1. Ana Sayfa
 2. İŞ FİKİRLERİ
 3. En Karlı İş Fikirleri: Elektrik Dükkanı Açmak

En Karlı İş Fikirleri: Elektrik Dükkanı Açmak

En Karlı İş Fikirleri: Elektrik Dükkanı Açmak

En Karlı İş Fikirleri: Elektrik Dükkanı Açmak

Küçük ya da orta ölçekli iş fikirleri içerisinde olan elektrik dükkanı açmak, son derece cazip bir iş kolu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yalnız elektrik dükkanı açmak için öncelikle eğitime ve yetki belgesine, daha sonra izinlere ve ekipmanlara, aynı zamanda her iş kurma fikrinde olduğu gibi iyi bir iş planına ve pazarlama yöntemlerine ihtiyacınız olacaktır.  Ondan sonra diğer işletmelerin açılışındaki benzet prosedürleri takip etmeniz gerekecek. Bu iş için iki farklı yol izleyebilirsiniz. Birincisi sıfırdan bir iş kurabilirsiniz, ikincisi de bayilik alabilirsiniz. Bayilik alırsanız eğer başlangıç aşamasında ana bayi her konuda size yardımcı olur ve hatta uzmanlıklarından da faydalanabilirsiniz. Böylelikle iyi bir markanın çatısı altında kendinizi daha garantide hissedebilirsiniz.

Elektrikçiler, elektrik ile ilgili her türlü konuda bilgili, tecrübeli ve yetenekli ustalar olmakla birlikte, yılların verdiği tecrübeleri sayesinde binaların elektrik tesisatlarının yapımında, kablo döşemeleri ve elektrik bağlanmasında, eski evlerde yeniden elektrik tesisatı bağlanmasında, evlere alarm sistemi kurulmasında kısaca elektrik ile ilgili farklı alanlarda bilgi sahibi olan kişilerdir.

Elektrik sektörü de geniş bir alanda rol alması nedeniyle elektrik malzemesi satan bir dükkanı açmak fikri en karlı işler arasında yer almaktadır.

En Karlı İş Fikirleri: Elektrik Dükkanı Açmak

Elektrikçi Dükkanı Neden Açılmalıdır?

Elektrik aletleri ve sistemleri herkes tarafından zorunlu kullanılan ve zaman zaman problemler yaşayabildiği zorunlu ihtiyaçlar arasında yer almaktadır. Dolayısıyla herkes bir gün elektrik malzemelerine ihtiyaç duymaktadır. Bu böyle düşünüldüğünde elektrik malzemesi satış dükkanı açmak hem mantıklı bir iş kolu hem de kazandıran yeni iş fikirleri arasında yerini alır. Genellikle elektrik konusunda eğitimi ve yetkisi belgesi olan, bu işten anlayan kişiler elektrik dükkanı açmayı düşünürler. Ancak uzaman olmayan kişilerde bu sektörde yer alabilirler.

Elektrik Dükkanı Nasıl Açılabilir?

 • Meslek okullarının elektrik bölümünde giderek ya da çıraklık kurslarına katılarak öncelikle eğitim alın. Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesine giriş yaparak mesleki ve teknik açık öğretim okulu ile ilgili bölümden detayları öğrenebilirsiniz.
 • İlgili resmi kurumlara gerekli başvuruları yaparak, elektrik tesisatçılığı yetki belgesini almak adına gerekli eğitimlere katılarak, sınavlara girin.
 • Yetki belgesini aldıktan sonra iş detayları ile finansal tahminleri, pazarlama ile reklam tekniklerini içeren detaylı bir iş planı yapın. Bir danışman ile anlaşarak ya da KOBİ’lere başvurarak, iş planını nasıl yazabileceğinize dair detaylı bilgi alabilirsiniz.
 • Banka ile yatırımcılardan kredi almayı planlıyorsanız, mutlaka bir iş planınızın olması gerekmektedir.
 • İşletmenizin şahıs şirketi mi limited şirket mi yoksa anonim şirket mi olacağına karar verin.
 • İl ya da ilçenizde bulunan belediyenin internet sayfasına giriş yaparak başvuru formlarına ulaşın. Gerekli olan belgeleri ilgili kurumlardan alınca başvuru formunuzla birlikte belediyeye başvurun. Çünkü başarılı bir iş yönetmek istiyorsanız gerekli olan tüm ruhsat ve izinleri alınca Ayrıca vergi işlemlerinizi vergi dairesinden halledin.
 • Yeterli sermayeye sahip değilseniz, bankalara kredi için başvurun. Bankalara kredi başvurusunda bulunurken, iş planınızla birlikte kişisel ve resmi evraklara ihtiyacınız olacak. Yoksa bankalar aracılığıyla finansman sağlayın. Bankalara kredi başvurusu yaparken iş planınıza, resmi ve kişisel belgelere ihtiyacınız olacaktır.
 • Kendi birikiminizle ya da bankalardan aldığınız kredi yardımıyla ekipmanlarınızı ve araçlarınızı alın. Araçlarınız ya da ekipmanlarınız vereceğiniz hizmete göre değişkenlik gösterecektir.
 • Sigorta firmasına başvurarak mutlaka sorumluluk sigortası yaptırın. Çalışacağınız sigorta acentesi size gerekli olacak, başka sigortalar hakkında da bilgi vereceklerdir.

