1. Ana Sayfa
 2. KREDİ SORGULAMA
 3. En Ucuz Kredi Hangisidir?

En Ucuz Kredi Hangisidir?

En Ucuz Kredi Hangisidir?

En Ucuz Kredi Hangisidir?

Son yıllarda insanların ihtiyaçlarının artması, yatırım yapma istekler çoğalması ya da acil giderlerinin ödemesini yapmak amacıyla banka kredilerine olan talep oldukça büyüdü. Bu sebeple bankalardan kredi talep eden tüketicilerin en fazla merak ettiği konuların başında en ucuz kredi hangisidir geliyor. En ucuz kredi diye soranlar verilebilecek en kısa cevap öncelikle size en az maliyetli olan kredidir. Şöyle ki; talep ettiğiniz kredinin faizinin ne olduğu ve krediyi çekerken banka ile beraber yaptığınız sözleşmelerden doğan yasal kesintilerin neler olduğu hususları en önemli noktalardır. Bazen çektiğiniz kredinin faiz oranı çok düşükken banka yasal kesintileri normalde fazla yaparak daha fazla kazanç sağlayabiliyor. Bazen de kredi faiz oranları çok yüksek olup onu düşük tuttuğu yasal kesintiler ile beraber dengeliyor. Burada tüketicinin dikkat edeceği husus krediyi çekerken hangisinde daha fazla paranın cebinden çıkarak tüketiciyi zarar ettirdiği durumdur. Kredi talep eden tüketici bu 2 durum arasındaki zararı sayısal olarak ölçerek kendisine uygun en ucuz kredi seçebilir. Tüm bankaların sunduğu kredi faiz oranları ve yasal kesintiler karşılaştırılarak en doğru karar verilebiliyor.

En Ucuz Kredi Hangisidir? Ne Zaman Dezavantajlı Duruma Gelir?

Ekonomik piyasa durağan olmayan devamlı kinestetik bir durumdadır. Bu sebeple ekonomik göstergeler her gün aynı oranları göstermeyebiliyor. Bu sebeple kredi ile ilgili faiz oranları arasında da çok rahat bir şekilde değişim olabiliyor. Bu değişimler bazen kredi faiz oranları artarak kredi talep eden tüketicileri zor duruma sokarken kredi faiz oranlarının düşmesi sonucu bazen de en ucuz kredi diye düşünülen kredilerde anlamını yitirebiliyor. Bu sebeple kredi faiz oranlarının sonradan aşağı doğru eğilim göstereceği düşünülerek kredi sözleşmesi yapılırken krediyi erken kapatma şansı tanınmalıdır. Böylelikle en ucuz kredi tekrar çekilerek eski kredi kapatılabilir. Buradaki önemli husus kar marjını yüksek de tutmak isteyen bazı bankalar tüketicilerin düşük kredi faiz oranlarından faydalanmamaları için kredilerini erken kapatmaya izin vermiyorlar ya da ortalama kredinin %2 oranında kredi kapama cezası kesiyorlar.

Bireysel Kredi

İstediğim Krediyi Çekebilir miyim?

Kredi çekme için öncelikle sağlanması gereken bazı şartlar bulunuyor. Bu şartlar hemen hemen her bankada aynı olmasına rağmen kredi talep eden tüketicinin talebinin olumlu sonuçlanması için en önemli husus; tüketicinin kredi notunun ne kadar yüksek olduğu kısmıdır. Kredi notu bir tüketicinin finans kuruluşları ile yaptığı her türlü ekonomik işlemlerinin sonucunda tüketicinin güvenilirliğini değerlendiren bir nottur. Bu notun yüksek olma durumu sizin istediğiniz en ucuz kredi banka tarafından olumlu sonuçlanmasının en önemli göstergesidir.

Kredi Notunu Ne Belirliyor?

