1. Ana Sayfa
 2. İŞ FİKİRLERİ
 3. En Karlı İş Fikirleri: Cafe Açmak

En Karlı İş Fikirleri: Cafe Açmak

En Karlı İş Fikirleri: Cafe Açmak

En Karlı İş Fikirleri: Cafe Açmak

İş fikirleri hayalleriniz içerisinde küçük bir işletme yönetmek yer alıyorsa ya da cafe açmak varsa yazımızı mutlaka okuyun. Baştan planlı davranmanız yani plan yaparak hareket etmeniz durumunda cafe açmak oldukça karlı işler arasında karşınıza çıkacaktır.

Son yıllarda cafe tarzı işletmelerin sayılarının artması ile birlikte siz de küçük bir cafe açarak bu işe başlayabilirsiniz. Kazanç durumunuza göre zamanla büyütebilirsiniz. Bir cafe açmak için öncelikle ciddi bir sermaye gerekir, çünkü cafe açtığınızda hemen para bulamayabilirsiniz. Çünkü cafe işinde kar marjı düşüktür. Bu da yetmez gibi gün boyu çalışmak zorunda kalıp, bir de kafa yorma zorundasınız. Ama illa ki cafe açmayı iş fikirleri içerisinde değerlendiriyorsanız, umudunuzu kaybetmeden aşağıda verdiğimiz ipuçlarını adım adım takip edin. Eğer doğru bir planlama yaparak işe başlarsanız, rekabetin çok fazla olduğu bu sektörde mutlaka ayakta kalmayı başarabilir ve ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Adımlarınızı doğru attığınız sürece, cafeniz kolayla insanların sevdikleri ve arkadaşları ile uğrak yer olacak ve yemek yiyip, sohbet edecekleri keyifli bir ortam haline gelecektir.

En Karlı İş Fikirleri: Cafe Açmak

Cafe Açmak İçin Nasıl Başlanılır?

 • Öncelikle yeni iş fikirleri içerisinde değerlendirdiğiniz cafeyi açmak için iş ve pazarlama planınızı hazırlayın. Çünkü bu planlar işletmelerin bakış açılarını yansıtmaktadır. Bir eylem planınız olması durumunda işletmenizi nasıl yöneteceğinizi bilir ve pazarlama konusunda nasıl çalışacağınız hakkında yol gösterecektir. Bu planlarınıza sık sık başvurduğunuz taktirde işleriniz yolunda gelecektir.
 • Cafe işletmeciliğine başlarken, bütün yasal mahiyetleri gerekli olacağı için takip edin. Sizinle ilgili resmi kurumların isteyeceği bütün ruhsatları ve izinleri hatta sigortaları aldığınıza emin olun.
 • İşletme sermayenizi güvence altına almak için gerekli olan planlamayı yapın. İş planınızda bu bölüm de kesinlikle yer alsın. Yatırımcılara iletişime geçerek, kredi için başvuruda bulunun ve ne kadar sermaye bulursanız onu işletmenizi kurmak için kullanın.
 • Görsellerinizi ve logonuzla birlikte kartvizitlerinizi ve diğer tanıtım malzemelerinizi oluşturun. Dekorunuzda ve menünüzde, aynı zamanda diğer pazarlama kalemlerinizde kullanacağınız tasarım ve renkleri ayarlamanızda etkili olacaktır.
 • Farklı mekanları araştırın. Kiralamaya ya da satın almaya uygun tüm mekanları gezin. Özellikle sizden önce cafe olarak kullanılmış mekanları tercih etmeniz, tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Hem cafeye çevirmek için zaman harcamayacaksınız hem de para harcamak zorunda kalmayacaksınız. Tabi ki arzu ederseniz, dekorasyonu değiştirebilirsiniz.
 • Cafenizi işletmek adına ekstra araç-gereçler gerekiyorsa mutlaka satın alın. Cafeyi geliştirmek adına gerekli olan post makinenizden masaya kadar ihtiyaç olan eksik ne malzeme varsa alın.
 • Menünüzü kendiniz oluşturun. Menüye koymak istediğiniz tüm ürünleri seçerek, fiyat belirlemesi yapın.
 • Tedarikçilerle ve distribütörlerle olan ilişkilerinizi geliştirin. İşlerinizi günlük çevirebilmek adına gerekli olacak bütün gıdaları ve diğer öğeleri en uygun fiyatlarla temin edin. Bu nedenle tedarikçiler ve distribütörler cafeniz için gerekli olan tüm yiyecek ve içecekleri, menüleri, mutfak takımlarını ve pazarlama malzemelerini temin edin.
 • Cafenizin tanıtımını ve reklamını yapın. Yoksa açtığınız zaman kimsenin haberi olmadığı için istediğiniz müşteri katılımına ulaşamazsınız. İnsanların cafenizden bilgi sahibi olması için, basın bültenleri ve afişler ile sosyal medyayı kullanın.
 • Mutfakta çalışacak kişiler ile garsonları işe alıp, mutlaka eğitin. Çünkü bu kişilerin cafenizin belkemiği olacağını unutmayın.
 • Hazır olduğunuzda hemen vakit kaybetmeden işletmenizi açın. Her şey cafenizde hazır olduğu zaman kapılarınızı müşterilerinize açın. Bu başlangıç. Sürecinde yaşanabilecek karışıklıklara karşı hazırlıklı olun ve hızlı çözümler üretin. Zamanla zaten her şey saat gibi işleyecektir.

Müşterileriniz için sadakat programı oluşturun. Bu sadece müşterilerinizi elinizde tutmanızı sağlamayacak, güçlü ilişkiler kurmanızı sağlayarak; onları daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Müşterileriniz için belli zamanlarda fazla harcama yaptıkları zaman onlara özel kampanyalar ve indirimler düzenleyin. Hatta hediyeler bile verebilirsiniz. Müşteri sadakat programını kesinlikle eşantiyon vermek olarak algılamayın, sadık müşteri oluşturmak ve devamlılığı sağlamak adına etkili bir pazarlama tekniği olarak görün.

En Karlı İş Fikirleri: Cafe Açmak

Cafeniz İçin Bir İş Planı Geliştirin

İş fikirleri 2018 yılı için değerlendirildiğinde cafe açmak, karlı bir iş kolu gibi görünse de kapsamlı bir iş planı oluşturmak gerekir. Faaliyet göstereceğiniz iş kolu analiz edilerek, birkaç yıllık beklentilerinizin bu planda ortaya konulması gerekmektedir. İş planı sizin için yol haritası ve potansiyel yatırımcıları etkilemek için satış taktiğiniz olacaktır.

İş planı yapılırken, aşağıdaki unsurlar mutlaka planda yer almalıdır.

 • Kapak sayfası ile içindekiler listesi
 • Şirketinizin vizyonunu anlatacağınız kısa bir idari özet
 • Şirketiniz ile beraber sunacağınız hizmetleri genel hatları ile anlatacağınız şirket açıklama bölümü
 • Sizi diğer cafelerden farklı kılacak ürün ve hizmetlerden bahsedeceğiniz ürün ve hizmetler bölümü
 • Tüketicilere nasıl bir sunum yapacağınızı anlatacak pazarlama plan kısmı
 • Cafenizin günlük faaliyetlerinin açıklandığı operasyon bölümü
 • Cafenizi işletirken ki yapısı ile kültürünün detaylı olarak anlatıldığı yönetim ve organizasyon kısmı
 • Para konusunda yaklaşımınızı ve gerekli durumlarda yatırımcılardan beklentilerinizi anlatan ve içeren finansal plan bölümü

En Karlı İş Fikirleri: Cafe Açmak

Yasal Koşulları Mutlaka Öğrenin

En karlı iş fikirleri içerisinde yer alan cafe açmak için, bir şirket türü belirleyin ve her şirket türünün kendine has avantajları ile birlikte dezavantajları olduğunu da unutmayın. Şirket türünüzü belirledikten sonra cafenizi açmak için gerekli olan ruhsat ve izinleri araştırmaya başlayın. Cafe açılırken yasal prosedürlerle uğraşmak kadar, sağlık ve güvenlik şartlarına da uymanız gerektiğini bilmelisiniz. Bununla ilgili bulunduğunuz il ya da ilçe belediyesine giderek bilgi alabilirsiniz. Vergi işlemleri de adından anlaşılacağı üzere vergi dairesinde halledilmektedir. Aynı zamanda yasal süreçlerle destek olması için bir avukatta tutabilirsiniz.

Cafe Açmak İçin Maddi Kaynak Bulun

İlk aşamada iş planı bölümünde cafe açmak için ne kadar bir sermaye gerektiğini belirlemişsinizdir. Başlangıçtaki masrafları karşılayabilmek için yaratıcı davranmanız gerektiğini unutmayın. Bu yüzden kredi başvurusunda bulunabileceğiniz gibi, biriktirdiğiniz paranın hepsini kullanmayın ve kaynak yaratmak için bütün imkanlarınızı kullanın.

