1. Ana Sayfa
  2. BAŞARI HİKAYELERİ
  3. Doktor Nesrin Çobanoğlu’nun Başarı Öyküsü

Doktor Nesrin Çobanoğlu’nun Başarı Öyküsü

Doktor Nesrin Çobanoğlu’nun Başarı Öyküsü

 

Doktor Nesrin Çobanoğlu’ndan Kariyer Tavsiyeleri

 

Doktor Nesrin Çobanoğlu dünyanın pek çok ülkesini gördü ve toplam 811 konferansta konuşmacı olarak yer aldı. Ayrıyeten, Doç. Dr. Nesrin Çobanoğlu, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Etiği ve Tıp Tarihi Anabilim Başkanıdır. Aynı zamanda Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde görev yapmakta ve çok başarılı bir kadın hakları savunucusudur. Değişik fakültelerde uzmanlık almasının sebeplerinden biri, eğitim hayatı boyunca birincilik ile dolu başarılarını gösteriyor.

 

En Büyük Şansı Ailesi

Evlerinin kocaman bir kütüphanesi, bahçeli, havuzlu, sıcak bir sevgi ve ilgiyle büyüdüğünden bahsediyor. Toplam 5 kardeş olduklarını ve tüm kardeşlerinin okullarını birincilik ile bitirdiklerini söylüyor. Her birinden farklı şeyler öğrendiğini ve kendisini geliştirmede onların rolünün büyük olduğunu dile getiriyor. Bir konuda çalışırken bunu zorla değil hep severek yaptığını ve öğrenme isteği ile hep pozitif baktığını, hiç sıkılmadığını anlatıyor.

 

Etiği Seçmesi Tesadüf Değil

Tıp okuduğu ilk zamanlarda anatomi ve fizyoloji öğrendiğinde, insanların sürekli kemiklerine, damarlarına ve kaslarına baktığını doktor olarak kendini ayrıcalıklı hissettiğini belirtiyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesini seçmesinde okulun adı, İstanbul’un ve denizin birlikte olması neden oldu. Derslerde not tutmadığını ve duyduklarını asla unutmadığını dolayısıyla hiç devamsızlık da yapmadığını özellikle vurguluyor. Okuduğu ve ilgilendiği bölümleri deli gibi aşkla çalışarak geçmesi en büyük şansı oldu.

 

Hekimlikte Pardon! Yoktur

Üniversiteye giderken evi okulun tam karşısındaydı ve bu yüzden gönüllü olarak sürekli acil, kadın doğum ve cerrahi alanlarda nöbetlere gitmiştir. Hekim olmanın keyfini sonuna kadar yaşadığını ve birinci sınıfta ilk doğumunu yaptırdığını belirtiyor. Bu zamana kadar cerrahi uygulamaları pratik ve teorik bakımdan iyi öğrendiğini, uyguladığını anlatıyor. Okulda ameliyatları öğrenciler de izleyebiliyordu ve oda sık sık katıldığını söylüyor. Birçok eğitici vakalar ile karşılaştığını ve ne olursa olsun hekimlikte ‘pardon’ kelimesinin olmadığını, mükemmellik ilk sırada geldiğini söylemektedir.

 

Ankara Tabip Odası En Genç ve İlk Kadın Genel Sekreteri

TTB’nin ilk kadın komisyonunu, Nuriye Ortaylı ve Füsun Sayek ile birlikte ilk kadın komisyonunu kurdular. Bu alanda özellikle TUS’ı kazanamadıkları halde yurt dışına gidip birkaç ay sonra ülkeye dönen asistanları engelledik. Böylece haksız olan bu durumun önüne geçmiş olduk diye anlatıyor.

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap