1. Ana Sayfa
  2. BAŞARI HİKAYELERİ
  3. DİKRAN MASİS BAŞARI HİKAYESİ

DİKRAN MASİS BAŞARI HİKAYESİ

DİKRAN MASİS BAŞARI HİKAYESİ

Dikran Masis kimdir?

Türkiye’nin önemli işadamlarından eskidji müzayede şirketinin sahibidir. Dikran masis İngiltere’de işletme okumuş Kemal dervişin  oda arkadaşı’dır. Okullu bitirdikten sonra babasının fabrikasında genel müdür olarak işe başlıyor fakat bu çalışma sadece babasıyla anlaşmazlıkları yüzünden sadece 3 sene sürer. 

Dikran masis ticaret hayatına başlar

Dikran masis babasından bağımsız olarak babasının iç bir maddi yardımı olmadan iş hayatına başlamak ister. Çevresinin yardımı ile iki tane süpermarket açar fakat işleri yolunda gitmez. Süper marketleri devreder bu işin arkasından ünlü işletmeci celal çapa ile birlikte konserve dağıtım işine girer bu iştede başarısız olur

Babasının yakın arkadaşı olan iş adamlarının yanına gider bunların arasında Sakıp Sabancı da vardır konserve dağıtım işi için destek ister fakat yanıtların hepsi ayni olur lütfen babanın yanına git derler.

Dikran bey kararlıdır babasının yanına gitmek istemez kendi ayakları üstünde durmayı tercih eder. 1979 senesinde aklına bir fikir gelir o zamanlar Türkiye’de olmayan para sayma makinesinı getirmek ister. Amerika’da yaşayan kız kardeşini arar para sayma makinesinı araştırmasını ister kız kardeşi Amerika’da Detroit şehrinde bir fabrika bulur fakat bir sorun vardır makineler yıpranmış eskimiş paraları saymadı. Fabrikadan özel istek bu tür paraları saymaları için başka bir makine yapmalarını istedi. 

Fabrika sahipleri  bu tür bir makine yapabiliriz fiyat olarak 100 bin doları bulur dediler. Dikran bey kabul eder ve anlaşmayı imzalarlar. Dört ay sonra makine gelir ve adını akıllı Ayşe koyar gazetelere ilan verir. Bunu gören banka müdürleri sipariş vermeye başladı. Bir hafta içinde 35 bin (akıllı Ayşe- para sayma makinesi satar) 

 

İlk milyon dolarını bu şekilde kazanır. O dönemlerde Türkiye de banka soygunları oluyordu bunu nasıl fırsatta dönüştüreceğini düşünmüş ve ilk zırhlı banka aracını ülkemize getirmiştir Türkiye’deki tüm bankalardan sipariş almış çok büyük bir servet sahibi olmuştur.

Yatırımlar: Dikran beyin yatırımları devam ediyor bir çok gayrimenkul yatırımı ticari yatırımları bulunuyor ayni zamanda  eskidji müzayede evinin sahibidir bu sektörde büyük başarılara imza atıyor 

6 Kural: Dikran beyin iş hayatındaki 6 kuralı 

Birinci kural : para olacak.
İkinci kural : çevren olacak
Üçüncü kural : bildiği işi yapacaksın veya seni yönlendirecek kişiler olacak.
Dördüncü kural: dürüst ol.
Beşinci kural : yaptığın işin garantisi ol.
Altıncı kural : mütevazi ol.

 


Yorum Yap

Yorum Yap