Bir bankaya işletme kredisi için başvurun ya da KOSGEB gibi özellikle yeni girişimciler için hibe ve faizsiz kredi sunan kuruluşlara gerekli müracaatları yapın. Tabi ki maddi kaynaklarınız birikimleriniz ya da kredilerle sınırlı değil, sağlam bir iş planı hazırlayarak yatırımcıları etkileyip, kendinize kaynak yaratabilirsiniz. Gerekirse ailenizden ya da arkadaşlarınızdan belli bir süre için borç para isteyin.

En Karlı İş Fikirleri: Cafe Açmak

Cafeniz İçin Marka Kimliği Oluşturun

Ek gelir elde etmek adına cafenize özel görseller oluşturun ve logo tasarlayın. Mutlaka bir kartvizit hazırlayın ve cafenizin vizyonuna uygun bir tema yaratmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Bu en çok dekorasyonla birlikte diğer unsurlarda kullanacağınız renk seçiminde size yardımcı olacaktır.

Cafeyi açmayı planladığınız yerde gözlem ve araştırma yaparak, hedef kitlenizi belirleyin. Üniversitelilere mi, 8-5 çalışanlara mı yoksa teknoloji meraklılarına mı ya da kafa dinlemek isteyen kişilere mi hitap edeceksiniz belirlemeniz gerekmektedir. Kitlenizi belirlediyseniz marka çalışmanızı da doğru yönlendireceksiniz demektir.

Asıl amacımız cafenizdeki her ayrıntı ile marka çalışmanız içerisinde uyumlu olmasını sağlamaktır. Yani öğlen yemeği menüsü incelendiğinde ya da WC’ye gidildiğinde dekorasyonuna bakıldığında konsept olarak aynı tarzı gözlemlemesi gerekir. Marka oluşturmakta zorlandıysanız ve işler karışmaya başladıysa bu alanda hizmet veren profesyonellerden yardım alabilirsiniz.

Cafeniz İçin Doğru Mekanı Bulun

Cafenizi açmak için dükkan belirlerken, girişinin ana yola bakmasına özen gösterin ve bu tür özellikleri olan satılık ya da kiralık tüm dükkanlara bakın. Seçim yaparken bütçenizi ve müşterileriniz için en ideal konuma sahip olmasına özen gösterin. Seçtiğiniz mekan önceden de cafe olarak kullanılmışsa, bunu lehinize çevirebilirsiniz. En azından cafeye dönüştürmek adına ekstra masraftan kurtulursunuz. Ama cafenin neden kapandığını da mutlak öğrenin ki kapanma nedenine göre kendinize sağlıklı bir plan yapın.

Günün farklı zamanlarında mekan önünden geçen yaya ve araba sayısını kontrol edin. İnsanlar cafelere gittiklerinde kaliteli içecekler ve lezzetli yiyecekler yemek isterler. Bu nedenle bildikleri mekanları tercih ederler. Ama yaya ve araç trafiği yoğun bir yerde dükkan seçerseniz sadık müşteri oluşturma olasılığınız daha yüksek olur.

En Karlı İş Fikirleri: Cafe Açmak

Cafenin Düzenini ve Dekorasyonunu Markanıza Göre Ayarlayın

En karlı işlerden birini yapmak istiyorsanız cafeniz için uygun mekanı seçmelisiniz. Bunu başardıktan sonra seçtiğini mekan bir cafe dahi olsa, kafanızdaki vizyona uygun bir şekilde iyileştirmeler ve değişiklikler yapmanı gerekir. Tabi burada en önemli etken bütçenizdir. kesinlikle bütçenizi aşarak iş yapmayınız.

Cafe için duvar aydınlatma ekipmanları da önemli olmakla birlikte asıl önemli olan detayları kadar işlevsel de olmasıdır. Mesela öyle bir mutfak tasarlayın ki aşçı ya da garsonlar sağ sola koşuşturmak zorunda olmasınlar ve birbirlerinin işini engellemeden rahatlıkla yemek hazırlıklarını yapabilsinler. Mutfak trafiği sıkışarak hizmet akışını engellemesin.

Cafeniz İçin Gereken Ekipmanları Edinin

Cafe açarken tasarruf etmeyi de unutmayın. Yoksa ek gelir elde etmeniz uzun zaman alacaktır. Daha önceden cafe olan bir mekanı ayarladıysanız en azından başlangıçta masa, koltuk ya da kasa gibi malzemelerini kullanabilirsiniz.  Onun yerine cafeniz için gereken diğer ekipmanları alabilirsiniz.  Sağdan soldan kullanılmış eşyalar cafe temanıza uyuyorsa onları kullanın ve onların yerine cafeniz için değişik ürünler almayı tercih edin. Örneğin iyi bir espresso makinesi alarak, kahve tutkunlarını sadık müşteriniz haline dönüştürün.

En Karlı İş Fikirleri: Cafe Açmak

Etkili Bir Menü Oluşturun

Cafenizin başarısında dekorasyon, ambiyansa ya da benzeri unsurlar etkili olsa da yiyecek ve içecekler kaliteli ve iyi değilse, kimse tekrar cafenize gelmez. Bu nedenle bütçenize uygun bir menü hazırlarken, müşterilerinizi cezp edecek bir menüde hazırlayın.

Cafenizi yeni açtığınız için başlangıçta menünüzü kısa tutabilirsiniz. Bu nedenle birbirini tamamlama özelliği olan yiyecek ve içecekleri tercih edin. Mesela kahve yanında gidecek lezzetli tatlılar, müşterilerinizi de mutlu edecektir. Çok abartıya kaçmadan menünüzde çorba ve sandviçlere yer verin.

Menünüzün içeriği kapsamı ne kadar geniş olursa olsun, sattığınız ürünler ile ilgili detayları mutlaka öğrenin. Kahveler ile ilgili bilgi sahibi değilseniz hemen kahveler hakkında detayları öğrenin. Sattığınız ürünlerin detaylarını bilin ki bir müşteriniz soru sorduğunda direk cevaplandırabilirsiniz.

Mutlaka Cafenizin Reklamını Yapın

Eğer ilk zamanlarda doğal olarak yeni açılacak ya da açılmış cafenizi kimse bilmiyorsa, istediğiniz oranda müşteriye ulaşamaz ve dolayısıyla kazanç elde edemezsiniz. Bu nedenle cafenizi açmadan önce başta eş, dost ve akrabalar olmak üzere etrafa haber yayın ve reklamınızı küçük çaplı yapmaya başlayın. Basın bültenleri bastırın ve iş yerleri ile evlere dağıtın. Sosyal medya üzerinden cafenize özel hesap açarak, fotoğraflarınız ve menüleriniz gibi cafenize özel fikrilerinizi yayınlayın. Çevreye cafeniz ile ilgili bastırdığınız posterlerden açın. Aklınıza gelen her tür yöntemi başlangıç için mutlaka kullanın.

Yeni iş fikirleri içerisinde değerlendirdiğiniz cafenizi açtığınıza dair haberlerde kullandığınız pazarlama materyallerinde mutlaka marka kimliğinizi kullanın ve bundan asla taviz vermeyin. Bu konseptiniz yönünde yanlış algıya neden olabilir.

Ayrıca haber yaymak adına reklam yapmak için ‘’Google Adwords’’ gibi güncel olan reklam teknolojilerini kullanmayı ve stratejik hareket etmeyi unutmayın.

En Karlı İş Fikirleri: Cafe Açmak

Tamamen Hazırsa Cafenizin Kapılarını Açın

Her şey tamamlandığı zaman işletmeniz hazır demektir ve bu da kapılarınızı müşterilerinize açmak anlamına gelir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu süreçte tersliklere hazırlıklı olun ve çaresizlikten yakınmak yerine hızlı bir şekilde personelinizle birlikte çözüm üretin.

Elbette resmi açılış kusursuz olmalı, onun için ufak bir prova yapmak adına “ön açılış” yapın. Bunun için arkadaşlarını ya da aile fertlerini davet edin ama az sayıda kişi olmasına özen gösterin ve cafenizin potansiyelini test edin. Böylece resmi açılış öncesi eksikleri tespit edip, düzeltme şansını yakalayın.

Resmi açılışınıza gereken dikkati çekmek için bol bol reklam verin. Hediyeler dağıtın ve aklınıza gelebilecek tüm yöntemleri kullanın. Amacınız insanların kalbini kazanmak olsun ki sadık müşteriler kazanarak kısa süre içerisinde masraflar dışında ek gelir elde etmeye başlayın. Ayrıca resmi açılışı için günün en uygun saatini seçmeye çalışın ve ‘’İlk önce ben olsam kaçta giderdim ya da hangi gün hedef kitlem saat kaç gibi gelebilir?’’ sorusuna cevap bularak gün ve saat ayarlaması yapın.