En Karlı İş Fikirleri: Elektrik Dükkanı Açmak

Elektrik dükkanı açmak için gerekenler

En karlı iş fikirleri arasında olan elektrik dükkanı açmak için gerekli olan evrak ve prosedürler;

 • Eğitim ve öğretim
 • Elektrik tesisatçılığı için yetki belgesi
 • İş planı
 • Dükkanı açmak adına resmi kurumlardan alınan tüm ruhsat ve izinler
 • Başlangıç için sermaye
 • Ekipmanlar ve araçlar
 • Sorumluluk sigortası

Elektrik Dükkanı Açmak İçin İpuçları

İş kurma ve yönetim ile ilgili bilgi sahibi olmak adına işletme ile muhasebe kurslarına katılabilirsiniz.

Tamiratları yapılan her şeyin en az iki kere kontrol edin. Bu güvenirliliğinizin ve itibarınızın artmasına neden olarak ek gelir elde etmenizi de sağlayacaktır. Araçlarınızla ekipmanlarınızın çalışırlığını düzenli kontrol edin.

Elektrikçilik çok riskli bir iştir. Güvenlik açısından gerekli önlemleri aldığınızdan emin olun ve güvenlik prosedürlerini düzenli takip etmeyi unutmayın.

Sertifikalı elektrikçileri işe alın ve iş alımı sırasında sertifikalarını mutlaka kontrol edin. Yetki belgesi olmayan kişileri işe almanız durumunda ciddi para cezaları ödeyebilirsiniz.

En Karlı İş Fikirleri: Elektrik Dükkanı Açmak

Elektrik Dükkanı Açmak için Gerekli belgeler

İş fikirleri 2019 yılı için değerlendirmek istiyorsanız, elektrikçi dükkanı açabilirsiniz. Elektrikçi dükkanı açmak için gerekli olan belgeler ise;

 • Nüfus cüzdanı sureti
 • İkametgah belgesi
 • Ustalık belgesi
 • 2 adet fotoğraf
 • Tapu fotokopisi
 • Yapı kullanma izni kağıdı
 • Noter tasdikli kira sözleşmesi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi
 • Sigorta ya da bağ-kur belgesi
 • Aynı adrese verilmiş bir açma ruhsatı varsa geri iade edilmeli
 • İzin belgesi daha önce verilmiş açma ruhsatı varsa belediyeye geri iade edilecek
 • İtfaiyeden alınmış olan ‘’Yangın önlemi alınmıştır’’ raporu
 • Şirket olması durumunda imza sirküleri ve Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi
 • Savcılıktan alınmış yeni tarihli olan sabıka kaydı

Bu belgeler bilgilendirme amaçlı verilmiş olup, belediyeler arası farklılık göstermektedir. Kesin belgeleri öğrenmek için bağlı bulunduğunuz belediyeden bilgi alabilirsiniz.

En Karlı İş Fikirleri: Elektrik Dükkanı Açmak

Bir Elektrik Dükkanında Olması Gerekenler

Elektrik dükkanlarına bakıldığında, dükkan içerisinde elektrik ürünleri adına piyasada bulunan her türlü üründen olması gerekir. Aynı zamanda bir elektrik dükkanında bulunması gereken olmazsa olmaz ürünler vardır. Örneğin; priz, kablo, lamba,…

Elektrik ürünlerine baktığımızda her ürün farklı alanlar için kullanılmaktadır. Kullanım alanlarına bakıldığında okul, iş yeri, ev, market, kırtasiye, vb daha birçok yerde elektrik ürünleri kullanılmaktadır.

Elektrik Dükkanı Açma Maliyeti

Yeni iş fikirleri içerisinde olan elektrik dükkanı açmak için gerekli olan maliyet, dükkanın konumuna, büyüklüğüne, satacağınız ürünlere ve çeşitlerine ya da stok durumlarına göre değişkenlik gösterecektir. Elektrik dükkanı açmanın maliyeti minimum 15-20 bin TL civarındadır. Tam teşekküllü ve bol çeşitli bir dükkan açmak istiyorsanız maliyet 50-60 TL’yi bulabilir. Yeni açılan her işte olduğu gibi elektrikçi dükkanınızı açtığınızda aylık giderlerinizi rahat karşılamanız için en az 1 yıllık elinizde nakit olması da gerekir. Bu durum sizi yaşanılabilecek risklere karşı da korur.

En Karlı İş Fikirleri: Elektrik Dükkanı Açmak

Elektrikçi Dükkanından Fazla Kar Elde Etmek İçin Neler Yapılabilir?

Elektrikçi dükkanınızdan masraflarınızı çıktıktan sonra ek gelir elde etmek istiyorsanız, sizi kurtaracak olan en önemli malzemeler, çeşit çeşit lambalar olacak. Çocuklara, gençlere yönelik dizaynda ışıklar saçan lambalar… Bu nedenle lamba skalanızı hem yüksek hem de farklı tutmaya çalışın.

Her elektrikçi dükkanında bulunması gereken temel ürünler ve materyaller sürekli olarak dükkanınızda bulunsun.  Çünkü müşteri tek bir malzemenin eksik olması durumunda başka bir dükkana gidecektir. Eğer o dükkanda istediği malzemeyi bulursa da bir daha kolay yere size uğramayacaktır.

Her daim müşterilerinize karşı güler yüzlü olun. Müşteriler ile aranızda sıcak bir diyalog kurulamazsa, alışveriş yapmak da istemeyeceklerdir. Bu kısır döngü işinize asla yaramaz.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Bu elektrik işinde cidden iyi para var. Çünkü amcam bir dükkan açtı ve ihya oldu

 2. 3 ay önce

  Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative. I am going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!