1. Ana Sayfa
  2. KİMLİK ÇEŞİTLERİ
  3. E Kimlik | Elektronik Kimlik Kullanımının Avantajları

E Kimlik | Elektronik Kimlik Kullanımının Avantajları

E Kimlik | Elektronik Kimlik Kullanımının Avantajları

E Kimlik

Tüm gelişmelerle birlikte nüfus cüzdanlarında da gelişmeler ve değişiklikler yaşanıyor. Uzun zamandır kullanılan cinsiyete göre pembe ve mavi olarak değişiklik gösteren nüfus cüzdanları yeni bir değişiklik ile farklı bir şekil aldı. E kimlik olarak bilinen bu kimlikler yeni bir çağa adım atmayı sağlamış oldu. Birçok yerde kullanımı geçen e kimlik oldukça kullanışlı haldedir. Bir çok yerde bir çok seçenekle kullanım halindedir. Şekil olarak ehliyete benzer biçimdedir. Kimliklerin kullanımı 2017 yılında başlayıp vatandaşlara dağıtılmaya başladı. Eski kimliklerin kullanım süresi 2020 yılına kadar geçerli. Bu tarihten sonra eski kimlikler geçerliliğini yitirecek e kimlik kullanımı kesinleşecektir. Oldukça kullanışlı olan bu kimlikler birçok alan için geçerli olacak.

E Kimlik Nereden Alınır?

Kullanımı zorunlu hale gelecek olan e kimlik alımları Nüfus Müdürlüğü tarafından gerçekleştiriliyor. Bu e kimlik alımları başvurularla yapılır. Bu işlemler için ilk olarak randevu alınması gereklidir. Randevu işlemlerinde yoğunluk ilk günlerde oldukça fazlaydı. Fakat bu yoğunluk şu sıralar o kadar fazla değil. Randevu alınarak e kimlik başvuruları yapılabilir. Randevu almak için Nüfus Müdürlüğü web sitesine girilebilir veya müşteri hizmetleri aranabilir. Randevu almak için Nüfus Müdürlüğü web sitesine girdikten sonra hangi kısımdan randevu alınacağı ve kim için randevu alınacağı seçilir ve gereken bilgiler girildikten sonra randevu işlemi gerçekleştirilir. Bunun yanında Nüfus Müdürlüğü binasına gidilerek de başvuru yapılabilir.

Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

E Kimlik Alırken Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yeni çıkan nüfus cüzdanları yani e kimlik alımları için başvuru yapılmalı ve bu başvurular gerçekleştikten sonra alımlar için bazı belgeler gerekir. Bu belgeler olmadan e kimlik alımları gerçekleşemez. Eğer ilk kez kimlik alınacaksa nüfus cüzdanı, avukat kimliği, ehliyet, pasaport gibi kimlik bilgilerinin yer aldığı belgeler gereklidir. Bunların yanında yeni çekilmiş bir biyometrik fotoğraf olmalıdır. E kimlik alacak olan vatandaşların yaşı 15 yaş üstünde olmalıdır. Daha küçük olan vatandaşlar yanlarında bir aile büyüğü ile giderek e kimlik alımını gerçekleştirebilir. Yeni çıkan e-kimlik, turkuaz rengindedir. Herhangi bir erkek veya kız olarak ayrım rengi olmayacak. Kimliğin kaybolması ve çalınması gibi durumlarda gerekli hizmetlere bildirilmesi gerekir. Bu durumun bir para cezası vardır. Yeni bir e kimlik çıkartmak belirlir bir ücretle gerçekleşir.

Yeni Nüfus Cüzdanlarının Özellikleri

Son çıkan e kimlik birçok kullanım alanına sahip. E kimlik yerleştirilen çip özelliği ile oldukça güvenilir bir halde üretilmiştir. Bu e-kimlik ehliyet, pasaport gibi birçok belge yerine geçecektir. Bu sayede cüzdanlarda biriken kartlar sıfırlanacak yerine sadece e kimlik yerleşecek. Kaybolması durumunda üzerinde bulunan çip sayesinde çok hızlı bir şekilde bulunabilir ve çalınması durumunda yine üzerinde olan çip sayesinde çalan kişinin kimliği de kolaylıkla belirlenir. Herhangi bir banka işlemi veya bir sağlık hizmeti gibi işlemlerin hepsinde geçerli olacak e kimlik oldukça kullanışlı bir halde üretilmiştir. Sağlamlığı ve dayanıklığı da uzun sürelidir. 10 sene boyunca hiçbir sorun yaşanmadan geçerli halde üretilmiştir.

Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

Elektronik Kimlik Kullanımının Avantajları

Uzun süreli geçerli olan e kimlik kullanımı sayesinde sürekli kimlik çıkarma gibi bir sorun olmayacak. Her yerde her şekilde geçerli olan bu kimliklerin yerine başka hiçbir belge gerekmeden işlemler yapılabilecek. Sadece tek bir kimlik taşınarak tüm resmi işlemler gerçekleştirilebilecek. Bu sayede işlem hızı ve işlem kolaylığı sağlanacak ve her vatandaş işlemlerini kolaylıkla halledecek. Gelişen teknolojiye uygun olarak tasarlanmış bu kartlar oldukça kullanışlı yapıdadır. Her resmi kuruluşta sadece bir resmi belge ile tüm resmi işlemler yapılabilecek. Bu resmi işlemlerin her biri için farklı belge gerekmeyecek. Yurt dışına çıkma işlemlerinde gerekli olan pasaport özelliği bu çipli yeni kimliklerde bulunacak ve ayrı bir pasaport belgesi gerekmeyecek.

