yapısına ulaşmanız mümkün.

Çaresiz Kalmayın: herkesin hayatı boyunca mutlaka çaresiz kaldığı anlar vardır. Bu duygu haline nasıl tepki vereceğimiz bizim sınavımızdır. Onlardan bir şeyler öğrenerek ya ilerlemeyi seçeriz ya da bizi aşağı çekmesine olanak tanırız. Kişiler çaresizlik anlarında eğer kendilerini bırakırsalar, asla oldukları kişi olamazlar. Mesela Henry Ford’un, Ford da yakalamış olduğu başarısından evvel 2 tane başarısız araba firması vardı. Eğer ki yenilgiyi kabul edip umutlarını kaybetseydi, şimdiki yerlerinde olamazlardı.

 

Tutkulu Olun: kişiler güçlü olduğu sürece isteklerinin peşinden koşmaya çalışırlar. Çevrende sürekli senden daha iyi ve yetenekli birileri olacaktır. Fakat sen yetenek eksikliğini tutku ile telafi etmen mümkün.

 

Harekete Geç: açık görüşlü insanlar, diğerlerine göre korkuların üstesinden gelmesi onların fazla cesur olduğunu göstermez. Yalnızca endişe ve korku gibi durumlarda şokun üstesinden gelmeyi çok iyi bilirler. Daha sonra harekete geçerler ve ilerlemek için zaman kaybetmeyi sevmezler.

 

Daha Fazla Yol Al: güçlü insanlar daima daha fazla yol alabilmek için kendileriyle mücadele ederler. Yokuşlar vardır ama orada kalmak doğru değildir her zaman daha da ileriye gitmek gerekir. Sürekli olarak kendi seviyenizi aşmalısınız.

 

Sonuçları Bekle: gelişmiş anlayışı olan kişiler bazen başarısızlığa uğrayacaklarını bilirler. Ancak hiçbir zaman sonuç beklemelerinden geri kalmalarına neden olmazlar. Böylece motiveniz hep yüksek olur.

 

Esnek Ol: tüm insanlar istemedikleri birtakım durumlar ile karşı karşıya kalabilirler. Gelişimi açık olan insanlar bu durumları fırsat bilip, zor durumları göğüslerler.

 

Bazı Şeyler Yolunda Gitmediğinde Şikâyet Etmeyin: sabit fikirliler yakınmayı bir işaret olarak kabul eder. Gelişime açık olan insanlar da bunu fırsat bilerek, yakınmayı asla yapmazlar.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.