En Karlı İş Fikirleri: Cafe Açmak

Cafe Açmak İçin Gerekenler Prosedürler

Yeni iş fikirleri 2019 yılında tutsun istiyorsanız cafeniz için gerekli olan prosedürlere de dikkat etmeniz gerekir.

 • İlk önce muhasebenizi seçin.
 • Kurulum için gerekli olacak belgelerinizi hazırlamaya başlayın.
 • Maliye belgelerini hazırlayın.
 • Belediye evraklarını hazırlayarak, iş yeri açma ve çalışma ruhsatınızı alın.
 • Esnaf Odası’ndaki işlerinizi halledin.
 • İl / İlçe Tarım Müdürlüğü’ne giderek Gıda Üretim İzin Belgesi ile Gıda İşletme Kayıt Belgesi’ni alın.

Muhasebeciniz, tanıdığınız ve güvenebileceğiniz birisi olsun. Böyle bir durum mümkün değilse, referansla gidin ve birkaç deneyerek, mutlaka denetleyin. En önemli denetleme aracınız ise, göndereceğiniz Z raporlarında bulunan KDV toplamlarıyla, gider gösterdiğiniz kalemlerin KDV miktarının doğru hesaplanıp, hesaplanmadığına bakabilirsiniz. Arada bir de hesap dökümü isteyin ki takipte olunduğunun farkında olsun.

Tüm ödemelerinizi kendiniz yapmaya çalışın. Çünkü çalıştığınız bankanın internet sitesi üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Cafe açmak ile işler ne yazık ki bitmiyor. Daha sonrasında da aşağıdaki kalemleri düzenli ödemeniz gerekiyor.

 • Her ay KDV ödemeleri
 • 3 ayda bir geçici vergi ödemeleri
 • 3 ayda bir stopaj ödemeleri
 • Yolda bir gelir vergisi ödemeleri
 • Her ay SGK prim ödemeleri
 • Her ay Bağ- Kur prim ödemeleri
 • Yılda bir defter tasdik ödemeleri
 • Yeni çıkan bilgilendirme formu ödemesi
 • Yılda bir fatura defteri tasdik ücreti ödemesi
 • Her ay muhasebe ücreti ödemesi

En Karlı İş Fikirleri: Cafe Açmak

Cafe Açma Şartları ve Gerekli Belgeler

İş fikirleri içerisinde yer alan cafe açma ile ilgili mevzuatta ara sıra değişiklikler yapılsa da ana prosedürler hakkında bilgi vermeye çalışacağınız.

 • İşe başlama tutanağı
 • Noterden ya da muhtarlıktan onaylı nüfus cüzdan sureti
 • İkametgah il muhaberesi
 • İmza beyannamesi
 • Dilekçe
 • Kiralık ise kira kontratı, mal sahibi iseniz tapu

Ayrıca cafe tarzı bir yer için, belediyeden özel izin almanız gerekmektedir. İşlem basamakları aşağıdaki gibidir.

 • Yukarıdaki evrakları hazırlayarak vergi dairesine gidiniz.
 • “Evrak kayıt” servisine giderek, evraklarınızı kayıt ettirip, “Sicil” servisine teslim ediniz.
 • En fazla 2(iki) gün içinde, beyanda bulunduğunuz iş yeri adresinize kontrolör gelir ve işe başlama için tespit yoklaması yapılır ve ertesi güne vergi levhanızı vergi dairesinden onaylatırsınız.
 • Cafe/restoran tarzı bir yer açacak için olmazsa olmaz demirbaşı olan yazar kasayı da kesinlikle almanız gerekir.

Cafe Açma Maliyeti

En karlı iş fikirleri içerisinde hangisini değerlendirirseniz değerlendirin hepsi için belli bir maliyet gerekmektedir. Cafenizin konsepti ile büyüklüğü, bulunduğunuz şehir gibi farklı faktörler maliyeti direk etkilemektedir. Bu nedenle cafe maliyetine yönelik net bir rakam bildirmek zordur.

 


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. Güzel bir iş fikri olabilir, fakat doğru zamanda, doğru lokasyona açmak en mantıklı karar olacaktır, her şeyi göz önünde bulundurarak adım atmak gerekir, fikirleriniz için teşekkürler.