Kredi notu, Türkiye’nin en büyük 9 tane bankanın kendi içinde seçtiği temsilcilerin oluşturduğu findeks adlı şirket tarafından belirleniyor. En ucuz kredi tercihini de bu kredi notu belirliyor. Kredi notu, başta bankalarla yapmış olduğunuz kredi işlemleri, kredi kartı işlemleri, kefil olma durumları, çek ve senet işlemleri ile beraber yapmış olduğunuz her türlü ekonomik işlemlerin sonucu olarak ortaya çıkıyor. Bu işlemleri ne kadar sağlıklı ve düzenli yönetirseniz kredi notunuz da o kadar yüksek çıkacaktır. Çektiğiniz kredinin en ucuz kredi olabilmesi için kredi notunuzun en yüksek seviyede tutulması gerekiyor.

Kredi Notum Düşük Kredi Alabilir Miyim?

Kredi Notu Hangi Aralıklarda Değer Alıyor?

Kredi notu, en ucuz kredi tercihiniz için çok önemli bir husus olmasından dolayı aldığı değer de çok önem arz ediyor. Kredi notu 0 ile 1900 arasında bir değer alıyor. 0 değeri daha çok hesaplanamayan kredi notları için veriliyor. 0 kredi notu için tüketicinin kredilerini zamanında ödememiş, kredi kartlarını aksatmış ve diğer ekonomik işlemlerde büyük problemler yaşadığını göstergesidir. 0’dan 1900’e doğru çıkan kredi notu ekonomik işlemlerinizin düzgün ve doğru bir şekilde geçtiğinin en önemli ispatıdır. Bir kredi notu ne kadar yüksek olursa o kadar büyük bir kredi talebi açabilir ve en ucuz kredi çekme şansını yakalayabilirsiniz. Bazı bankalar tüketicilerin en ucuz kredi tercihi için kredi notlarının belirli bir seviyede olması halinde ekstra düşük faiz oranları dahi uyguluyor. Ortalama 1000 değerini alan bir kredi Türkiye ortalamasının üzerinde bir değer olarak kabul görüyor. Böyle bir durumda bordronuza uygun olarak kredi talebinizin olumlu sonuçlanması beklenebilir.

Kredi Notu Raporunda Ne Bulunuyor?

Kredi notu raporu tüketicilerin en ucuz kredi ararken baktıkları bir rapordur. Bu raporda bankalarla yaptığınız tüm ekonomik işlemler bulunuyor. Örneğin, çektiğiniz krediler, aldığınız kredi kartları, kefil olduğunuz krediler, çek ve senet işlemleriniz bunlara dahildir. Ayrıca bu işlemlerdeki limitleriniz, borç taksitleriniz, borçların ödendiği tarih, gecikmede olan taksitler ya da taksitlerin bittiği tarih gibi pek çok bilgi mevcuttur. Bu sebeple ara sıra kredi notunuzu öğrenmek için bu raporu almanız en ucuz kredi için çok faydanıza oluyor.

Kredi Notu Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

Kredi Notu Raporu Nereden Alınır?

Kredi notu raporunun alınması için belli başlı birkaç yöntem bulunuyor. Öncelikle bazı bankalar maaş hesabı olan müşteriler için internet hesabından kredi notu raporunu en ucuz kredi öğrenilsin diye bunu ücretsiz veriyorlar. Bazı bankalar ise müşterilerine bunu belirli bir meblağ karşılığında veriyor. Bununla beraber kredi notu işlemlerine bakan, bunları yöneten, bankalardan tüketici bilgilerini alan findeks adlı şirketin internet hesabına girerek de bu rapor çok rahatlıkla alınabiliyor. Hatta şirket size kredi notu durumunuz düşük olduğunda artırmanız için danışman da atıyor. En ucuz kredi çekmek isteyen tüketiciler için bu danışmanlar bire bir oluyor. Findeks kredi raporunu yine ücret karşılığı her ay mail adresinize de isteyebiliyorsunuz. Böylelikle bankaya talep etmeniz durumunda en ucuz kredi çıkıp çıkamayacağını daha sağlıklı mukayese edebiliyorsunuz.