Eski Kimlikler Ne Zamana Kadar Kullanılabilir?

Yeni çıkan elektronik kimliklerin kullanım süresi 2020 yılı olarak bilinirken bazı araştırmalar 2023 yılına kadar devam edeceği yönünde biliniyor. Yeni kimliklerin kullanım süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir. Eski kimliklerin geçerliliği hala sürüyor ancak bir süre sonra geçerliliği kalmayacaktır.

TC Kimlik Nedir?

Elektronik Kimliklerin Fiyatları Ne Kadar?

Yenilenecek olan kimlikler için belirlenmiş fiyat 18 Türk Lirası şeklindedir. Kaybolan kimlikler için belirlenmiş olan fiyat ise 37 Türk Lirası şeklindedir. Medeni durumun değişmesi durumda ödenecek olan tutar 18, 50 Türk Lirası. Kimliğin eskimesi durumda 18, 50 Türk Lirası. Doğumlar için olan belirlenen bir ücret yoktur. Bebekler için olan kimlikler ücretsizdir. Gecikme gibi durumlarda bu ücretler değişiklik gösterecektir. Kimliklerin çalınması durumunda 199 numara tuşlanarak kayıp durumu bildirilmelidir. Gecikme yaşanmadan kimliklerin çıkartılması daha uygun ücretlerle olur. Fakat kimlik çıkarmada gecikme durumu yaşanırsa bu ücretler değişiklik gösterecektir. Her resmi iş zamanında yapılmalıdır. Aksi taktirde bazı yaptırımlar ile karşı karşıya kalınabilir.

Elektronik Kimlik Çıkarmayan Vatandaşlar

Elektronik kimlik çıkarmayan vatandaşlar bir süre için eski kimlikleri ile işlem görebilecekler. Fakat her resmi işlemde geçerli olan kimlik kartları bir süre sonra yeni elektronik kimliklere devredecek. Bu yüzden yapılacak her resmi için elektronik kimlikler geçerli olacak bunun dışında işlem görecek bir resmi belge bulunmayacak. Vatandaşlar, resmi işlemlerini eski kimlikler ile gerçekleştiremeyecek. Yeni çıkan kimlikler uzun süre kullanıma açık olacaktır. 10 yıl kadar bir geçerlilik süresi vardır. Kırılma ve yıpranma gibi durumlara karşı alınan tedbirlerle üretilmiş elektronik kimlikler oldukça sağlam yapıdadır.

TC Kimlik Nedir?

Eski Kimlikle DGS Girişi Yapılır mı?

2020 veya 2023 yılına kadar geçerli olan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi dolana kadar her türlü resmi işlem yapılabilir. DGS girişleri için de bu durum geçerlidir. Sınava girecek olan vatandaşlar için eski kimliklerini kullanmak sorun olmayacaktır. Sadece kimliklerin geçerlilik süresi geçtikten sonra resmi işlemler yapılamayacak. Bu yüzden elektronik kimliklerin çıkarılması zorunludur. Aksi halde eski kimlikler ile hiçbir resmi işlem yapılamayacaktır. Her vatandaşın yeni kimlik çıkarma zorunluluğu vardır. Bu durum birkaç yıl için ertelenebilir fakat sonrasında yeni kimlikler çıkarılmalıdır. KPSS için de aynı durum geçerlidir. Yapılacak sınavlar eski kimliklerin geçerlilik süresi dolmadığı takdirde eski kimlikler için hiçbir sorun çıkarmayacaktır. Geçerlilik süresi geçen eski kimlikler hiçbir resmi işlemde kullanılamayacaktır.

Çipli Kimlik ile Tanışın

Eski Kimlikler Her Yerde Geçerli midir?

Yeni kimliklerin geçerliliği zorunlu olduğu durumda hiçbir şekilde eski kimlikler geçerli olmayacaktır. Ancak şuan için her yerde eski kimlikler geçerliliğini sürdürecektir. Bu sebeple herhangi bir resmi kuruluşta işlem yapılması gerekiyor ise ve hala yeni kimlikler çıkarılmadıysa eski kimlikler kullanılarak işlemler gerçekleştirilebilir. Süresi geçtikten sonra çıkarılan kimlikler için ayrıca ücret ödeyecektir. Bu ücret ilk çıkarılacak kimlik durumuna göre daha fazla olacaktır. Kimliklerin süresi geçmeden kimlikler çıkarılmalı ve rahat kullanışı sayesinde her yerde kullanılabilmeli. Bu şekilde herhangi bir sorun yaşanmadan kimlikler çıkarılıp kullanılabilmeli. Geçerliliğini yitiren kimlikler hiçbir anlam ifade etmeyeceklerdir. Yeni kimlikler kullanılacaktır. Herhangi bir kayıt işleminde yeni kimlikler gerekli olacak eski kimliklerle hiçbir kayıt işlemi yapılamayacaktır. Bu yüzden elektronik kimlikler süresi geçmeden çıkarılmalıdır.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. 3 ay önce

    Bende halen kimliğimi değiştirmedim. Randevu bulamıyoruz.

  2. 3 ay önce

    Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your webpage? My website is in the very same niche as yours and my visitors would really benefit from some of the information you provide here. Please let me know if this okay with you. Many thanks!

  3. Bu yeni kimlikler aslında aynı ehliyet gibi. Keşke ehliyet bilgilerini de işlerler de ayrı bir kimlik durumu olmasa. bence bunun üzerinde de çalışılması lazım.