1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. En Karlı İş Fikirleri Tarım Ürünleri ve Bitkiler

En Karlı İş Fikirleri Tarım Ürünleri ve Bitkiler

En Karlı İş Fikirleri Tarım Ürünleri ve Bitkiler

En Karlı İş Fikirleri Tarım Ürünleri ve Bitkiler

En karlı iş fikirleri arasında olan tarımsal bitkilerle gelir kazanmayı planlıyorsanız, doğru tarımsal ürünü seçmek girişim açısından en önemli kriterdir. Türkiye’de en çok yapılan iş ve en çok para kazanılan sektör tarımsal faaliyetler olmakla birlikte, kar etmek adına tarım ürünleri ve bitkiler ciddi farklılık gösteriyor. Bu tarım ürünleri ve bitkiler aynı bölgede yetişmemekle birlikte, bölgenizde yetişebilecek ürünleri doğru seçmeniz kazanç sağlamanız açısından hayati önem taşımaktadır.

Türkiye tarım ülkesi olup, Doğu Anadolu bölgesinin bazı bölümleri hariç, her bölge hemen hemen tarıma elverişlidir. Seracılık faaliyetlerinin de gelişmesi ile birlikte her bölgede istenilen tarım ürünleri de yetiştirilme fırsatı bulunmaktadır. Böylelikle de tarım faaliyetleri en karlı işler arasında yerini almaktadır.

Şimdi Türkiye’de yetiştirilebilecek en karlı tarım ürünlerini öğrenip, yakından inceleyelim.

makademya-fındığı

Makademya Fındığı

En popüler tarım ürünleri arasında yerini alan ve yeni iş fikirleri içerisinde yer alan makademya fındığı Türkiye’de de rahatlıkla yetiştirilmektedir. Omega 7 içeren tek tarım ürünü olması nedeniyle pazar alanı her yıl artarak gelişmektedir. Bu bitki fındık veriyor ve fındıkların kilosu 300 TL’den daha fazla fiyatlara satılıyor. Makademya Fındığı bitkisi sıcak yerleri sevdiği için, tarımı da Akdeniz taraflarında yapılmaktadır.

Türkiye’de çok da bilinmeyen Makademya fındığı ekim yapıldıktan 8 yıl sonra ürün vermeye başlar. Ama en karlı tarım ürünleri içerisinde olmasının nedeni ise, 80 yıl boyunca ürün vermeye devam etmesidir. Makademya fındığının % 70’i yağ olmakla birlikte, siz de Makademya fındığı yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız, Türkiye’de ilkler arasında yer alabilirsiniz. Ama bu ürünü yetiştirebilmek için, deniz kıyısına yakın yerleri tercih etmelisiniz.

Çin-bambusu

Çin Bambusu

Ülkemizde son zamanlarda çok popüler olan ve özellikle peyzaj için çok fazla kullanılan Çim Bambusu’nun yetişme alanı çok daha fazla geniştir. Çin Bambusu, ekildikten sonra 6 yıl sonra verim vermekle birlikte, bitkinin yetiştirilme yani ekim ayları kasım ve aralık aylarıdır. En karlı iş fikirleri arasında yer alan Çin Bambusu yetiştiriciliği Dünya Bankası tarafından da destek gören tarım bitkileri içerisinde yer almaktadır. Ekildikten 6 yıl sonra büyüklükleri 9 katlı bir bina yüksekliğine ulaşıyor. Sektörün iş hacmi de her geçen yıl gittikçe artıyor.

Kinoa-bitkisi

Kinoa Bitkisi

Kinoa bitkisi, buğday ile pirince alternatif olarak üretilirken son 2-3 yıldır ülkemizde de birçok alanda ekilmeye başlanmıştır. Dünya’da diyetisyenler tarafından kinoa bitkisi, en çok önerilen bir bitki olarak dikkatleri çekiyor. Glutensiz bir tahıl olması nedeniyle sağlık sektöründe çok fazla tercih ediliyor.  Aynı familya ürünlerine göre kinoa bitkisinin besin değeri daha yüksek olmakla birlikte, pazar sıkıntısı yaşanmıyor. Ekildikten bir yıl sonra ilk verimini veriyor ve 1 hektarlık bir tarım alanı için 6 ton kinoa bitkisi elde edilmektedir.

Acer-palmatum

Acer Palmatum

Merkez üstü Japonya ve Çin olan Acer Palmatum bitkisi Japon akçaağacı olarak da bilinmektedir. Görünüm olarak çok güzel olan ve peyzajda çok fazla kullanılan ağaç türü olan Japon akçaağacı, yetiştirilebilmek adına geniş bir alana ihtiyaç duyuyor. Birçok işletme tarafından özellikle Akdeniz ve Ege Bölgeleri’nde yetiştiriliyor. Niş bir tarım ürünü olan Acer Palmatum, pazar sıkıntısı olmadığı için en karlı iş fikirleri arasında değerlendirilebilir. Birçok üretici ürünlerini internet üzerinden dahi satabiliyor.