Kredimi Ödeyemezsem Ne Yapmalıyım?

Çekmiş olduğunuz kredi sizin için en ucuz kredi gibi gözükse de zamanla elde olmayan sebeplerden dolayı ödemede sıkıntı yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumda hiç vakit kaybetmeden bankanızla iletişime geçerek kredinin daha uygun olacak şekilde en ucuz kredi tekrar yapılandırılabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken husus 48 ayı geçmemek şartıyla daha rahat ödeyebileceğiniz kredi taksitleri belirlemenizdir. Aksi halde tekrar ödeme de sıkıntı yaşarsanız en ucuz kredi diye çektiğiniz kredi sizin icra takibine düşmenize sebep oluyor.

Çalışmayanlara İpotekli Kredi (3)

Kredi Çekerken Sigorta Yaptırmak Mecburi midir?

Kredi çekerken banka tarafından yapılan yasal kesintilerin başında sigorta masrafı geliyor. Sigorta masrafı sizden; kredinizi öderken ölüm ya da başka sağlık problemlerinden dolayı kredinizi ödeyemezseniz sizin yerine ödemeniz için vardır. Bu sebeple kredi sigorta masrafının alınması her zaman için tüketicinin lehine bir durumdur. En ucuz kredi çekimlerinde bile banka tarafından sigorta masrafı kesiliyor.

Kredi Çekmek İçin Başvuru Evrakları Nelerdir?

Kredi talebinde bulunacağınız bankaya bazı evraklarla gitmeniz gerekiyor. Bu evrakların başında da her ay düzenli kazancınızı gösteren bordronuz, son 6 aya ait düzenli çalıştığınıza dair sigorta hizmetlilik süresi belgesi ve kimlik belgesi yer alıyor. Banka tarafından bu evraklar sistemde taranarak merkeze yollanıyor. Daha sonra merkezden yetkililer evrakları inceleyerek kredi uygun cevabı veriyorlar.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (8)

 1. 3 ay önce

  Hey! I’m at work browsing your blog from my new apple iphone! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the great work!

 2. Diğer bankaları tam olarak araştırmadım ama Garanti Bankası oldukça iyi

 3. Taşıt kredisi çekmeyi düşünüyorum. İkinci el taşıt için kredi veriyorlar mı acaba? Birde en yüksek tutar hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.

 4. 2 ay önce

  Ev kredisi için uygun bir vakit mi bilemiyorum fakat kira öde nereye kadar… En ucuz kredi veren bankaları araştırıyorum ama herkes şuan faizlerin çok yüksek olduğunu, biraz daha beklemem gerektiğini söylüyor.

 5. artık bankalar puanı ne kadar yüksekse faizi o kadar aşağı çekiyorlar. tabi gene alacağını alıyor o ayrı ama sürekli aynı bankanın ürünlerini kullanıyorsanız bariz faiz indirimi alıyorsunuz.

 6. Findeks kredi raporundaki kredi notum, gayet iyi olduğu için İş Bankasına yaptığım kredi başvurusu kabul oldu. Şubem ile ayriyeten yaptığım görüşme neticesinde kredi faizim bankanın belirlediği faiz oranından baya düşük bir şekilde anlaştım. Demem o ki listelerinde bulunan faiz oranları kesin değil, gidip görüşülürse en uygun krediyi çekme imkanı bulabilirsiniz.

 7. son günlerde basında baya yer alan,
  ziraat bankasının borç kapatma kredisi hk detaylı bilgi verebilir misiniz?

 8. 3 hafta önce

  Krediler yeni yapılan faiz sabitlemesi ile birlikte yeniden düzenlendi. Şu an için en uygun krediyi veren banka Ziraat Bankası. Hele birde maaş alımını bu bankadan yapıyorsanız en uygun kredi burada.