Safran

Safran

Kimya sanayisinde çokça kullanılan safran, üretiminin artması ile birlikte tüketimi de artan bir tarım ürünüdür. Safran bitkisi üretimi en karlı iş fikirlerinden biri olup, yılda % 400 kar edilebilen bir ürün olup; gram 20-30 TL’den satılmaktadır. Yetiştirebilmek için sulu bir arazinin olması gerekiyor.

Safran, dünyanın en pahalı baharatı olup, Türkiye’de 20 dönümlük bir arazide sadece yetiştiriliyor. Safran yetiştiriciliğine girmek isteyen girişimciler,  Gıda ve Tarım Bakanlığı’nı tarafından verilen ciddi desteklerden faydalanabilirler.

En karlı para kazandıran tarım ürünlerinden olan safran ile ilgili hem teşviklerden yararlanmak hem de detaylı bilgi almak için ilinizde bulunan bakanlığa bağlı il müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz.

Lavanta

Lavanta

Tarım ile ilgili küçük girişimcilere, lavanta ortalama üstünde bir kar sağlarken, lavantanın bu kadar karlı olmasındaki neden çok yönlü bir ürün olmasından kaynaklanır. Taze çiçek olarak yığın halinde satılabilecek olan lavantalar, aynı zamanda yağ yapımında da kullanılabilir. Lavanta çiçekleri çabuk kuruyan çiçeklerden olduğu için, aranjmanlarda ya da çelenklerde kullanılması adına çiçekçilere de satılabilir. Lavanta bitkisel yastıklar ile baharat torbaları, cilt bakım ürünleri ve aromaterapi ürünleri gibi katma değerli ürünlerin de hazırlanması sırasında kullanılmaktadır. Bu nedenle çok yönlü olan lavanta sayesinde ek gelir bile elde edebilirsiniz.

gurme-mantarlar

Gurme Mantarlar

Kent tarımı adına en uygun ürünlerden olan mantar, kapalı alanlarda yetiştirildiği için, dönüş açısından karlı bir iştir. İstiridye ve shiitake türü çok yetiştirilen mantar olup, büyük bir çoğunluğu marketlerde kuru ve taze olarak satılan gurme mantar türüdür. Özellikle istiridye mantarları çok daha fazla verimlidir. Yarım kilosu 10-15 TL’den satılır. İlk hasadı ekildikten 2-3 ay sonra yapılır ve binlerce lira kazanabilirsiniz. Genellikle kurutulmasına rağmen, taze olarak satılır.

odunsu-bitkiler

Odunsu Süs Bitkileri

Odunsu süs bitkileri, dalları olan çalı ve ağaçlarlardır. Hasatından sonra çelenk ve aranjman yapımında kullanılır. Çiçekçilere ya da el işi ürünler yapan kişilere rahatlıkla satılabilir. Odunsu süs bitkilerinin çoğunun renkli sapları ile birlikte ilginç dalları bulunmaktadır. Kışın toplanabilen çobanpüskülü, ilkbaharda toplanabilen keçi söğüdü,  ilkbahar ile ilkbahar sonunda ve yazın toplanabilen altın çanağı ile ortanca en çok bilinen odunsu bitkilerdir. Odunsular sebzelere benzemez, sürekli olarak tekrar tekrar hasat edilebilir. Yani tüm yıl üretim yapılır ve dört mevsim hasat edilebilecek bir sürü türü bulunmaktadır.

peyzaj-ağaçları

Peyzaj Ağaçları ve Çalıları

Küçük girişimciler açısından iş fikirleri içer,sinde olan peyzaj ağaç ve çalılar oldukça kazanç sağlayan ürünler arasında yer almaktadır. Çünkü kar marjı çok yüksek olan ağaç ve çalılar, küçük bir alanda da yetiştirilebilir. En popüler peyzaj ağaç ve çalıları içerisinde fideler yer almakta olup, toptancılardan çok ucuza alınabilir. Aynı zamanda toprak ile plastik saksılarda çok ucuz olduğu için ciddi karlar elde edilebilir.

bonzai

Bonzai Bitkiler

Parmak boyunda ince ağaçlardan olgun akçaağaçlar ile 45 santimlik çamlara olmak üzere bonzai dünyası sürprizlerle doludur. Hobi olarak yapılabileceği gibi popülerliğinin artması ile birlikte koleksiyonculara ve meraklılarına bonzai ağaçları satacak yeni girişimcilere, güzel ve ciddi fırsatlar sunmaktadır. Ufak bir alanınızın olmazı bonzai yetiştiriciliği için yeterlidir. Bitkiler yoğun olduğu için küçük alan yeterli olmaktadır. Aynı zamanda küçük alanınız için tohum ya da fideler ve bazı malzemeler almanız gerekecektir.

Söğüt

Söğütler

En sorunsuz ağaçlar içerisinde yer alan söğütleri büyütmek ve bakımını yapmak da çok kolaydır. Söğüt çiçekleri ile saplarına olan talep çok yüksektir. Çiçekleri aranjmanlar için kullanılırken, sapları çelenk yapımında kullanılır. Elişi yapan kişilerde bahçe çiti ya da rüstik söğüt mobilyaların yapımında ve diğer fiber sanatlar ile sepetçilikle kullanılır.

sarımsak

Sarımsak

Sarımsak yetiştiriciliği “gurme” sarımsaklar yetiştirmeyi planlıyorsanız, en karlı iş fikirleri arasında yerini almaktadır. Gurme sarımsaklar Rocambole, Purplestripe (mor şeritli) ve Porcelain olmak üzere üç çeşittir. Bu sarımsaklardan yiyen bir kişi, bir daha başka sarımsak türünden yiyemez. Bu nedenle de müşteriler, bu sarımsak türlerine yüksek meblağları rahatlıkla öderler.

Diğer favori sarımsak türü elephant (fil) sarımsağıdır ve sarımsak yetiştiriciliğinde çeşitli hava ve toprak türlerine alışkın olan sarımsaklar nedeniyle başarısız olmanız imkansızdır. Hatta karlı işleriniz sayesinde ek gelir bile elde edebilirsiniz.

mor-patates

Mor Patates

Adında patates kelimesi yer alsa bile, görüntüsü açısından patatesten çok farklıdır. Özellikle Amerika ve Avrupa’da pazarı olması, ülkemizde de ihracat kalemi olması nedeniyle mor patates yetiştiriciliği giderek yaygınlaşıyor. Antioksidan özelliği dışında vitamin açısından çok zengin olan mor patates, sağlıklı yaşamayı ilke edinen kişiler tarafından vazgeçilmez bir besin adayıdır.

şakayık-çiçeği

Şakayık Çiçeği

Antalya Expo Fuarı’nda geçtiğimiz yıllarda sembol olan şakayık çiçeği, 4-5 dönümlük bir şakayık bahçesinden, yılda 40-50 bin TL yatırımcısına kazandırmaktadır. Bu nedenle en çok kazandıran bitkiler arasında şakayık bitkisi de yer alıyor.

guava-meyvesi

Guava Meyvesi

Meyve türlerinden olan guava meyvesi, turşu, reçel, meyve suyu ve tatlı yapımında kullanılır. Aynı zamanda kozmetik sektörünün de vazgeçilmezleri arasında yer alır. İyileştirme özelliğine sahip olduğu da bilimsel olarak ispatlanmış durumdadır. Ülkemizde satış fiyatı 25 TL ile 70 TL arasında değişen guava meyvesi, Avrupa ülkelerine ihraç edildiğinde çok daha fazla kazandırabilir.

şifalı-otlar

Şifalı otlar

Son yirmi yılda daha çok ilgi gören ve kullanımı artan şifalı otlar, yemeklerde, tıbbi ot karışımlarında, çaylarda, mumlarda, sabunlarda ve banyo yağlarının yapımında kullanılmaktadır. Taze mutfak için şifalı otları daha çok restoranlar ve marketler talep ederken; bazı yetiştiriciler pazarda da satmayı tercih ederler. Kimileri de kurutarak, paketleyip satmayı tercih eder. Bu yüzden en karlı iş fikirleri içerisinde değerlendirilebilir.

Stevia-Şeker-otu

Stevia (Şeker otu)

Yüzyıllar önce yerli halk tarafından Paraguay’da keşfedilen stevia rebaudiana adlı bitkiden üretilen stevia, doğal bir tatlandırıcıdır. 19. Yüzyıl sonlarında bir İsveçli Botanikçi tarafından stevia ‘’Şeker otu’’ olarak belgelendirildikten sonra, insanların da kullandığı ürünler arasında yer almıştır. Taze yaprakları şekerden 40 kat daha fazla, şeker otundan üretilen toz tatlandırıcılar ise şekerden 250 – 300 kat daha fazla şekerlidir. Ama bu kadar tatlı ve şekerli olmasına rağmen kalorisi 0 (sıfır)’dır. Bu özelliği de onu eşsiz kılmaktadır. Gösterilen ilgini artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle en karlı iş fikirleri arasında son dönemlerde şeker otu yetiştiriciliği de yer almaktadır.

Bütün bu özellikleri sayesinde stevia (şeker otu) diyet yiyecek ve içeceklerde kullanılmakta aspartam ve suklaroz gibi yapay tatlandırıcılara gösterilen ilginin azalmasına neden olacak. Tatlandırıcı Pazar hacmine bakıldığında da stevia bitkisini yetiştirmek çok mantı ve kazançlı işler arasında yerini alacak. Aynı zamanda yaprakları hasat edilen stevia, 5 yıl gibi uzun bir raf ömrüne sahip ve bu da onun seçilmesinde diğer bir etken olarak yer alacak.


Yorum Yap

Yorum Yap